Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Birikim Yapmak İçin Önemli 7 Neden

YAŞA01 Mayıs 2017

birikim

“Birikim yapmak için henüz çok gencim” diyor olabilirsiniz... Veya “Birikim yapmaya yetecek kadar para kazanmıyorum ki” diyebilirsiniz. Ama bunların hiçbiri bahane değil! Çünkü...

1)Acil Durumlara Karşı Hazırlıklı Olmalı

hazırlıklı olmak

Sadece hastalık veya kaza gibi durumları kastetmiyoruz. Su basması, çatı akması veya hesapta olmayan bir eğitim/iş masrafı... Karşımıza ne zaman, ne gibi bir sorun çıkacağı hiç belli olmuyor. Hal böyle olunca acil durumlar için kenarda köşede az da olsa paranızın olması sizin yararınıza. Her ihtimale karşı her ay bütçenize uygun bir miktarda birikim yapmak, sizi borç istemekten ve dolayısıyla sıkıntılı durumlardan kurtarabilir.

2)Bitmeyen Borçların Pençesinde Bir Hayatı Kim İster ki!

borçlar

Tasarruf yapmaya başlamak için en önemli motivasyonlardan biri de borç korkusudur. Her ne kadar günümüzde pek çok kişinin borç içinde yaşaması durumu normalleştiriyormuş gibi gösterse de durum aslında hiç de öyle değil. Bitmeyen borçlar büyük bir gelecek kaygısı, stres ve özgüvensizlik yaratıyor. Çünkü kredi çekmek ne kadar kolaysa o krediyi geri ödemek de o kadar zor oluyor. Yarın pişman olmak istemiyorsanız şimdiden birikim yapmak en iyisi.

3)Eğlence İçin de Bütçe Ayırmak Gerek

bütçe ayırmak

Tasarruf ve birikim tavsiyelerinin olduğu bir listede bu maddeyi görmek sizi şaşırtsa da eğlenceyi es geçmek olmaz. Günümüzde eğlenmek de para gerektiriyor. Sinemaya gitmek, akşam yemeğine çıkmak veya tatil yapmak için belli bir bütçeniz olmalı. Çünkü herkesin belli aralıklarla eğlenmeye ve deşarj olmaya ihtiyacı var. Birikim yapmak için bundan daha iyi bir motivasyon olabilir mi?

4)Pahalı Eşyalar Almak Sizin de Hakkınız

pahalı eşyalar

Başta bilgisayar, cep telefonu ve tablet olmak üzere çoğu teknolojik ürün herkesin ihtiyacı ve tüm bunları belli aralıklarla yenilemek gerekiyor. Eğer gereksiz harcamalardan kaçınarak doğru şekilde para biriktirebilirseniz her yıl dilediğiniz cep telefonunu, bilgisayarı ya da hayal ettiğiniz marka bir kıyafeti satın alabilir, kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Örneğin her gün dışarıda kahve içmekten vazgeçerseniz birkaç ay içinde ne kadar para biriktirdiğinizi görüp şaşırabilirsiniz. Denemeye değer…

5)Sevdiklerinizi Sevindirmek İçin...

sevdiklerinizi sevindirmek

Kim anne babasını keyifli bir tatile yollamak ya da en yakın arkadaşına layık bir hediye almak istemez ki? Ayrıca ihtiyaç sahiplerine yardım edip, küçük çocukları sevindirerek mutlu olmak tahmin ettiğinizden çok daha kolay. Kendi bütçenizden küçük birikimlerle başkalarını mutlu edebilirsiniz.

6)Yeni Bir Ev veya Otomobil Hayali Suya Düşmesin

yeni ev veya otomobil

Yeni bir eve taşınmak ya da yeni bir otomobil almak istiyorsanız birkaç ay para biriktirmek işinizi görmeyecektir. Yeni ve daha güzel bir evde oturmak ya da dilediğiniz otomobile binmek için şimdiden yavaş yavaş birikim yapmaya başlayın ki gelecekte ihtiyaç duyduğunuzda kredi veya borçlarla uğraşmak zorunda kalmayın.

7)Emeklilik Hayatı Sandığınızdan Yakın

emeklilik hayatı

Emeklilik için birikim yapmak tahmin ettiğinizden çok daha önemli. Genç yaşlardan itibaren ayda sadece 150 TL kenara koymak bile daha rahat ve güvenli bir emeklilik hayatı için iyi bir başlangıç olabilir. 20’li veya 30’lu yaşlardaysanız bunu yapmak size zor gelebilir ama unutmayın ki emekli olunca da gezmeye, tatil yapmaya, yeni anılar biriktirmeye fazlasıyla vaktiniz olacak. Rahat bir emeklilik hayatı için şimdiden harekete geçseniz iyi olur.

Siz de sıkıntı çekmeden rahat rahat birikim yapmak istiyorsanız Cigna Finans Kolay Emeklilik Planı’na dahil olabilir, %25’e kadar devlet desteği alarak paranızı hızla değerlendirebilirsiniz. Üstelik ayda 150 TL gibi az bir tutarla birikim yapmaya başlamak artık çok kolay.

