Daha Hızlı ve Verimli Alışveriş Yapmak İçin İpuçları

Buradasınız

Yaşa 31 Ocak 2021

Pandemi dönemiyle birlikte doğru ürünleri en hızlı ve verimli şekilde almak her zamankinden daha fazla önem taşıyor. Alışveriş yapmak için yola çıkmadan ya da bilgisayarınızın başına oturmadan önce bilmeniz gereken ipuçlarını sizler için derledik.

Pandemi dönemiyle birlikte doğru ürünleri en hızlı ve verimli şekilde almak her zamankinden daha fazla önem taşıyor. Alışveriş yapmak için yola çıkmadan ya da bilgisayarınızın başına oturmadan önce bilmeniz gereken ipuçlarını sizler için derledik.

Alışveriş listesi oluşturun

Marketten, mağazadan ya da internet üzerinden alışveriş yapmadan önce mutlaka bir alışveriş listesi hazırlayın. İhtiyacınıza odaklanın, bütçenizi unutmayın ve hedefinize doğru adım adım ilerleyin. Liste hazırlarken veya alışveriş esnasında kendinize “Bu ürüne ihtiyacım var mı?” diye sorun. Ayrıca ne almak istediğinizin yanı sıra ne kadar harcama yapmayı planladığınızı da netleştirin. Alışveriş listesi hazırlamanın hem daha hızlı ve verimli alışveriş yapmanızı hem de ihtiyacınız olan ürünleri alarak ekonomik açıdan kayba uğramamanızı sağlayacağını unutmayın.

Aceleye getirmeyin

Alışverişe kısıtlı bir zamanda gitmeyin ya da internetten alışveriş yaparken acele etmeyin. Gerilmeden, odağınızı ve zamanınızı ayırabileceğiniz bir aralıkta alışveriş yapın. Böylelikle, hiçbir şey gözünüzden kaçmayacağı gibi ihtiyacınız olana odaklanarak alışverişinizi daha verimli hale getirebilirsiniz.

İndirimleri takip edin

Özellikle beyaz eşya veya teknolojik ürünler gibi fiyat açısından yüksek ihtiyaçları satın almak için indirimleri takip edin. İndirimleri takip ederek hem verimli bir alışveriş yapma hem de tasarruf etme şansınız olduğunu unutmayın.

Tavsiyeleri önemseyin

Alışveriş kararlarınızı alırken karşılaştığınız reklamlardan çok, ihtiyaçlarınızı ve almak istediğiniz ürünlerle ilgili tüketici görüşlerini göz önünde bulundurun. Ekonomik alışveriş yapmak için sorgulayıcı olmak gerektiğini unutmayın.

Yeni çıkan ürünleri almakta acele etmeyin

Özellikle teknolojik ürünler başta olmak üzere yüksek fiyatlı ürünlerin piyasaya çıkış tarihlerinden birkaç ay sonra ucuzlamaya başladıkları bir gerçektir. Üretici firmalar, son ürünlerini önce yüksek fiyat vermeye razı tüketicilere satmak, ardından fiyatları düşürerek diğer müşterilere de ulaşmak eğilimindedirler. Bu nedenle, yeni çıkan bir ürünü satın almadan önce fiyatının daha makul seviyelere inmesini beklemeniz yararınıza olacaktır.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.