Birikim Yapmana Yardımcı Olacak Tüyolar

Buradasınız

Yaşa 20 Ağustos 2023

birikim, tasarruf, gelecek, yatırım

Birikim yapmak maddi güvence sağlayabileceği gibi, geleceğe dair sizi ve sevdiklerinizi de güvence altına alacaktır. Borçlarınızdan kurtulmak, finansal özgürlüğe kavuşmak istiyorsanız, birikim yapmaya bir an önce başlamanı öneririz. Bu doğrultu da akla en çok gelen sorular arasında olan “Birikim Nasıl Yapılır?”, “Nasıl Para Biriktirilir?” gibi soruları kendine soruyor olabilirsin. İşte birikim yapma yolunda sana yardımcı olacak ve ekonomik hedeflerine yaklaşmana fayda sağlayacak birkaç tüyoyu aşağıda sıraladık.

Öncelikle bütçeni oluşturmalısın

birikim, tasarruf, gelecek, yatırım

Birikim yapmanın ve tasarrufa başlamanın ilk ve belki de en önemli adımı, gelir ve giderlerini takip etmek için bir bütçe oluşturmaktır. Bütçe nasıl oluşturulur, sorusunu kendine soruyor olabilirsin. Elinde, sahip olduğun geliri ve bunun karşılığında da aylık olarak giderlerini hesaplayıp ne durumda olduğunu bulmalısın. Ay başında gelirini hesaplamalı ve sabit giderlerini (kira, fatura vb.) çıkararak ne kadar paranın geriye kaldığını belirlemelisin. Kalan miktarı dağıtarak günlük harcamalarını planlayabilir ve buradan ne kadar tasarruf yapacağını bulmalısın. Gereksiz veya lüks harcamaları ortaya çıkarıp bunları azaltmaya çalışabilirsin. Örneğin, kahve veya atıştırmalıklar için dışarıda sık sık para harcıyorsan, bunları evde yaparak tasarruf edebilirsin.

Önceliklerini belirlemelisin

birikim, tasarruf, gelecek, yatırım

Birikim yapma yolunda atacağın bir diğer adım da önceliklerini belirlemek olacaktır. Bu yolla birikim yapma yolunda işini çok daha kolaylaştırabilirsin. Bir acil durum fonu oluşturmak, borçlarını ödemek veya gelecekteki hedeflerin için tasarruf yapmak gibi önceliklerini belirleyebilirsin.

Otomatik sisteme geçebilirsin

birikim, tasarruf, gelecek, yatırım

Banka hesabından otomatik olarak belirli bir miktarı birikim hesabına aktaran bir otomatik ödeme düzenlemesi yapabilirsin. Bu, tasarruf yapmayı otomatikleştirir ve harcamalarını kontrol altında tutmana yardımcı olur. Bankanla iletişime geçerek otomatik bir tasarruf planı oluşturabilirsin. Her ay belirli bir miktar paranın hesabından otomatik olarak birikim hesabına aktarılmasını sağlayabilirsin. Bu yöntem, para biriktirmeyi unutmanı engeller ve düzenli bir şekilde tasarruf etmeni sağlar.

Borçlarını mutlaka azaltmalısın

birikim, tasarruf, gelecek, yatırım

Yüksek faizli borçlar, birikim yapmana engel olan en önemli unsurlardır. Borçlarını azaltmak için ek ödemeler yapmaya çalış ve borçlarını birleştirme veya yeniden yapılandırma gibi seçenekleri değerlendir. Yüksek faizli borçların varsa, öncelikli olarak onları ödemeye odaklanabilirsin. Borçlarını mümkün olduğunca erken ödemek, gelecekte tasarruf yapmana yardımcı olur. Kredi kartı borçlarını düzenli olarak ödemeye özen göster ve yeni borçlardan da mümkün olduğunca kaçın.

Farklı yöntemlerle gelirlerini artırmalısın

birikim, tasarruf, gelecek, yatırım

Ek gelir kaynakları bulmak, birikim yapmanı hızlandıracak iyi bir kaynak yaratabilir. Ek işler yapabilir, serbest zamanlarında gelir getirecek şeyler yapabilir çalışabilir veya hobilerini gelire dönüştürebilirsin. Bu yolla aylık olarak kesene giren miktarı artıracağın için birikim yapma yolunda da yeni ve farklı yollar keşfedebilirsin.

Yatırım yapmayı düşünebilirsin

birikim, tasarruf, gelecek, yatırım

Birikimlerini değerlendirmek ve enflasyon karşısında da kayıplar yaşamamak için yatırım yapmayı da düşünebilirsin. Para biriktirmek için döviz bazlı birikim yollarını da araştırabilirsin. Bu sayede birikim için döviz cinsinden para biriktirmeye başlayabilir ve geleceğini enflasyon karşısında da koruyabilirsin. Unutma küçük birikimler yıllar sonra büyük tutarlara dönüşebilir.

Para biriktirmek ve birikim yapmak gibi sorularına karşılık QNB Sigorta’nın sunduğu Akıllı Hayat Sigortası ile döviz birikimini kolaylıkla gerçekleştirebilirsin. QNB Sigorta Akıllı Hayat Sigortası ile dolar bazlı birikimin yanında, ödediğin primleri gelir vergisi matrahından düşebilir, girdiğin vergi dilimine göre vergi avantajından faydalanabilirsin. Dolar bazlı para biriktirğin için birikimlerin kura endeksli saklanır ve poliçe süresi sonunda tüm birikimini kolaylıkla alabilirsin.

Kendinizi bu alanda geliştirmelisin

birikim, tasarruf, gelecek, yatırım

Finansal okuryazarlık, birikim yapmanın önemli bir parçasıdır. Finansal konular hakkında bilgi edinmek ve yatırım seçeneklerini anlamak için kitaplar okuyabilir, seminerlere katılabilir veya çevrimiçi kaynakları araştırabilirsin. Bu yolda sürekli olarak kendini geliştirmeli ve yeni beceriler elde edinmelisin. Daha iyi bir iş veya daha yüksek bir gelir elde etmek için eğitim ve kurslara yatırım yapabilirsin. Mesleki olarak kendinizi geliştirerek gelecekte daha fazla kazanç elde edebilir ve birikim yapma potansiyelinizi artırabilirsin.

Motivasyonunu kaybetmemelisin

birikim, tasarruf, gelecek, yatırım

Birikim yapmak zaman alabilir ve bazen zorlu olabilir. Hedeflerini göz önünde bulundurarak motivasyonunu yüksek tutmalı ve ilerlemeni adım adım takip etmelisin. Zaman zaman yaptığın birikimleri harcaman gereken durumlar da ortaya çıkabilir. Burada çok iyi ve dikkatli adımlar atarak elindeki tüm birikimi harcamadan ve motivasyonunu yüksek tutarak hareket etmelisin.

Uzun vadeli planlar yapmalısın

birikim, tasarruf, gelecek, yatırım

Birikim yaparken uzun vadeli bir perspektife sahip olmak önemlidir. Sabırlı olmalı ve düzenli olarak birikim yapmaya devam etmelisin. Zamanla birikimin büyüyecek ve finansal güvenlik sağlayacaktır. Günlük ve kısa vadeli planlar yerine daha uzun zamanlı bir strateji belirlemeli ve tasarruf yapmalısın.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 14 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.