Ana içeriğe atla

Birikim

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Geleceğini Sağlama Almak İsteyenlere Altın Değerinde 5 Tavsiye
Geleceğini Sağlama Almak İsteyenlere Altın Değerinde 5 Tavsiye

iyihisset.com

30 Haz 2019

Yeni bir işe başlarken, meslek seçimi yaparken ya da üniversiteye hazırlanırken kendimize “5 sene sonra nerede olacağım?” diye sorarız. Ülke ekonomisi, politik ve beşeri sebepler gibi birçok dış etken nedeniyle büyük bir iştahla yapılan gelecek planları çoğu zaman hayal olarak kalır. Ancak bazı tedbirleri erkenden alarak ve akılcı yatırımlar yaparak yarınınızı bugünden şekillendirmeniz mümkün. Geleceğini sağlama almak isteyenler için hepsi birer altın değerinde 5 tavsiye listeledik.

1. En önemlisi sağlığınız, ihmal etmeyin

Her şeyin başı sağlık. Planlarınızı gerçekleştirmek ve hayatınızı daha iyi bir noktaya getirmek için ilk adım, sağlığınızı garanti altına almak olmalı. Gelecek yıllarda sağlıkla ilgili problem yaşamak istemiyorsanız dengeli ve bilinçli beslenmeye özen göstermekle işe başlamanız gerekiyor. Sportif bir yaşam tarzı benimsemek de sizi genç ve dinamik kılacak ve yoğun bir iş temposuna hazırlıklı tutacaktır. Elbette planlarınızı aksatabilecek riskler ve karşılaşabileceğiniz olası tatsızlıklar için yaptıracağınız kapsamlı bir sağlık sigortası, gelecek planlamasının ilk adımı olmalı.

 

2. Karar vermeden önce iyi analiz edin

 

Bir işe başlamadan ya da bir tercih yapmadan önce içinde bulunduğunuz durumu analiz edip bu doğrultuda plan yapmak, hedefe kilitlenmeniz açısından önemli bir adım. Kişinin kendini iyi tanıması, potansiyelinin ve yeteneklerinin bilincinde olması geleceğe doğru atılan adımların daha sağlam olmasını sağlar. Orta ve uzun vadeli hedeflerinizi belirleyip kararlarınızı bu rota doğrultusunda alırsanız başarı kaçınılmaz olacaktır. Yapacağınız her işte ileri görüşlü davranıp artıları ve eksileri tartmak, geleceğinizi sağlama almanın en verimli yöntemi. Bunu sık sık hatırlayın..

3. Kendinize yatırım yapın

Başarı, kendini tanımaktan geçer. Kendinizi tanıyıp potansiyelinizi keşfederseniz, iş hayatındaki statünüzü yükseltebilir ve böylece gelecek yıllarda daha iyi şartlarda çalışmanızı garantileyebilirsiniz. İş hayatında rakiplerinizin önüne geçmek içinse alanınızdaki gelişmeleri takip edip yeniliklere ayak uydurmanız şart. Eksikliklerinizi fark edip bunlara yoğunlaşmanız ve elbette çok çalışmanız başarıyı da beraberinde getirir. Haftada en az birkaç saati kişisel gelişiminize ayırmanız, geleceğiniz için yapacağınız en büyük yatırımlardan biri olacaktır.

4. Birikim yapmaya şimdiden başlayın

Geleceğinizi garantilemek istiyorsanız, birikim yapmaya bugünden başlamanız gerekir. Kazancınız ne kadar olursa olsun, birikime ayıracağınız küçük bir miktar, gelecekte daha rahat etmenizi sağlayacaktır. Yapacağınız hesaplama ve planlama doğrultusunda, belirli bir süre sonra birikimlerinizi yatırıma da dönüştürebilirsiniz. Birikim, yalnızca uzun yıllar sonra kullanmak için değil, zor günler için de yapılmalı. Doğal afet, kaza, hastalık gibi durumlarda birikmiş paranızın olması size güvence sağlarken, öz güveninizi de stabil kılar.

5. Gerçekçi olup doğru kararlar almaya özen gösterin

Gerçekçi olup olay ve durumlara mantıksal çerçevede yaklaşabilmek hata yapma olasılığınızı azaltır. Geleceğinizi planlarken neden-sonuç ilişkisi çerçevesinde realist hedefler belirlerseniz başarılı olma şansınız ve hedefinize ulaşma ihtimaliniz çok daha yüksek olacaktır. Hayalperestliğin başarı yolundaki en büyük engellerden biri olduğunu unutmayın.

Kaynak:

https://pavlovspartner.com/hayatta-basarili-olmanin-yollari/

https://www.fortuneturkey.com/fotograf-basarili-olmak-isteyenlere-mike-bloombergden-5-tavsiye-15165

 
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.