Çalışırken Para Biriktirmenin 5 Kolay Yolu

Buradasınız

Yaşa 17 Mayıs 2020

Para biriktirmek ve tasarruf yapmak, hem kendiniz hem de sevdiklerinizin geleceğini için atabileceğiniz en doğru adımlar arasında. Bunu bir hayat tarzı haline getirerek başınıza gelebilecek olası tüm durumlara hazırlık yapabilir ve kendinizi bu yolla çok daha güvenli hissedebilirsiniz. Para biriktirmenin en kolay yapılabileceği dönem, çalışırken ve herhangi bir maddi gelir elde ederkendir. Çalışma hayatınız devam ederken yapacağınız küçük tasarruflarla ileride büyük farklar yaratabilirsiniz. Biz de çalışırken para biriktirebileceğiniz birkaç yolu bu yazımızda derledik.

Öncelikle mali bir plan yapın

Çalışma hayatınız ve kariyeriniz devam ediyor. Bir yandan özel yaşamınız sürüyor. Dolayısıyla hem geliriniz hem de gideriniz bulunuyor. Para biriktirmeye başlamak için öncelikle çok sıkı bir mali planlama yapın. Gelir-gider dengenizi oluşturun ve aylık olarak ne kadar ayırabileceğinizi hesaplayın. Ardından bir de kendinize aylık-yıllık hedef koyabilir ve çok daha rahat şekilde tasarruf yapabilirsiniz.

Geleceğiniz için bugünden adım atın

Hayatımızın her döneminde başımıza istenmeyen birçok olay ve kötü durum gelebilir. Bunun ne zaman olacağını önceden kestirmek imkansızdır. Bu nedenle gelecekteki olası kötü günler için bugünden adım atarak geleceğe hazırlanmak ve hem kendinizi hem de sevdiklerinizi koruma altına alabilecek yatırımları yapmak sizin elinizde. Çalışırken ve para kazanırken geleceğiniz için uygun olacağını düşündüğünüz yatırımları yapabilirsiniz.

Dünya hızla değişmeye ve yeniden şekillenmeye devam ediyor. Bu hızlı değişim içerisinde geleceğe hazır olmak ve önümüzdeki dönemde yaşanabilecek tüm olası durumlara karşı bugünden önlem almak için siz de Akıllı Hayat Sigortası yaptırabilirsiniz. Poliçe süresi boyunca ödenen primleri saklayan ve dolar bazlı olarak ödendiği için değerini kaybetmeyen Akıllı Hayat Sigortası ile siz de kendiniz ve sevdiklerinizin geleceğini güvence altına alabilirsiniz.

Tüm harcamalarınızı kontrol altına alın

Günlük hayatın akışı içerisinde hem düzenli olarak hem de yeni ihtiyaçlarımıza göre birçok yere ödeme yapıyoruz. Bu harcamalar aylık olarak biriktiğinde önemli miktarlara da ulaşabiliyor. Onun için nakit olarak, kredi kartlarınız ile ya da düzenli ödeme talimatı bulunan ödemelerinizin hepsini kontrol edin. Gereksiz bir şey varsa bunları kesin ya da çıkartın. Buradan arta kalan miktarı biriktirebilirsiniz.

Önceden ya da toplu satın alın

Çalışma hayatı içerisinde olduğunuz için şu anda düzenli bir geliriniz mevcut. Eğer yaptığınız iş de uygunsa tatil, okul, sağlık gibi önemli ve bütçenizde yük yaratacak önemli harcamaları önceden ve toplu şekilde yapmaya özen gösterin. Bu yolla daha tasarruflu satın alım yapabilir ve normalden daha az vereceğiniz için aradaki miktarı tasarruf edebilirsiniz.

Ek gelir yaratmaya çalışın

Çalışırken para biriktirmenin en kolay yollarından biri de kendinize ek gelir sağlayacak fırsatlar yaratmaktır. Normal düzeniniz içerisinde gelir-gider dengenize ek olarak gelecek her miktar, hanenize artı olarak yazılacaktır. Bunun için normal iş akışınızı etkilemeyecek ancak daha fazla gelir elde edebileceğiniz kanallar oluşturmaya çalışabilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.