Bozuk Paralarla Birikim Yapmanın En Etkili Yolları

Buradasınız

Yaşa 07 Eylül 2021

bozuk, para, birikim, tasarruf

Günümüzde tasarruf yapmak, tutumlu olarak gelecek zorlu günler için para biriktirmek ve bugün kazandığından yarın için bir şeyler ayırmak, hiç olmadığı kadar önem kazandı. Ekonomik zorlukların hemen herkes tarafından hissedildiği böylesine bir ortamda gelirden tasarruf yaparak birikim yapmak için çok farklı yöntemler bulunuyor. Birçok kişi bu yöntemler arasından belki küçük küçük birikimler yaparak ama sonunda önemli ve büyük hedeflere ulaşabileceği bozuk paraları tercih ediyor. Cebinde ya da çantanda kalan ve çoğu zaman önemsemediğin bozuk paraları biriktirerek sen de geleceğin için önemli bir adım atabilirsin.

Öncelikle bozuk para biriktirmek için kendini motive etmelisin

bozuk, para, birikim, tasarruf, erkek, kavanoz

Para biriktirmek ve tasarruf yapmak, bozuk paralarla ya da daha farklı yöntemlerle olsun fark etmez, öncelikle motivasyonu gerektirir. Kendini bu iş için motive etmeli ve geleceğine yönelik iyi bir adım attığına dair ikna etmelisin. Özellikle bozuk paralarla birikim yapmak istiyorsan cebinde kalan ve hiç önemsemediğin bu paraları biriktirmek için kendine bir hedef koymalısın. Bu iş için istekli ve hevesli olduğuna kendini inandırmalısın.

Sıra bir kavanozda

bozuk, para, birikim, tasarruf, kavanoz

Bozuk paralarla birikim yapmak için ikinci atman gereken adım ise bir kavanoz almak. Bu paraları biriktirebileceğin bir fiziki alandan bahsediyoruz aslında ama kavanoz bu işin doğasında var. Kendine bu iş için uygun bir birikim yeri tespit ettikten sonra motivasyonun da artacak. Hele zamanla bunun içerisinde para birikmeye başladığını gördükçe, bu motivasyonun daha da artacak.

Bir hedef belirle ve rutin hale getir

bozuk, para, birikim, tasarruf, biriktirme, el

Para biriktirmeye başlamak için kullanabileceğin en uygun yöntemlerden biri, akşam eve geldiğinde cebinde ya da çantanda kalan tüm paraları bir yere ayırmak olacak. Bunu her gün rutin hale getirmen çok önemli. Böylelikle bozuk paralarla olan birikim yolculuğunda yavaş yavaş ama emin adımlarla hedefine doğru ilerleyebilirsin.

Gün içerisinde bozuklarını harcamamaya özen göster

bozuk, para, birikim, tasarruf, finans

Gün içerisinde dışarıya çıktığında ya da herhangi bir alışveriş yaptığında bozuk paraları çok harcamamaya gayret et. Kredi kartı ya da kağıt para kullanmayı tercih edebilirsin. Böylelikle birikim hızını daha da artıracak ve günün sonunda eve daha fazla bozuklukla döneceksin.

Zaman zaman kağıt paraya çevirebilirsin

bozuk, para, birikim, tasarruf

Bozuk para biriktirmek bir yandan geleceğin için güzel ve iyi bir adımken bir yandan da eğlencelidir. Paranın yavaş yavaş arttığını gördüğünde motivasyonunu da yukarıya taşıyabilirsin. Bu süreci daha da hızlandırmak için belirli zaman aralıkları ile biriken paraları kağıt paraya çevirebilirsin. Çünkü bozuk olarak ne kadar biriktiğini anlayamazsın ancak kağıt olarak gördüğünde zihnindeki noktaya daha da hızlı gittiğini fark edebilirsin.

Bozuk paraları biriktirerek geleceğe yatırım yapmak ve bugün kazandıklarından tasarruf etmek, yavaş ama etkili bir yöntem. Bunun dışında hem kendinin hem de sevdiklerinin geleceğini kolaylaştıracak farklı birikim yöntemlerini de deneyebilirsin. Bu noktada QNB Sigorta’nın Kolay Emeklilik Planı tam sana göre. Devlet katkısı ile hedeflerine daha da hızlı varmanı sağlayacak bu plan ile gelecekteki hayatında maddi olarak daha da rahat edeceksin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 14 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.