Finansal Hedef Belirlemenin Yolları

Buradasınız

Yaşa 27 Haziran 2021

finans, finansal hedef, birikim, tasarruf

Hayatın her anında, iş ya da özel yaşamda hedef belirlemek, başarıya giden en kısa ve doğru yoldur. Hedef belirlemek seni amaçladığın noktaya doğru götürürken yol üzerinde başardığın her bir adım ve aştığın her bir engel de seni mutlu ve tatmin edecektir. Bu durum mali ve finansal hedeflerde daha ölçülebilir ve somut halde karşına çıkacaktır. Peki finansal hedeflerine ulaşmak için nasıl bir yol izlemelisin? Hedefler nasıl belirlenir ve neden önemlidir? İşte finansal hedef belirlemenin yollarından bazıları…

Öncelikle kendine doğru soruları sorarak başlamalısın

finans, finansal hedef, birikim, tasarruf

Her bir bireyin kendisine göre bir gelir ve gider durumu vardır. Bunu ortaya çıkarmak ve kendine doğru yolu sormak için kendine bir dizi soru sorarak işe başlayabilirsin. Kendine sorduğun sorularla durumunun ne olduğunu, hedefini nasıl belirleyeceğini, yolda seni nelerin bekleyebileceğini, plan ve programını ortaya çıkabilirsin. “Belirlediğim hedefe gerçekten ulaşmak istiyor muyum?”, “Hedefim ulaşılabilir mi?”, “Hedefime ulaşmak için zamanım yeterli mi/ne kadar zamanım var?” ve “Hedefime ulaşırken kimler bana destek olabilir?” gibi sorularla yönünü çizebilirsin.

Rüzgara göre yönünü belirlemelisin

finans, finansal hedef, birikim, tasarruf

Hayatın içerisinde değişim, değişmeyen tek kuraldır ve bu durum en çok da finans dünyasında kendisini gösterir. Sen de günün finans durumu ve şartlarına göre hareket planında, stratejilerinde ve planında değişiklikler göstermelisin. Yaptığın planda ve çizelgede belirlediğin hedefler için dönem dönem kendi içinde değerlendirme yapmalı, yeni fikirler inşa etmeli ve hedefine ulaşma noktasında yeni stratejiler geliştirmelisin. Bu yapı hedeflerini geliştirmene ve onları gerçekleştirmene yardımcı olacaktır.

Zaman sınırı koyun

finans, finansal hedef, birikim, tasarruf, para ,

Hedeflerini gerçekleştirmek için zaman da çok önemli ve değerli bir kavram. Hedeflerini belirlerken kendine bazı hedefler koyman ve bunlara sadık kalman, değişim ve başarı için de önemli bir kriter. Kendi kendine bir zaman sınırı koy. Bu sayede hedeflerine ulaşmak için motive ve onları gerçekleştirmek için de daha çok çalışma isteğine sahip olacaksın. Aksi takdirde hedeflerinize ulaşmak için zaman yönetimi noktasında sınıfta kalabilirsin.

Geleceğiniz için bugünden birikim yapabileceğin yolları belirlemelisin

finans, finansal hedef, birikim, tasarruf, hesap, para

Finansal hedefler sana geleceğin için yol gösterirken şimdiki an için de zamanın ne kadar değerli olduğunu fark etmeni sağlar. Vaktini ve gücünü boşa harcamadan yola devam etmen için finansal olarak nerede olmak istediğini belirlemen çok önemli. Bunun için seni gelecekte daha mutlu ve mali açıdan daha kuvvetli kılacak QNB Sigorta Elit Bireysel Emeklilik Planı’nı seçebilirsin. Devlet katkısı ile daha fazla birikim yapabileceğin; emeklilik dönemlerinde daha rahat ve huzurlu bir yaşam sağlayacak bu sigortada yılda 4 kez plan değişikliği, 6 kez de fon dağılımı değişikliği de yapabilirsin.

Kendini ve hedeflerini kontrol etmeyi unutma

finans, finansal hedef, birikim, tasarruf, hesap, analiz

Hedef, istek ve dileklerinin birbirinden farklı kavramlar olduğunu asla aklınızdan çıkarma. İstek ve dileklerinizin hedefe dönüşmesi için net ve kararlı bir duruş sergilemeli ve tüm bu süreci sürekli olarak kontrol altında tutmalısın. Kendin için belirlediğin hedefler için bir çizelge oluşturabilirsin. Bu noktada yalnızca aklınıza güvenmeyip oluşturduğun çizelgeyi belirli zaman aralıklarıyla kontrol etmelisin. Yol haritandaki aşamaları gün gün takip ederek kendine minik görevler vermeli ve bunların yansımalarını takip etmelisin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.