Ana içeriğe atla

Birikim

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Emlak Yatırımı Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Husus
Emlak Yatırımı Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Husus

iyihisset.com

14 Haz 2019

 
Ev, dükkan ya da arsa gibi “emlak yatırımı” olarak adlandırılan yatırımları yapmadan önce mutlaka bu konuda derinlemesine araştırma yapmak gerekiyor. Uzun vadede kazanç sağlayacak bir yatırım için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Emlak yatırımı yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken 5 noktayı yazdık. 
 
1.Emlak yatırımı yapacağınız bölgeyi iyice araştırın
 
Emlak yatırımı yapmak için belirlediğiniz bölgeyi iyice araştırın. Bölgedeki ulaşım olanakları ve diğer projelerle ilgili bilgi almaya özen gösterin. Bölgenin kentsel dönüşüm alanı içerisinde yer alıp almadığına dikkat edin. Kentsel dönüşüm projeleri yatırım için iyi fırsatlar sunsa da dönüşümü netleşmemiş eski binalar risk taşır. Ayıca bölgenin demografik özellikleri, suç oranı ve istihdam potansiyelini mutlaka öğrenin. Satın alacağınız yerden uzun vadede kazanç elde etmeniz tüm bu koşullarla doğru orantılıdır. Eğer gayrimenkulu kiraya vermek amacıyla satın alacaksanız kira çarpanının yatırımdaki esas kriter olduğunu unutmayın. Yatırımınızı kira çarpanının düşük olduğu yerlerde yapın. Kriterlerinizi belirleyip buna uygun şekilde hareket edin.
 
2. Bölgedeki hizmetleri öğrenin
 
 
Yatırım yapacağınız bölgenin demografik yapısı kadar hizmet koşulları da önemlidir. Bölgede bulunan hizmetleri inceleyip çöp toplama, internet ve diğer kablolu hizmetlerin bulunup bulunmadığını araştırın. Özellikle iş yeri için yatırım yapıyorsanız internet hizmeti önceliğiniz olmalı. Eğer konut yatırım yapıyorsanız çocuğunuz için bölgedeki eğitim imkanlarını da araştırmanızda fayda var. 
 
3. Gayrimenkulu mutlaka gidip görün
 
Birçok şeyin internette yapılabildiği günümüzde, gayrimenkulleri de genellikle internet sitelerinin ilan sayfalarından buluyoruz. Ancak bazen ilan sayfalarında kullanılan gayrimenkul fotoğrafları ya da özellikleri gerçeği yansıtmayabiliyor. Bu nedenle zaman ayırıp ilgilendiğiniz konutu bizzat gidip görmekte fayda var. Bu şekilde gayrimenkulü ve içerisinde bulunduğu bölgeyi de inceleyebilirsiniz. 
 
4. Kontrol edin ve olası masrafları değerlendirin
Emlak yatırımı yapmadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri, karşılaşabileceğiniz olası masraflar. Bu nedenle yatırım yapacağınız konutu uzmanlara inceleterek onlardan destek alabilirsiniz. Ev ya da dükkan fark etmeksizin, su ve elektrik tesisatının sağlamlığı konusunda mutlaka bilgi alın. Konutun herhangi bir tadilata ya da boyaya ihtiyacı varsa ne kadar masraf yapmanız gerektiğini hesaplayın. Satın almak için yapacağınız tekliften önce masraflarınızı bilmeniz, sonradan çıkabilecek problemlere karşı önlem olur. Öte yandan var olan masrafları satıcıdan üstlenmesini isteyebilir ya da bu miktarı alış fiyatından düşmek için anlaşabilirsiniz. 
 
5. Tapu kontrolü gerekli 
 
Emlak yatırımınızı güvenli bulduğunuz bir kanal aracılığıyla yapıyorsanız bile mutlaka dikkat etmeniz gereken birkaç husus bulunuyor. Bunlardan ilki tapu. Tapuda yer alan bilgileri kontrol etmeniz hem satın alacağınız mülkün özelliklerini teyit etmenize hem de ilerde yatırımınızı nakite dönüştürmek istediğinizde karşılaşabileceğiniz sıkıntıların önüne geçmenize yarayacaktır. Konutu banka kredisiyle satın almayı düşünüyorsanız banka kredisine uygun olup olmadığını da öğrenmeniz gerekli. Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise konutun deprem yönetmeliğine uygun inşa edilmiş olması.
 
 
Kaynak:
https://www.remax.com.tr/haber-detay/405/Gayrimenkul-yatirimi-yaparken-nelere-dikkat-etmeli?-Riskli-noktalar-hangileridir?
http://remaxhills.com/gayrimenkul-yatirimi-yaparken-nelere-dikkat-etmeli-riskli-noktalar-hangileridir/
https://konupara.com/ekonomist/emlak/gayrimenkul-yatirimi-yaparken-nelere-dikkat-etmeli-12884/
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.