Finansal Sağlık Hakkında Bilmen Gerekenler

Buradasınız

Yaşa 31 Ocak 2022

finansal sağlık, bütçe, para, maliye, finans

Bireylerin sahip olduğu finansal ve mali yapı, hayatın tümü göz önüne alındığında en önemli kavramlardan ve olgulardan biri olarak öne çıkıyor. Sadece bugünü kapsamayan ve gelecek dönem için de yapılacak tasarrufları ve birikimleri içeren bu durumun ne kadar dengeli ve doğru olduğu da yaşamın daha sağlıklı, iyi, rahat ve huzurlu yaşanacağını gösteriyor. Bu noktada öne çıkan kavramlardan bir diğeri de finansal sağlık. Özellikle son dönemdeki ekonomik dalgalanmaların ardından önemi daha da artan finansal sağlık, hemen her açıdan hayatın tam da odak noktalarından birini oluşturuyor. İşte finansal sağlık hakkında bilmen gerekenler…

Finansal sağlık nedir?

finansal sağlık, bütçe, para, maliye, finans

Finansal sağlık, gelir durumundan ve eldeki artı değerden bağımsız olarak gelir-gider dengesinin ne kadar sağlıklı kurulduğu, finansal kararların nasıl ve hangi amaçlarla, nasıl alındığı, ani ve beklenmeyen masraflar karşısında nasıl hareket edildiği, geleceğe ve ekonomik sıkıntı dönemlerine karşı nasıl hazırlanıldığını ifade eden bir kavram. Gelir ve gider dengesinin doğru kurularak finansal ve mali tüm şartlara karşı hazırlıklı olma durumunu ifade ediyor. Aylık yapılan tasarruflar ve emeklilik için ayrılan bütçe de finansal sağlığın temel unsurlarından birini oluşturuyor.

Tek ve doğru bir formülü yok

finansal sağlık, bütçe, para, maliye, finans

Hemen her alanda olduğu gibi finansal sağlığın nasıl olacağı konusunda da net bir formül bulunmuyor. Bireyden bireye göre değişen bir dengeyi içeren bu kavram, genel ekonomik gelirler ve bunların nasıl harcandığıyla da doğrudan ilgili. Senin sahip olduğun gelirler ve finansal açıdan varlıklar ile birlikte bunları nasıl harcadığına ve kullandığına göre değişiyor. Finansal sağlık, güvenli ve özgür bir alanda yaratılan yaşam tarzı ile doğrudan ilişkili durumda bulunuyor.

Kendi yol haritanı çizmelisin

finansal sağlık, bütçe, para, maliye, finans

Finansal sağlık durumunun, ne kadar dengeli ve sağlıklı olduğu konusunda sana destek olabilecek finans uzmanları bulunuyor. Bu uzmanlar senin gelir-gider durumuna göre nasıl bir hayat tarzı yaratman gerektiği konusunda sana destek oluyorlar. Ancak uzmanlardan destek alsan da almasan da temelde yapman gereken şey kendi yol haritanı çizmek ve hem bugün hem de gelecek için finansal sağlığını iyileştirecek bir program oluşturmak. Bunun için de öncelikli olarak kişisel bütçe planını doğru yapmalı ve harcamaların ile gelirlerini dengeleyecek bir yapı kurmalısın.

İhtiyaçlarını, istek ve hayallerini ayırmalısın

finansal sağlık, bütçe, para, maliye, finans

Hepimizin hayata dair birçok isteği, hayali ve arzusu var. Bunların kimisi gerçekten ihtiyaçlarımızı ve hayatımızı kolaylaştıracak unsurları içerirken bazıları da doğrudan hayallerimizi süsleyen hedefleri içeriyor. Finansal sağlık durumunu, ortadan iyi ve daha iyiye doğru değiştirmek istiyorsan atman gereken adımlardan biri de isteklerin ve hayallerin arasında bir denge kurmaktır. Öncelikli ihtiyaçlarına ağırlık verir ve ardından artı değer oluşturduğunda hayallerine yönelirsen daha iyi ve düzgün bir finansal sağlık durumu yakalayabilirsin.

Sadece bugüne değil, geleceğine de yatırım yapmalısın

finansal sağlık, bütçe, para, maliye, finans

Finansal sağlık hakkında bilinmesi gereken en temel konulardan biri de sadece bugünü değil yarını ve geleceği de kapsayan bir süreci kapsadığıdır. Bugünden finansal durumunu düzeltip gelecek için de birikim ve tasarruf yapmaya başlamalısın. Bugün kazandığın gelirler arasından yarın için uygun miktarlarda birikimler yaparak finansal sağlık durumunu hayatının her alanında iyi olacak şekilde düzenleyebilirsin.

Finansal sağlık, bugünün ekonomik koşullarında hiç olmadığı kadar önemli bir konuma geldi. Sadece bugün sahip olunanlar değil gelecek için de para biriktirmek, tüm yaşamın boyunca daha huzurlu ve finansal açıdan da o kadar sağlıklı olmanı sağlayacaktır. Bunun için tercih edebileceğin en iyi birikim yöntemlerinden biri de QNB Sigorta’nın sunduğu Elit Bireysel Emeklilik Planı’dır. Yarınların için bugünden biriktirmeye başlamak istersen sen de bu plana başlayabilir ve finansal sağlığını daha iyi bir konuma getirmek için bugünden adım atabilirsin.  

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.