Birikim Yapmak İçin Önündeki 5 Psikolojik Engel

Buradasınız

Yaşa 20 Mayıs 2021

para, biriktirmek, tasarruf, engel, psikoloji, kumbara

Geleceğini güvence altına almayı, yeni bir ev, yeni bir araba sahibi olmayı ya da kendini geliştirmene yardımcı olacak bir eğitim almayı çok istiyorsun ama bunları gerçekleştirmek için birikim yapamıyor musun? Aldığın maaşla 1 ayı bile zor mu geçiriyorsun? O zaman yolunda gitmeyen bir şeyler olabilir. Birikim yapmayı bilmek aslında bir hayat biçimidir. Birikim yapmanı engelleyen psikolojik etmenlerin neler olduğunu senin araştırdık.

Neye ihtiyacın olduğunu bilmemek

para, biriktirmek, tasarruf, engel, psikoloji, para

Neye ihtiyacın olduğuna karar verememen birikim yapmanın önündeki en büyük engellerden biridir. Eğer alışverişe gittiğinde hepsi senin ihtiyacınmış gibi geliyorsa ortada büyük bir problem var diyebiliriz. En çok neye neden ihtiyacın olduğuna karar vermelisin. Bunun için alışverişe çıkmadan önce en az 3 defa gerçekten ne alacağını sakin sakin düşünebilir ve hatta yazabilirsin. Bu yöntem sana yardımcı olacaktır.

Bilinçsiz harcama yapmak

para, biriktirmek, tasarruf, engel, psikoloji, para, adam

Bilinçsiz harcama yapmak, eline geçen paranın kontrolünü sağlayamadığın anlamına gelir. Bu şekilde de maaşın sen fark etmeden bitebilir. Değil birikim yapmak ayın sonunu zor getirecek duruma gelebilirsin. Önce neden sahip olduğun paranın üzerinde hakimiyet kuramadığını bulmalısın. Maaşını aldıktan sonra 1 aylık harcama planı oluşturabilir, gün gün ne kadar harcaman gerektiğini hesaplayabilirsin.

Borç vermek

para, biriktirmek, tasarruf, engel, psikoloji, kese, dolar

Hayır diyememek psikolojik bir engeldir. Borç isteyen kişilere de hayır demeyi öğrenmelisin. Hayır diyerek bütçene uygun davranırsın ve sonunda bir miktar birikim yapmış olursun.

Gelecek yokmuşçasına davranmak

para, biriktirmek, tasarruf, engel, psikoloji, kalabalık, insan

Birikim senin geleceğini güvence altına almak adına büyük önem taşıyor. Eğer sen gelecek hiç gelmeyecekmiş gibi davranırsan birikim yapma konusunda da oldukça başarısız olabilirsin. Anın tadını çıkar ama bir yandan geleceği de hesaplamayı ihmal etme.

Hatalı iyimserlik

para, biriktirmek, tasarruf, engel, psikoloji, para

Eğer çaba harcamadan işlerinin zamanla yoluna gireceği ya da yeteneklerinin bir anda keşfedilip şansının döneceği gibi hayallerin varsa bunun psikoloji bilimindeki tam adının hatalı iyimserlik olduğunu unutma. Bu tutum birikim yapmanın önündeki büyük bir engeldir. Bu şekilde yaşadığın zaman da harekete geçmen engellenerek geleceği yok saymana sebep olur. Bunun olmasını engellemek için hayalci düşüncelerinin seviyesini azaltmalısın.

Peter Pan Sendromu

para, biriktirmek, tasarruf, engel, psikoloji, para

Peter Pan Sendromu’nda bireyler geleceğin sorumluluğundan kaçar ve bu yükü almak istemezler. Bu sendromu yaşayan kişiler, problemlerinin büyükleri tarafından çözüleceğine inanırlar. Bu da birikim yapmayı büyük ölçüde engeller.

Yaşadığımız dönemde hayallerini gerçekleştirebilmenin yolu birikim yapmaktan geçiyor. Ayrıca birikim yapmayı biliyor ve uyguluyor olmak sana hayatın boyunca bir güvence sağlar. Bütün zorlukları aşıp çalışma hayatın boyunca yaptığın birikimler sana ya bir hayalini verir ya da seni korur. Eğer hayatın boyunca birikim yaparak yaşadığın rahatlığı emekliliğinde de devam ettirmek istiyorsan QNB Sigorta’nın sunduğu “Elit Emeklilik Planı” tam sana göre. Elit plan ile geleceğini güvence altına alabilir çalışırken sahip olduğun yaşam standardını emeklilik döneminde de koruyabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.