Evden Çalışırken Enerjiden Nasıl Tasarruf Edersin?

Buradasınız

Yaşa 26 Mayıs 2022

ev, ofis, evden çalışma, hibrit, tasarruf, birikim

Pandemi ile birlikte daha da fazla benimsenen hibrit çalışma modeli, günden güne artan hibrit çalışan sayısı ve artan enerji maliyetleri evden çalışan insanlar için bazı tasarruf önerilerini zorunlu kılıyor. Evden çalışırken alabileceğin küçük ama etkili önlemler sayesinde harcadığın enerji miktarını ve maliyet yansımasını önemli ölçüde azaltabilirsin. Senin için evden çalışırken enerjiden tasarruf edebileceğin önerileri sıraladık. 

Boştaki cihazların fişini çekmelisin 

 ev, ofis, evden çalışma, hibrit, tasarruf, birikim, fiş

Çalışma alanında yer alan ve kullanmadığın eşyaların fişlerini mutlaka prizden çekmelisin. Aksi takdirde prize bağlı elektronik cihazlar enerji tüketmeye devam edecektir. Öte yandan çoğaltıcı kablo seçimi yaparken açma-kapama tuşu olan ekipmanları seçmeye özen göstermelisin. Bu sayede cihazlar sürekli olarak prizden çekmek yerine çoğaltıcı kabloları kapatarak çalışma odanda alan da kazanabilirsin. 

Aydınlatma sistemlerine dikkat etmelisin  ev, ofis, evden çalışma, hibrit, tasarruf, birikim, aydınlatma, masa

Evden çalışırken mümkün olduğunca doğal ışıktan yararlanmaya özen göstermelisin. Dolayısıyla evin en ışık alan odasına çalışma alanı olarak seçebilirsin veya çalışma saatlerini gün ışığına göre organize edebilirsin. Öte yandan elektrik tüketimi daha az olan kompakt floresan aydınlatma sistemlerini tercih etmelisin. Ayrıca bu aydınlatma sistemlerini belirli aralıklarla temizlemelisin. Aksi takdirde aydınlatma sistemlerinin kullandığı enerji miktarı artacaktır. 

Yalıtıma önem vermelisin 

ev, ofis, evden çalışma, hibrit, tasarruf, birikim, yalıtım

Havalar ısınmaya başlasa da özellikle kış aylarında enerji tasarrufu sağlayan önemli bir etken de yalıtımdır. Dolayısıyla evinin ısı yalıtımına dikkat etmen gerekiyor. Kapı ve pencereden soğuk hava giren yerleri tespit etmeli, kenarlarında yer alan çatlakları kapatmalısın. Bu sayede sıcak havanın içeride kalmasını sağlayarak ısı enerjisinden büyük ölçüde tasarruf elde edebilirsin. 

Çevre dostu ürünler kullanın 

ev, ofis, evden çalışma, hibrit, tasarruf, birikim, enerji

Çalışma alanın için tercih ettiğin teknolojik cihazların çevre dostu olmasına ve daha az karbon salınımına önem vermesine dikkat etmelisin. Bu sayede cihazların elektrik tüketim miktarı muadillerine oranla daha düşük seviyelerde kalacaktır. Sen de teknolojik cihazlarının sana sunduğu bu fırsatı enerji tasarrufu noktasında bir avantaja çevirebilirsin. 

Molalarını ev dışında verebilirsin

ev, ofis, evden çalışma, hibrit, tasarruf, birikim, mola, açıkhava

Evden çalışırken, işe gidip gelmek için harcanan zaman artık dizüstü bilgisayarlarda harcanabilecek bir vakte dönüştüğünden daha uzun saatler çalışma durumu oluşuyor ve bu saatler elektrik faturana da ekleniyor. Bu yüzden iş planlamanı daha az saate daha çok işi sığdıracak şekilde yapmayı deneyebilirsin. Molalarını ev dışına taşıyabilir çalışma zamanından bir saat kadar kesinti yapabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 17 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.