Bireysel Emeklilik Hemen Başvur

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
YAŞA 23 Eylül 2017

Dünya, her yıl 23 Eylül’de gece ile gündüzün sürelerini eşitleyerek bize kış mevsiminin geldiğini haber verir. Halk arasında daha yaygın bir söylemle sonbahar ekinoksu ya da güntün eşitliği olarak da ifade edilen bugün, evrenin kendi içerisindeki muhteşem döngüsünün sadece küçük bir yansıması gibidir. Pek çok ülkede baz alınan bilimsel saate göre 22 Eylül’de, saat 20.02’de gerçekleşen bu olay yılda 2 kez tekrarlanır. Var olan her şeyin bir anlamı ve sonucu olduğunu bize bir kez daha hatırlatan 23 Eylül ekinoksuyla ilgili bilmediğiniz 10 doğruyu öğrenmek ister misiniz?

Her İki Kutup Noktası Da Güneş’i Selamlar

Her yıl ekinoksun olduğu bugünde Kuzey Kutup noktasında kaybolarak batan güneş, aynı anda Güney Kutup noktasında doğmaya başlar. Dünyanın her iki ucu da aydınlatıcımız olan güneşi selamlar ve aydınlanır.

Gündüz ve Gece Tam Olarak Eşitlenmez

Bugüne kadar ekinokslarla ilgili edindiğimiz bilgilere göre bugün her yerde tam olarak 12 saat gece ve 12 saat gündüz olur. Ancak işin aslı öyle değildir. Yapılan ince hesaplamalara göre ekinokslarda dünyanın birçok noktasında gündüz 12 saatten birkaç dakika daha fazla sürebiliyor. Kuzey yarım kürede bulunan birçok noktada, ekinoks günlerinde gece-gündüz eşit bir şekilde gözlemlenmiyor. Bu an genelde 25-28 Eylül tarihleri arasında herhangi bir zamana denk geliyor.


Sonbaharda Hava, İlkbahara Göre Daha Sıcaktır

Ekinoks günlerinin olduğu 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde dünyanın herhangi bir noktasında ölçüm yaptığınızda her iki tarihte de eşit miktarda güneş ışığı aldığını görürsünüz. Ancak yine de sonbaharda, yani 23 Eylül’de hava, 21 Mart’a göre daha sıcak olur. Bunun sebebi dünyanın yaklaşık olarak yüzde 71’ini kaplayan okyanusların ısınıp soğuması için gereken süredir. Suyun ısınıp soğuması, havadan daha uzun sürer. İşte halk arasında pastırma yazı olarak da bilinen sonbahar sıcaklarının sebebi de budur.

Ekvatorda Gölge Boyu 0 Derece Olur

Ekinoks gününde güneş ışınları, tam öğle vaktinde Ekvator’a 90 derecelik bir açıyla düşer. Bunun için de eğer tam bu vakitte Ekvator’da olsaydınız gölgenizin boyu 0 olurdu. Güneş ışınları bu tarihten itibaren güney yarım küreye dik düşmeye başlar.  

Alacakaranlık Süresi En Aza İner

23 Eylül tarihinde tan süresi de en aza iner. Amerika’da bir araştırma için 4 şehirde alacakaranlık süreleri ölçüldüğünde tan sürelerinin o yılın en kısa zamanına denk geldiği görülmüştür. 23 Eylül alacakaranlığında havanın hem daha erken hem de büyük bir hızla kararmaya başladığı fark edilir.

Dünyanın Ekseni En Dik Halini Alır

Dünyanın kutup noktalarından geçtiği varsayılan çizgi, Güneş’in etrafındaki yörünge çizgisiyle yaklaşık 23 derece 27 dakikalık bir açı yaparak döner. Ekinokslarda ise bu açı 90 dereceye ulaşır. Bu yüzden 21 Mart ve 23 Eylül’de Güneş ışınları dünyaya en dik şekliyle ulaşır ve yeryüzü diğer günlerden daha fazla ısınır.

Göçmen Kuşlar Bu Tarihten İtibaren Göç Etmeye Başlar

Güneş’in gökyüzünde çizdiği yay bugünden itibaren yavaş yavaş güneye kaymaya başlar. Havaların soğuduğunu ve Güneş’in de yön değiştirdiğini fark eden göçmen kuşlar 23 Eylül’le beraber güney yönüne doğru göç etmeye başlar.

Fomalhaut Yıldızı Gökyüzünde Belirginleşir

Fomalhaut Güneş’ten yaklaşık 25 ışık yılı uzaklıkta, oldukça parlak bir yıldızdır. Güneybalığı takımyıldızının en parlak yıldızı olan Fomalhaut, ekinoks itibariyle gökyüzündeki yerini tekrar yer alır. Sözcük anlamı Arapça’da balinanın ağzı anlamına gelen yıldız, sonbahar boyunca ve kış aylarının ilk günlerinde gökyüzünün güneyinde görünür. Belki siz de bakarsanız görebilirsiniz.