Ana içeriğe atla

Birikim

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Gerçekçi Bir Gelecek Planlaması Yapmanın 7 Yolu
Gerçekçi Bir Gelecek Planlaması Yapmanın 7 Yolu

iyihisset.com

28 Kas 2018

20’li yaşları başındayken gelecek öylesine uzak görünür ki, bu yaşlarda genellikle kısa vadeli planlar yapılır. Ancak hayat 30’lara gelindiğinde bir anda hızlanır ve artık gelecek planlanması gereken bir “gerçeklik” olarak karşımıza çıkar. Eğer siz de yavaş yavaş gelecekte nerede olacağınıza ve nasıl bir yaşam süreceğinize kafa yormaya başladıysanız gerçekçi bir gelecek planlaması yapmanın 7 püf noktasını mutlaka öğrenmelisiniz.

Her Gün Mutlaka Hayal Kurun

Özellikle psikologlar ve kişisel gelişim uzmanları her gün en az yarım saat boyunca hayal kurmanın geleceği şekillendirme konusunda hayati bir öneme sahip olduğunun altını çiziyor. Çünkü aslında hayal kurmak, geleceğe dair vizyonunuzu genişletiyor ve bilinçaltınızın zihninize “başarabilirsin” mesajı vermesini sağlıyor.

Sağlığınızı Önemseyin

Gelecekten beklentiniz ne olursa olsun, gelecekte ne yaşamayı planlarsanız planlayın tüm bunları gerçekleştirmek için öncelikle sağlıklı bir bedene ihtiyacınız var. Bu yüzden gelecek planlarınızın ilk maddesine sağlıklı beslenmeyi, sporu ve düzenli doktor kontrollerini koyun.

Başarmak İstediklerinizi Kağıda Dökün

Hepimizin gelecekte başarmak istediği hedefler, ulaşmak istediği bazı noktalar var. İşte bu amaçları kağıda dökmek, geleceğe dair soyut beklentilerinizi somutlaştırmanıza yardımcı olabilir. Bir motivasyon panosu hazırlayarak amaçlarınızın her an gözünüzün önünde durmasını sağlayabilirsiniz.

Yeteneklerinizi ve Tutkularınızı Keşfetmeye Vakit Ayırın

Şu anda hayatınızı idame etmenizi sağlayan bir uzmanlık alanınız ve bir mesleğiniz olabilir. Ancak insan ruhu onlarca farklı tutkuyu ve ilgi alanını içinde barındıran rengarenk bir kaleydoskop gibidir. Bu yüzden belki 20 sene sonra mesleğiniz olabilecek tutkularınızı keşfetmek için hobilerinize vakit ayırın ve kendinizi dinleyin.

Küçük Birikimlerin Gücünü Yabana Atmayın

Gelecek planlarınızı hayata geçirebilmenin ilk koşulu sağlık, ikinci koşulu da finansal güçtür. Bu yüzden meblağların küçük olmasını önemsemeden, hayalleriniz için para biriktirmeyi ihmal etmeyin. Bu amaçla Kolay Bireysel Emeklilik Planı’na dahil olarak geleceğinizi koruma altına almaya bugünden başlayın.

Kendinize Kilometre Taşları Belirleyin

Kendinize Yatırım Yapın

Gelecek planlaması yaparken kendinize yapacağınız yatırımları göz ardı etmeyin. Çünkü yeni şeyler öğrenmek ya da zaten yetkin olduğunuz alanlarda daha da uzmanlaşmak aynı zamanda geleceğe de yatırım yapmaktır.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.