Ana içeriğe atla

Birikim

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Farkında Olmadan Paranızın Bitmesine Sebep Olan 5 Alışkanlık
Farkında Olmadan Paranızın Bitmesine Sebep Olan 5 Alışkanlık

iyihisset.com

10 Ara 2019

Bütçe yönetimi yapmak, kimimiz için kolay olsa da kimimiz için de oldukça zor olabilir. Gelirini yönetmekte zorlanan insanların yaptığı en büyük hatalar, küçük ve “zararsız” alışkanlıklarını görmezden gelmektir. Bu alışkanlıklar, uzun vadede birikim yapamamanıza hatta para kaybetmenize neden olabilir.

 

Farkında olmadan paranızın bitmesine sebep olan 5 zararlı alışkanlığı yazdık. İşte daha iyi bir bütçe yönetimi yapmak isteyenlerin bir an önce gözden geçirmesi gereken 5 alışkanlık...

 

1. Kredi kartı kullanmak

Kredi kartları, bütçenizin en büyük düşmanıdır desek abartmış olmayız! Elimizdeki paradan çok daha fazlasını harcamamıza imkan tanıyan bu kartlar, ay sonu geldiğinde adeta kabusumuz olur. Elinize geçecek paranın direkt olarak kredi kartı borçlarına gitmesi, bütçenizi planlamanızı ve paranızı verimli kullanmanızı engeller. Hele bir de kredi kartı borçlarınızı ertelemeye başlarsanız işler içinden çıkılmaz bir hal alır! Tüm bu olumsuz ihtimalleri göz önünde bulundurduğumuzda yüksek limitli bir kredi kartı yerine düşük limitli bir kredi kartı tercih etmeniz, maddi açıdan rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

 

2. Dışarıdan yemek yemek

Yine bütçe düşmanı bir başka alışkanlıkla listemize devam edelim! Dışarıdan yemek yemek, her ne kadar masum bir aktivite gibi gözükse de uzun vadede oldukça fazla harcama yapmanıza neden olur. Dışarıdan yemek yemeyi, arkadaşlarınızla buluşup bir şeyler içmeyi seviyor olabilirsiniz, bunda hiçbir problem yok! Haftada birkaç akşam belirleyebilir ve o günlerde dışarıdan yemek yiyebilirsiniz. Ancak geri kalan öğünlerinizi evde hazırlamaya dikkat etmeniz oldukça önemli!

 

3. Harcamalarınızı takip etmemek

Para yönetimi konusunda yapılan en büyük hatalardan biri de harcamalarınızı takip etmemektir. Eminiz ki daha önce cüzdanınızdaki parayı kontrol etmeden dışarıya çıktığınız ve ertesi sabah “Acaba dün gece ne kadar para harcadım?” dediğiniz günler olmuştur! İşte böyle günlerde yaptığınız ekstra harcamalar, ay sonunda size külfet olarak döner. Bu tip durumların önüne geçmek için para takibinizi iyi yapmalı, harcamalarınızı düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Hatta ay başında planlayabileceğiniz bir gelir-gider tablosu, gereksiz harcamalarınızın önüne geçecektir.

 

4. İhtiyaçlarınızı belirlememek

Alışveriş yaparken ikinci ya da üçüncü bir monta ihtiyacınız olup olmadığını gerçekten düşünüyor musunuz? Birçoğumuz dönemlik indirimlere ya da anlık zevklerimize kapılıp gereksiz harcamalar yapıyoruz. Aslında aynı pantolonun farklı renklerine sahip olmak, düşündüğümüz kadar önemli değil. Gereksiz harcamalardan kurtulmanın en iyi yolu, mevsim geçişlerinde dolabınızı kontrol etmek ve eksikleri belirlemektir. Bu sayede yalnızca ihtiyacınız olan parçaları alabilir, gereksiz harcamalardan kaçınabilirsiniz.

 

5. Küçük harcamaları önemsememek

Birçoğumuz bütçe planlaması yaparken küçük harcamaları göz ardı ediyoruz. Halbuki her sabah satın aldığınız kahve ya da çeşitli aylık üyelikler, bütçenizi düşündüğünüzden çok daha fazla etkiliyor. Bu tip ayrıntıların bütçenizi sarsmasını engellemenin en iyi yolu, bütçe planlaması yapmak ve kullanmadığınız aylık üyelikler gibi gereksiz harcamaları iptal etmektir. Bu sayede aylar boyunca biriken bu gereksiz harcamalarınızın önüne geçebilirsiniz.

 

Kaynak: https://www.paradurumu.com/foto-galeri/butce/butcenizi-zorlayan-7-gereksiz-harcama-galeri-2303

https://www.paradurumu.com/butce/fazla-harcamalara-son-verin-haberi-2224

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.