Ana içeriğe atla

Birikim

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Geleceği Daha İyi Planlayabilmeniz İçin 11 Farklı Tasarruf Tedbiri
Geleceği Daha İyi Planlayabilmeniz İçin 11 Farklı Tasarruf Tedbiri

iyihisset.com

25 Nis 2019

Gelecekteki yaşam konforunuzu bugün yapacağınız küçük tasarruflarla artırabileceğinizi biliyor musunuz? Üstelik tasarruf yapmak, harcamalarınızı azaltmak ve ihtiyaçlarınızdan vazgeçmek anlamına gelmiyor. Sadece gündelik alışkanlıklarınızı gözden geçirip finans kaynaklarınızı doğru kullanarak siz de şimdiki yaşam kalitenizi yükseltebilir, gelecek için büyük yatırım adımları atabilirsiniz. İşte geleceğinizi daha konforlu planlayabilmenizi sağlayacak tasarruf tedbirleri…

1- Özel Gün İndirimlerinden Yararlanın

Alışveriş merkezleri ve marketler hafta sonlarında, özel günlerde ve sezon sonlarında indirim uygulaması yaparlar. Özellikle ev eşyası, giyim ve kozmetik alışverişleriniz için özel gün indirimlerini takip ederek yıl içinde büyük bir kazanç sağlayabilirsiniz.

 2- Enerjiyi Verimli Kullanın

Tasarruf yapmanın en önemli kuralı sabit giderleri iyileştirmektir. Su, elektrik ve doğalgaz gibi doğal kaynakları verimli kullanmak fatura giderlerinizi düşürecek, birikim yapmanız için fırsat yaratacaktır. Özellikle banyo gibi su tüketiminin fazla olduğu alanlarda tasarruflu duş başlıklarını tercih edebilirsiniz. Çamaşır ve bulaşık makinenizi tamamen dolduğu zamanlarda çalıştırmak, tasarruflu ampul ve doğalgaz için oda termostatı kullanmak kolayca uygulayabileceğiniz en etkili tasarruf tedbirlerinden.

3- İhtiyacınız Olmayan Eşyaları Satışa Çıkarın

Evinizde sadeleşmek hem bütçenize hem göz zevkinize iyi gelecektir. Kullanmadığınız eşyaları temizlemek için harcayacağınız zaman ve malzeme, gereksiz harcamalar yapmanıza neden olur. Oysa ihtiyacınız olmayan eşyaları internette satışa çıkararak hem tasarruf edebilir hem de elde edeceğiniz geliri birikim için ayırabilirsiniz.

4- Atmak Yerine Tamir Edin

Eskiyen ya da bozulan eşyalarınızı onarmak, yıpranan giysilerinizi geri dönüşüm projeleri ile yenilemek tasarruf için küçük bir adım gibi görünse de uzun vadede etkisi büyüktür. El becerisi ve yaratıcılığınızı kullanarak eşyalarınızı dönüştürebilir, tamir edebilir ve böylece yenisini almak için harcama yapmak yerine birikim yapabilirsiniz.

5- Hazır Gıdalardan Uzak Durun

Sürekli dışarıda yemek yeme alışkanlığınız varsa tasarruf yapmanız pek kolay olmaz. Evde yapılan yemekler hazır gıdalara göre çok daha ekonomiktir. Yemeğinizi evde pişirerek hem bütçenizi hem sağlığınızı koruyabilirsiniz. Yemek hazırlamak için vaktiniz yoksa paket kampanyalarını takip edebilir ya da yemek kuponlarını kullanabilirsiniz.

6- Yüksek Limitli Kredi Kartı Kullanmayın

Kredi kartı kullanmanız gerekiyorsa limitinizdeki miktarın size ait olmadığını bilmelisiniz. Kredi kartı limitinizin yüksek olması harcama yaparken aşırıya kaçmanıza neden olan bir yanılsamadır. Limitinizi aylık gelirinizi geçmeyecek miktarda tutarsanız bütçenizi aşan sürprizler yaşamaz, daha planlı alışverişler yapabilirsiniz.

7- Sigarayı Bırakın

Sigarayı bırakmak, yaşam kalitenizi artıracak ve gelecek için birikim yapmanızı sağlayacak en etkili tasarruf tedbirlerinden biri. Aylık sigara tüketiminizi hesaplayarak kısa sürede ne kadar çok tasarruf edebileceğinizi görebilirsiniz.

8- Kaliteli Ürünleri Tercih Edin

Ucuz olan her zaman pahalıdır. Bu kuralı tüm alışverişleriniz için uygulayabilir, uzun ömürlü ve masraf çıkarmayan eşyalara sahip olabilirsiniz. Böylece hem kaliteli ürünler kullanır hem de tamir giderleri için bütçenizden kesinti yapmazsınız. Tasarruf etmenin bu avantajlı yolu harcarken kazanmak demektir.

9- Emeklilik İçin Şimdiden Harekete Geçin

Yoğun çalışma hayatının ardından gelecek olan emeklilik dönemi, gençken kurulan en güzel hayallerden biridir. Emeklilik döneminin daha rahat geçmesi ve ertelenen hayalleri gerçeğe dönüştürmek için ise bugünden birikim yapmak en güvenli yoldur. Bunun için QNB Sigorta’nın Kolay Emeklilik Planı en avantajlı seçeneklerden biri. Her ay yapacağınız küçük ödemeler ile geleceğinizi bugünden güvence altına alabilirsiniz.

10- Toplu Taşıma Araçlarını Tercih Edin

Özel araç yerine toplu taşımayı tercih etmek yakıt tasarrufunun yanı sıra trafik stresinden ve otopark ücretlerinden de tasarruf etmek demektir. Arabanızı hafta sonu gezileri ve özel durumlar dışında mümkün olduğunca kullanmayın. Doğayı koruyan bu davranış aynı zamanda arabanızın ömrünü artıracak, gelecek planlaması için daha çok birikim yapmanızı sağlayacaktır.

11- Eğlenceli Aktiviteler İçin Para Değil Zaman Harcayın

Çocuklarınızla ya da arkadaşlarınızla eğlenceli vakit geçirmek için büyük harcamalar yapmanız gerekmiyor. Arkadaşlarınızla dışarıda buluşmak yerine evde toplanarak gereksiz masraflardan kurtulabilirsiniz. Çocuklarınızla sinema ve okuma saatleri düzenleyebilir, alışveriş merkezi yerine birlikte çevre gezilerine çıkabilirsiniz.

 

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.