Düşük Bütçeyle Nasıl Para Biriktirilir?

Buradasınız

Yaşa 28 Nisan 2022

düşük bütçe, tasarruf, birikim, gelecek, yatırım

Para biriktirmek ve tasarruf yapmak çoğu zaman büyük miktarda parayı gerektiriyormuş gibi bir izlenim vardır. Çünkü hayatın normal döngüsü içerisinde ödenmesi gereken miktarlar çıkarıldıktan sonra tasarruf yapmak, çoğu zaman zor olabilmektedir. Hele bir de gelir düşük olup, bütçe de az olunca sanki hiçbir şekilde para biriktirilemeyecek gibi bir algı oluşmaktadır. Ancak bu çok da doğru değildir çünkü düşük bütçeler ile de birikim ve tasarruf yapmanın yolları vardır. Bu yazımızda düşük gelirle nasıl para biriktirebileceğine dair ipuçlarını bulabilirsin.

Belirli bir yüzde ayırarak işe başlayabilirsin

düşük bütçe, tasarruf, birikim, gelecek, yatırım

Para biriktirmenin ve tasarruf yapmanın ilk ve belki de en önemli adımlarından biri öncelikle bir plan çıkararak bunun içerisinde aylık ne kadarlık bir miktarın ayrılacağını belirlemektir. Gelir ve giderler ortaya döküldükten sonra nerelere, hangi harcamaların yapıldığı belirlenmeli, aylık finansal harcamalara bakıldıktan sonra da ne kadarlık bir yüzde ile birikim yapılacağı kestirilmelidir. Örneğin, maaşını aldığında bunun yüzde 5 ya da belki yüzde 10’unu bir kenara ayırmayı deneyebilirsin ya da kafanda bir plan çizip her ay 200 TL kenara ayırabilirsin. Bu ve benzeri küçük adımlar ile bir süre sonra yaptığın birikime inanamayıp birikim yapmak için kendini motive edebilirsin. O nedenle bir plan çok işe yarayacaktır.

Ek gelen miktarları kenara ayırmaya çalışmalısın

düşük bütçe, tasarruf, birikim, gelecek, yatırım

Hepimiz çalışma hayatı içerisinde zaman zaman ek ücretler, ikramiyeler, hediyeler, primler ya da benzeri ek maddi kazançlar elde ederiz. Bunlar o anda büyük bir nimet olarak bizlere gelirler ve çoğu zaman da bir açığı kapatmada büyük rol oynarlar. Ancak aylık gelir-gider dengeni çok iyi oluşturursan ve daha önceden çizdiğin planın içerisinde kalmayı başarırsan bu gelen ek parayı tasarruf etmen mümkün olabilir. Bu miktarları kenara ayırmayı başarabilirsen her yıl ciddi oranda birikim yapabilirsin.

Maaş zammını da değerlendirebilirsin

düşük bütçe, tasarruf, birikim, gelecek, yatırım

İş yerinde her yıl ya da belirli dönemlerde zam alırsın. Bu zamlar, hayat pahalılığı içerisinde eriyip az bile kalabilir ancak eğer yapabiliyorsan aldığın yeni zam miktarını tasarruf etmeyi başarabilirsen çok iyi bir birikim oranı da elde edebilirsin. Aldığın zamların tamamını olmasa bile bir miktarını kenara ayırarak düşük bütçeyle para biriktirmen de mümkün olabilir.

Kullanmadığın eşyaları satabilir ya da abonelikleri iptal edebilirsin

düşük bütçe, tasarruf, birikim, gelecek, yatırım

Para biriktirmek ve tasarruf yapmak için ihtiyaç duyduğun miktarı, elindeki eski ve kullanmadığın eşyaları satarak da elde edebilirsin. Yine aynı şekilde kullanmadığın hizmetler için olan abonelikleri de iptal edebilir ve buradan elinde kalan miktarı da birikim için ayırabilirsin.

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olabilirsin

düşük bütçe, tasarruf, birikim, gelecek, yatırım

Düşük bütçelerle para biriktirmenin yollarından biri de bireysel emeklilik sistemine dahil olmaktır. Sahip olduğun ve kazandığın miktardan aylık olarak seni yormayacak ve sıkıntıya sokmayacak ölçüde bir miktarı bu hesaplara yatırarak birikim yapabilirsin. Bu noktada QNB Sigorta’nın Kolay Emeklilik Planı’nı tercih edebilir ve küçük küçük birikimlerle geleceğin için bugünden büyük bir adım atabilirsin. Üstelik %30 devlet katkısından da faydalanarak.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.