Ana içeriğe atla

Birikim

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Ev ve İş Yerlerinde Enerji Tasarrufu Etmenizi Sağlayacak 5 Yöntem
Ev ve İş Yerlerinde Enerji Tasarrufu Etmenizi Sağlayacak 5 Yöntem

iyihisset.com

12 Oca 2021

Elektrik faturaları sürekli artarken, birçok kişi enerjide tasarruf yöntemlerine kulak veriyor. Enerji tasarrufu, hem yaşam alanlarınızdaki konforu azaltmadan giderlerin düşürülmesine hem de doğal kaynaklarının korunmasında oldukça önemli bir faktör. Evinizde ve iş yerinizde uygulayacağınız birkaç pratik yolla siz de enerji tasarrufu yapabilirsiniz.

Ampulleri açık bırakmayın

Hangi alanda tasarruf etmek isterseniz isteyin, kendinize sormanıza gereken ilk soru “İhtiyacım var mı?”. Evinizde veya iş yerinizde birkaç dakika sonra geri dönecek olsanız bile eğer aydınlatmaya ihtiyacınız yoksa ışıkları kapatmalısınız. Çünkü her gün 5 dakika gereksiz yere yanan bir ampul; yılda 1800 dakika yani 30 saat boşa yanıyor demektir. Kısacası 5 dakika bile enerji tasarrufu yapmanız, büyük öneme sahip.

Kullanmadığınız elektronik eşyanın fişini çekin

Kapalı olmasına rağmen fişi prize takılı olan bilgisayar, televizyon ya da telefonunuzu şarj ettikten sonra prizden çekmediğiniz şarj aletiniz… En çok yapılan hatalardan biri, nasılsa kullanmıyorum diye elektronik aletlerin fişini çekmemek. Fişi prize takılı olan ama kullanmadığınız cihazların enerji harcamadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kullanmadığınız halde fişi takılı olan cihazlar, çalıştıklarındaki kadar olmasa da elektrik tüketirler. Bu nedenle kullanmadığınız elektronik cihazların fişlerini prizden çekmeniz alabileceğiniz en kolay elektrik tasarrufu önlemleri arasında.

Klima kullanırken az elektrik tüketmenin yolları

Eviniz veya iş yerinizde klimayı ideal oda sıcaklığından daha düşük ya da daha yüksek derecelere ayarlamak daha fazla enerji tüketimine neden olabilir. Klimanızı ideal oda sıcaklığı olan 21-22°C’de tutmanız enerji tüketimini azaltacaktır. Bununla beraber klimanızın bakımını düzenli olarak yaptırmamanız filtrelerin kirlenmesine neden olabilir. Filtrelerinizi düzenli temizleterek hem evinizdeki hava kalitesinin düşmemesini sağlayabilir hem de odanızda istediğiniz sıcaklığa ulaşmak için klimanızı sürekli düşük/yüksek derecelerde çalıştırma gereğinden kurtulursunuz.

Yeni beyaz eşya alırken enerji sınıfına dikkat edin

Hiç kuşkusuz ki “Evde enerji tasarrufu nasıl yapılır?” sorusunun cevabını beyaz eşyanın enerji sınıfı olmasında bulabilirsiniz. Kullanım sırasında enerji tasarrufuna dikkat etseniz de enerji sınıflarının bu konuda daha önemli rol oynadığını söyleyebiliriz. Örneğin A enerji sınıfı bir çamaşır makinesi, B enerji sınıfına göre daha tasarrufludur. Beyaz eşya alırken enerji tüketimini önemli ölçüde düşürecektir. Bunun için beyaz eşya seçerken satış temsilcileri ya da uzmanlardan destek alabilirsiniz.

Güneş enerjisinden yararlanın

Evinizin çatısında güneş enerji panelleri kullanarak, güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirebilir ve bu sayede evinizdeki elektrikli cihazların kullanımı için ihtiyacınız olan enerjiyi üretebilirsiniz. Güneş enerjisi, elektrik faturanızın tutarını büyük oranda düşürürken aynı zamanda yenilenebilir bir enerji kaynağı kullanmış olursunuz.

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.