Geleceğin Ekonomisi Nasıl Olacak? Kripto Paralar Geleceği Nasıl Değiştirecek?

Buradasınız

Yaşa 06 Ağustos 2021

gelecek, ekonomi, para, bitcoin, kripto, adam

İnsanların günlük hayatlarında, ticarette ve ekonomik yaşamda değiş tokuşun yerine parayı kullanmaya başlamasının üzerinden çok uzun süre geçti. Geçmişte takas sistemi daha sonra sikkeler, altın ve gümüş paralar ve ardından kağıt para ile elimizdeki artı değeri değiş tokuş ediyoruz. Farklı coğrafyalarda para, çok farklı biçimlerde ve anlamlarla hayatlarımızın temelini oluşturmaya başladı. Hayatın kendisi, özellikle de teknoloji evirilmeye devam ettikçe ekonomi de bundan payını aldı. Teknoloji, özellikle son yüz yıldır baş döndürücü şekilde değişip büyürken, önce internet, ardından bulut sistemleri sonra yapay zeka ve blockchain derken bugünlerde yepyeni bir ekonomik devrimle karşı karşıyayız; kripto paralar.  Peki ticareti ve ekonomik sistemleri baştan aşağı değiştireceği düşünülen bu devrim bize neler getirecek? Günlük hayatlarımızda neler değişecek?

Para değişiyor, yenileniyor, farklılaşıyor

gelecek, ekonomi, para, bitcoin, kripto

Hepimizin hayatlarında temel bir unsur ve değer olarak varlığını sürdüren ve birçok alanda en büyük yönlendirici olan para, tarihi çok eski zamanlara dayanan ve bugün bildiğimiz anlamda hemen her sistemin temelinde yer alarak dünya yöntemi ve toplumsal olaylara yön veren bir öğe. Ancak yakın zamanda, teknolojide ve özellikle de dijitalleşmede yaşanan hızlı değişimler parayı da etkisi altına aldı. Bu yeni “online hayat” paranın da temelden değişmesini ve bununla birlikte ekonominin de yeni bir yöne doğru dönmesine neden oldu. Özellikle blockchain teknolojilerinin hayatımıza girmesiyle ortaya çıkan bu yeni “dijital paralar”, bugün özellikle gelişmiş ekonomilerde kağıt paranın yerini alıyor, elektronik olarak saklanabiliyor ve rahatlıkla transfer edilerek ekonomiye farklı bir yön kazandırıyor.

3. devrim başladı

gelecek, ekonomi, para, bitcoin, kripto

Kripto paraların icat edilmesi, küresel ve yerel ekonomide büyük değişimlerin de habercisi oldu. Birçok otorite bu değişimi ekonomik ve ticari hayattaki 3. devrim olarak ifade ediyor. İlk dijital para fikrinin 1980’lerin sonunda Hollanda’da ortaya atılmasından sonra hızla gelişen bu sistemler bugün artık blockchain teknolojisindeki hızlı büyüme, güvenlik sistemlerinin geliştirilmesi, artan talep ve eğilim ile birlikte günlük hayatımızın temel bir parçası haline geliyor. Henüz emekleme aşamasında olan ve kullanım alanları oldukça dar olan bu paraların, kısa bir zaman dilimi içerisinde etki alanlarını çok fazla artıracakları konuşuluyor.

Sayıları her geçen gün artıyor

gelecek, ekonomi, para, bitcoin, kripto, cüzdan

Bugün dünyanın farklı coğrafyalarında, hemen her gün yeni bir kripto para üretiliyor ve bunlar farklı noktalarda günlük hayatlarımızda yer bulmaya başlıyor. Ünlü araştırma kurumu Weiss Ratings tarafından 2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre bazı kripto paralar, diğerlerine göre daha fazla değer görüyor ve öne çıkıyor. Bu yolun ilk yolcusu Bitcoin (BTC). 2008 yılında Satoshi Nakamoto rumuzunu taşıyan kişiler ya da bir grup tarafından üretilen bu ilk dijital, kripto para, bugün sahibi ya da herhangi bir merkezi olmayan bir ödeme aracı ve para birimi olarak kabul ediliyor. Değer olarak diğerlerine nazaran çok üst sıralarda yer alan Bitcoin, hiçbir merkezi yere, kuruma ya da şirkete bağlı değil. Dünya üzerinde herkesin kullanımına açık durumda bulunuyor ve güvenlik olarak da herhangi bir kısıtlama olmadan istenilen ağa bağlanabiliyor. Bitcoin’in ardından piyasaya giren Ethereum (ETH) ikinci büyük olarak bu ligde yerini almış durumda.

