Emeklilik Dönemi İçin Bugünden Nasıl Hazırlanmalısın?

Buradasınız

Yaşa 10 Ocak 2024

emeklilik, hayat, yaşam, dönem, birikim, tasarruf

Hayat, birçok aşamadan oluşur ve bu aşamalar arasında özel bir yere sahip olan emeklilik, birçok insanın çalışma hayatının ardından beklediği bir dönemi simgeler. Emeklilik, sadece iş yaşamının sona ermesi anlamına gelmez; aynı zamanda yeni bir başlangıcı, özgürlüğü ve hayatın tadını çıkarma fırsatını ifade eder. Çalışma hayatının yoğun temposu, uzun saatler ve belirli bir hedef doğrultusunda geçen yıllar, emeklilik döneminin ne kadar değerli olduğunu daha da vurgular. Bu dönem, kişinin kendi ilgi alanlarına, tutkularına ve keşfetmek istediği yeni deneyimlere odaklanma şansını sunar. Artık her anı planlama ve zamanı daha bilinçli bir şekilde kullanma özgürlüğü, emekliliğin getirdiği güzelliklerden sadece bir tanesidir. Emeklilik dönemini daha rahat yaşamak için bugünden yapabileceklerini bu yazımızda senin için derledik. 

Maddi Planlama Yapmalısın

emeklilik, hayat, yaşam, dönem, birikim, tasarruf

Emeklilik öncesinde mali durumunu daha iyi şartlara getirmek ve aktif olarak çalışmayacağın o dönemde daha rahat edebilmek için bugünden hazırlıklara başlamalı ve planlama yapmalısın. Bugünden varlıklarını çıkarmalı, borç durumunu gözden geçirmeli ve emeklilik hesaplarını yapmalısın. Bir bütçe oluşturmalı ve günlük harcamalarını kontrol altında tutmalısın. Bu konuda finansal danışmanlardan ve uzmanlardan destek alabilirsin. Bu profesyoneller bugünkü gelirine göre emeklilik için daha uygun bir hazırlık programı yapabilirler.

Fiziksel Olarak Hazır Olmalısın

emeklilik, hayat, yaşam, dönem, birikim, tasarruf

Sağlıklı bir yaşam sürdürmek ve bunu emeklilik döneminde devam ettirmek için bugünden düzenli egzersizlere zaman ayırmalısın. Yürüyüş, yüzme, yoga gibi aktiviteleri de düşünebilirsin. Fiziksel sağlığınıza dikkat ederek ilerleyen yaşlarda daha aktif bir yaşam sürebilirsin. Bunun yanında bilişsel ve ruhsal sağlığın için de kitap okuma, bulmaca çözme, resim yapma gibi zihinsel aktivitelerle meşgul olabilirsin. Bir dil öğrenmek veya yeni bir konuda eğitim almak, zihinsel keskinliği korumak için etkili yöntemlerdir. Bunları günlük rutinin haline getirmen ve hayatının temel bir parçası yapman daha uygun olacaktır.

Emeklilikteki Finansal Durumun İçin Hazırlanmalısın

emeklilik, hayat, yaşam, dönem, birikim, tasarruf

Emeklilik döneminde daha rahat bir hayat sürmek ve özellikle finansal açıdan kendini güvence altına almak için yapabileceklerinden biri de bugünden bir bireysel emeklilik planına geçmektir. Bugün kazandığın birikimlerden küçük tasarruflar yaparak geleceğini daha iyi finansal şartlarda yaşaman mümkün. Bunun için iyi bir emeklilik planına geçiş yaparak, bugünkü finansal durumuna göre tasarruf yapmaya başlayabilirsin. Bu noktada kendin için uygun şartlarda birikim yapabileceğin QNB Sigorta’nın Kolay Emeklilik Planı yanında. Yılda 4 kez plan, 12 kez fon dağılım değişikliği yapabileceğin bu sigortada %30 devlet katkısı da seni bekliyor.

Sağlık Sigortasını Unutmamalısın

emeklilik, hayat, yaşam, dönem, birikim, tasarruf

Emeklilik döneminde daha rahat ve sağlıklı bir hayat yaşamak için bugünden bir sağlık sigortası yaptırmak da oldukça önemlidir. Gelecek dönemde senin ve sevdiklerinin başına gelebilecek olası sağlık sorunların için bugünden hazırlıklı olman ve gerekli durumlarda hızla destek alabilmen için bir sağlık sigortası yaptırmayı düşünebilirsin.

Emeklilik Planlarını Yapmalısın

emeklilik, hayat, yaşam, dönem, birikim, tasarruf

Emeklilik, aynı zamanda sosyal bağlantıları güçlendirmek ve aile ile daha fazla zaman geçirmek için bir fırsat sunar. Yıllarca süren çalışma temposu içinde belki de ihmal edilmiş hobilere zaman ayırmak, sevdiklerinle keyifli anlar yaşamak ve hayatın küçük zevklerini keşfetmek için ideal bir zamandır. Bunun için bugünden bir hobi edinmen ve ilgi alanlarını farklılaştırman yararına olacaktır. Emeklilik döneminde sıkıcı bir rutinden kaçınmak için bugünden harekete geçmelisin. Yeni hobiler edilebilir, sanatla ilgilenebilir, enstrüman çalmaya başlayabilir veya bahçe işleriyle uğraşabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.