Geleceğini Düşünen Gençler Nasıl Birikim Yapmalı?

Buradasınız

Yaşa 07 Mart 2023

birikim, tasarruf, gelecek, genç, para, biriktirme

Gençlik dönemi, hayatın en hızlı olduğu ve neredeyse göz açıp kapayıncaya kadar geçen bir zaman dilimidir ve bu dönemde alınan kararlar hayatın geri kalanını da doğrudan etkiler. Gelecekte çok daha iyi bir hayat kurmak, iyi bir işe, yüksek bir maddi gelire, bir eve ve arabaya sahip olmak hemen her gencin hayalidir. Ancak yaşlar daha küçük ve hayat tecrübesi de buna göre daha az olduğundan dolayı birçok kişi bu dönemde geleceği için nasıl bir yatırım yapması gerektiğini kestiremez. Geleceğini düşünen ve ilerleyen yıllarında çok daha iyi bir hayat yaşamak isteyen gençler için nasıl birikim yapılacağına dair önerilerimizi bu yazımızda bulabilirsin.

En iyi yatırım ve birikim, harcama yapmamaktır

birikim, tasarruf, gelecek, genç, para, biriktirme

Hayata dair pek çok alışkanlık genç yaşlarda kazanılır ve geleceğe dair maddi birikim yapma rutinleri de genel olarak bu yaşlarda oturur. Bu yüzden yaşının kaç olup olmadığına bakmadan gelecek günler için birikim yapmaya genç yaşlarda başlamalısın. Henüz zihnindeki birikim miktarına ulaşmana destek olacak bir işin olmayabilir ya da harçlıklarınla birikim yapıyor olabilirsin. Hiç fark etmeden küçük ya da büyük birikimler yapmayı bir rutin haline getirmek ve bunu bir yaşam şekli olarak almak bu yaşlarda çok daha rahat olacaktır. Bu noktada dikkat etmen gereken bir diğer nokta, genç yaşlarının verdiği heyecanla aslında ihtiyacın olmayan ya da zaten sahip olduğun eşyaların benzerlerini satın almaktır. En iyi birikim yönteminin gereksiz harcamaları kesmek olduğunu bilmeli ve tüm birikim stratejini bunun üzerine kurmalısın. Genç yaşlarında harcamalarını dengeleyerek tasarruf yapma alışkanlığını da daha rahatlıkla kazanabilirsin.

Limitlere alışmalısın

birikim, tasarruf, gelecek, genç, para, biriktirme

Birçok genç insanın ailesinden gelen bir geliri ya da kendi harcamaları için tahsis edilmiş bir kredi kartı vardır. Günlük harcamalarını buna göre yapan gençler, henüz iş hayatına atılmadıkları ve kendileri para kazanmadıkları için gelen bu bütçenin nasıl kazanıldığının da pek farkında olmazlar. Bu noktada başta kredi kartı olmak üzere harcamaların geneline bir limit koymak ve buradan artan parayı da tasarruf etmek gelecek için oldukça faydalı bir hareket olacaktır. Kredi kartı limitli olduğunda harcamalar da buna göre yapılacağından genel bir tasarruf alışkanlığı da elde edilmesi mümkün olacaktır.

Finansal okuryazarlığın artırılması önemli

birikim, tasarruf, gelecek, genç, para, biriktirme

Gençleri birikim ve tasarruf konusunda bilinçlendirmek de onların geleceği için yapılabilecek iyi adımlardan bir diğeridir. Özellikle finansal okuryazarlık konusunda çocukların bilinçlendirilmesi, bugün ve gelecekte atılacak adımlarda kararların çok daha doğru verilmesini ve çok daha sağlıklı bir finansal yapının sağlanmasının önünü açacaktır. Bir gencin birikim yapmasına da destek olacak ve onun gelir-gider dengesi konusundaki bakış açısını da genişletecek bu durum, birikim yapmanın da en iyi yollarından biridir.

Birikim enstrümanlarından birini tercih edebilirsin

birikim, tasarruf, gelecek, genç, para, biriktirme

Genç yaşlarda birikim yapmanı sağlayacak en iyi yöntemlerden biri, küçük yaşlarında dahil olacağın ve küçük küçük birikimler yaparak geleceğini daha iyi şartlarda yaşamanı sağlayacak bir tasarruf planına dahil olmaktır. Bugünlerden küçük birikimler yaparak gelecekte sana daha iyi finansal imkanları getirecek adımlar atabilirsin. Emeklilik planları bu iş için biçilmiş kaftan olabilir ve ne kadar erken dahil olursan o kadar erken toplu para ya da maaş bağlanma imkanına kavuşabilirsin.

Bu noktada QNB Sigorta’nın sana sunduğu Kolay Emeklilik Planı’nı tercih ederek bugünden geleceğin için tasarruf yapmaya başlayabilirsin. Küçük birikimlerle büyük tasarruflar elde edebileceğin bu plan ile devlet katkısı da seni bekliyor olacak.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.