Düşük Gelirliler İçin Para Biriktirme Yöntemleri

Buradasınız

Yaşa 31 Temmuz 2019

 
Güzel bir tatil, yeni bir araba, yenilenmeyi bekleyen mobilyalar… Tüm bunlar için hatırı sayılır miktarda birikim gerekiyor. Pek çok kişi geleceği düşünüp ileriye dönük yatırımlar ve birikimler yapmaya çalışıyor. Ancak pahalı yaşam şartları nedeniyle birikime ayıracak fonu sağlayamıyorlar. Ancak birtakım tasarruflar yaparak para biriktirmek mümkün. Düşük gelirlilerin de rahatlıkla para biriktirebileceği 7 yöntemi yazdık.

1. Bütçe planlaması yapın
 


Para biriktirmek için öncelikle bütçenizi tam olarak bilmeniz gerekir. Bu sayede elinize toplamda ne kadar para geçtiğini ve bunun ne kadarını birikime ayırabileceğiniz görürsünüz. Maddi durumunuza göre kısa ya da uzun vadeli bir bütçe planlaması yapmak harcamalarınızı da kontrol etmenizi sağlar.

2. Gelir gider tablosu oluşturun
 
Faturalar, kira, ulaşım masrafları, mutfak giderleri ve kişisel harcamalarınıza ne kadar para ayırdığınızı belirlemeniz ne kadar birikim yapabileceğinizi de görmenizi sağlar. Aylık gelir ve gider tablosu oluşturarak neye ne kadar harcadığınızı kontrol edebilir, böylelikle gereksiz harcamalarınızı da görüp en aza indirgeyebilir, tasarruf ettiğiniz harcamalarınızı birikim olarak kenara ayırabilirsiniz. 

3. Gereksiz harcamalardan tasarruf edin
 
Para biriktirmek istiyorsanız lüks olarak nitelendirilen bazı harcamaları sınırlamanız gerekiyor. Dışarıda yemek yemek, kahve içmek ya da gereksiz kıyafetler almak gibi keyfi ve kişisel harcamaları mümkün olduğunca aza indirgeyerek para biriktirebilirsiniz. Özellikle iş yerinde yemeğinizi her gün dışarıda yemek yerine en azından haftada birkaç gün yemeğinizi evde hazırlayıp ofise götürebilirsiniz. Bu şekilde her ay ciddi bir miktar tasarruf etmiş olursunuz. Bu tasarrufu ise birikim yaparak değerlendirebilirsiniz.

4. Birikim hedefi belirleyin
 
Para biriktirmek için bir hedefiniz olması sizi motive eder. Öncelikle ne için para biriktireceğinizi belirleyebilirsiniz. Kısa bir tatil ya da yeni bir kıyafet teşvik edici olabilir. Ardından birikim miktarınız için bir hedef koyabilirsiniz. Günlük, haftalık, aylık ya da yıllık olarak belirlediğiniz hedef, sizi para biriktirmeye teşvik edecektir. 

5. Harcamalardan önce birikiminizi ayırın
 
Maaşınızı aldığınızda ya da geliriniz size ulaştığında ilk olarak belirlediğiniz birikim miktarını bir kenara ayırıp harcamalarınızı daha sonra yapmaya başlayın. Pek çoğumuz öncelikle harcamalarını yapıp kalan miktar içerisinden para ayırmaya çalışıyor. Ancak bu yöntem tasarruf konusunda fayda sağlamıyor. Bu nedenle, öncelikle bir miktar parayı ayırıp birikim hesabınızın varlığını unutmanızda yarar var.

6. Bozuk paralarınızı kumbaraya atın
 
Bozuk paralar cüzdanımızda durduğunda bir şekilde harcanıyor. Onları harcamak yerine bir kumbaraya atarak birikim yapabilirsiniz. Günlük 2 TL bile atsanız, zor durumda kaldığınızda harcamak için bir miktar paranız birikecektir. Özellikle aylık belirli bir miktarı birikime ayıramadığınız durumlarda edineceğiniz bir kumbarayla bozuk paralarınızı biriktirebilirsiniz. 

7. Faizli hesap açın
 
Eğer paranızı bankada biriktirecekseniz birikim hesabınızı vadesiz hesabınızdan ayırmanız önemli. Bu şekilde birikiminizin miktarınızı kontrol edebilir ve faiz seçeneklerinden yararlanarak birikiminizi katlayabilirsiniz. 

Kaynak:

http://www.yeniisfikirleri.net/kolay-para-biriktirmek-icin-45-yontem/

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.