Çocuklarınıza Tasarruf Etmeyi Öğretmenin 5 Yolu

Buradasınız

Yaşa 26 Eylül 2020

Çocuklar dünyanın geleceğidir. Bilinçli yetiştirilmiş çocuklar gelecek nesillerin de bilinçli yetişmesini, bilinçli tüketimi öğrenmesini, doğal kaynakların sağlıklı kullanılmasını sağlar ve diğer nesilleri bilinçlendirmeye başlar. Tasarruf bilincini görev edinen çocuklar daha güzel dünyaya ulaşmak için çabalar. Biz de geleceğin bilinçli bireylerini düşünerek çocuklarınıza tasarruf etmeyi öğretmenin beş yolunu sizler için araştırdık.

Beslenme miktarına dikkat edin

Çocuklarınızın hem bedensel hem de ruhsal sağlığını da düşünerek yemeklerini tabaklarına yiyebilecekleri ölçüde almalarını sağlayın. Yemek tabaklarını bitirdikten sonra hala aç hissediyorlarsa yemek yiyebileceklerini öğretin. Bu şekilde gıda tüketiminde tasarrufu öğrenmeye başlayacaktır.

Birlikte alışverişe gidin

Ailecek alışverişe gitmek, ihtiyacınız olan kadarını almak ve alışveriş sırasında ürünlere neden ihtiyaç duyduğunuzu çocuklarınıza anlatmak, bir süre sonra çocuğunuza alışveriş kültürünü ve tüketimin ihtiyacı kadar olması gerektiği fikrini benimsemesini öğretecektir.

Ekonomi yönetimini öğretin

Çocuklarınız okulda, sosyal hayatta sürekli olarak sizin ekonomi yönetiminize bağlı kalmamalı. Çocuklarınızın kendi ekonomisini idame ettirmesini sağlamak için çocuklarınıza bir ay boyunca hayatının her alanında ona yetebilecek kadar para verin ve kendi ekonomisini yönetmesini sağlayın. Çocuklarınıza iyi bir gelecek bırakmak için sadece tasarrufu öğretmeniz yeterli olmayabilir. Çocuklarınız beklenmedik risklerle her an karşı karşıya olabileceğinin bilincince olmalıdır. Siz de bir yandan çocuklarınıza tasarrufun önemini anlatırken bir yandan da onlar için bir adım atarak onların eğitim hayatını güvence altına alabilirsiniz. QNB Sigorta’nın sunduğu Çocuğumun Geleceği Eğitim Sigortası ile olası risklerin gerçekleşmesi durumunda eğitim giderlerini karşılanması için toplu para ödemesi sunan bu sigorta ile çocuk gelişimi, psikolojik danışmanlık, göz ve diş sağlığı hizmetlerini de ulaşın. 

Geri dönüşümün önemini anlatın

Doğa, her geçtiğimiz gün insanların zararlı atıkları sebebiyle kirleniyor. Atık plastikler, piller, poşetler, kağıtlar, cam şişeler bütün atıkları ayrı renkte poşetlerle evinizde ayrıştırarak çöpler oluşturun. Atıkları çocuklarınızın göreceği şekilde bu renkli poşetlerle çöpe atın ve alışkanlık kazanana kadar devam edin. Bu sayede çocuklarınızın geri dönüşüm fikrini benimsemesini ve alışkanlık haline getirmesini sağlayacaksınız.

Tasarrufu bir hayat felsefesi gibi anlatın

Alışkanlıklar kısa sürede kazanılıp kaybedilmez. Çocuklarınızın da bu alışkanlıkları bilinçli olarak yapmaya başlaması için tasarruf eğitiminizi geniş zaman dilimine yayarak uygulayın.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
11 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.