Teknolojisi fark yaratıyor

gelecek, ekonomi, para, bitcoin, kripto, bilgisayar

Son 15-20 yıldır hayatımızda yer alan kripto paralar aslında adına blockchain denen bir teknolojiye dayanıyor. Bütün işlemlerin bu sistem üzerinde yapıldığı teknoloji, internet üzerinde toplanan tüm bilgi ve verilerin açık bir kayıt defteri olarak ifade edilebilir. Sistemin işleyişinde şifreli verilerin bir zincir halka gibi birbirine bağlanması ve değiştirilemez bloklar haline getirilerek birleştirilmesi yatıyor. Bu zincir üzerine eklenmiş veriler neredeyse değiştirilemeyip silinemiyor. Blockchain bu özelliği sayesinde verilerin depolanması, paylaşılması ve transfer edilmesinde oldukça güvenli bir sistem olarak kabul ediliyor. Bunun yanında yine son dönemde oldukça artan siber saldırılara karşı da dayanıklı olan blockchain, her aşamasında kontrol ediliyor ve korunuyor. Bugün blockchain sistemine gerçekleştirilecek bir siber saldırının başarılı olabilmesi için blokların en az yüzde 51’nin aynı anda değiştirilmesi gerekiyor.

Kullanım alanları yaygınlaşıyor

gelecek, ekonomi, para, bitcoin, kripto, kahve, dükkan

Kripto paraların kullanım alanları ise gelişen teknolojisine bağlı olarak her geçen gün yaygınlaşıyor ve artıyor. Alternatif bir para birimi olarak ortaya çıkan bu sistemlerin kullanım alanları katlanarak çoğalıyor. Son yapılan araştırmalara göre bir yandan bu paraların sayıları artarken bir yandan da sektörel olarak yeni kullanım yerleri tanımlanıyor. Tüm dünyada kripto para kullanımının en hızlı yaygınlaştığı alanlardan biri seyahat sektörü. Özellikle online olarak turizm ve seyahat işin yapan şirketlerin bu paraların kullanımına izin vermesi, uçak bileti, otel rezervasyonu, araba kiralama ve gemi turlarının bu paralarla satın alınabilmesi bu sistemin yaygınlaşmasını hızlandırıyor. Konut ve emlak sektörü de kripto paraların en çok kullanılmaya başlandığı alanlardan bir diğeri. Eğitimde de kripto para teknolojisinin potansiyel kullanımının hızla arttığı alanlarından bir diğeri. Son dönemde Kıbrıs, İsviçre, ABD ve Almanya'daki bazı üniversitelerin internet sitelerinde eğitim ücreti olarak kripto paraları kabul etmeleri, bazı online eğitim kuruluşlarının Bitcoin üzerinden ödeme almaları bu alana olan bakış açısını da değiştiriyor.

Araç üreticilerinin yanı sıra satın alım işlemlerinde de kripto paraların kullanılmaya başlanması bu sektörde de çok şeyi değiştiriyor. Özellikle Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla otomobilleri için kripto paraların kabul ediliyor olması ve bunu Lamborghini gibi dev bir markanın izlemesi otomotiv gibi çok geniş bir sektörde de dijital paraların varlığını kuvvetlendiriyor. Perakende satış da kripto para teknolojisine ilgi gösteren önemli sektörlerden biri.

Ekonomik hayat günden güne değişiyor ve farklılaşıyor ancak hepimizin temel ihtiyaçları aynen yerinde kalıyor. Bitcoin başta olmak üzere kripto paralar hepimizin hayatına hızlı bir giriş yapsa da ekonomik olarak ihtiyaç duyduğumuz her şey yerli yerinde duruyor. Özellikle gelecek kaygısı ve önümüzdeki günlerin bize neler getireceğini bilemiyoruz. Sen de para şekil değiştirse de geleceğin için bugünden bir adım at ve QNB Sigorta’nın Elit Bireysel Emeklilik Planına geç. Bugün sahip olduğun yaşam standardını gelecekte de devam ettirmek için bugünden birikim yapmaya başla.

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.