Birikim Yapmak İçin Önemli 7 Neden

Buradasınız

Yaşa 01 Mayıs 2017

birikim

“Birikim yapmak için henüz çok gencim” diyor olabilirsiniz... Veya “Birikim yapmaya yetecek kadar para kazanmıyorum ki” diyebilirsiniz. Ama bunların hiçbiri bahane değil! Çünkü...

1)Acil Durumlara Karşı Hazırlıklı Olmalı

hazırlıklı olmak

Sadece hastalık veya kaza gibi durumları kastetmiyoruz. Su basması, çatı akması veya hesapta olmayan bir eğitim/iş masrafı... Karşımıza ne zaman, ne gibi bir sorun çıkacağı hiç belli olmuyor. Hal böyle olunca acil durumlar için kenarda köşede az da olsa paranızın olması sizin yararınıza. Her ihtimale karşı her ay bütçenize uygun bir miktarda birikim yapmak, sizi borç istemekten ve dolayısıyla sıkıntılı durumlardan kurtarabilir.

2)Bitmeyen Borçların Pençesinde Bir Hayatı Kim İster ki!

borçlar

Tasarruf yapmaya başlamak için en önemli motivasyonlardan biri de borç korkusudur. Her ne kadar günümüzde pek çok kişinin borç içinde yaşaması durumu normalleştiriyormuş gibi gösterse de durum aslında hiç de öyle değil. Bitmeyen borçlar büyük bir gelecek kaygısı, stres ve özgüvensizlik yaratıyor. Çünkü kredi çekmek ne kadar kolaysa o krediyi geri ödemek de o kadar zor oluyor. Yarın pişman olmak istemiyorsanız şimdiden birikim yapmak en iyisi.

3)Eğlence İçin de Bütçe Ayırmak Gerek

bütçe ayırmak

Tasarruf ve birikim tavsiyelerinin olduğu bir listede bu maddeyi görmek sizi şaşırtsa da eğlenceyi es geçmek olmaz. Günümüzde eğlenmek de para gerektiriyor. Sinemaya gitmek, akşam yemeğine çıkmak veya tatil yapmak için belli bir bütçeniz olmalı. Çünkü herkesin belli aralıklarla eğlenmeye ve deşarj olmaya ihtiyacı var. Birikim yapmak için bundan daha iyi bir motivasyon olabilir mi?

4)Pahalı Eşyalar Almak Sizin de Hakkınız

pahalı eşyalar

Başta bilgisayar, cep telefonu ve tablet olmak üzere çoğu teknolojik ürün herkesin ihtiyacı ve tüm bunları belli aralıklarla yenilemek gerekiyor. Eğer gereksiz harcamalardan kaçınarak doğru şekilde para biriktirebilirseniz her yıl dilediğiniz cep telefonunu, bilgisayarı ya da hayal ettiğiniz marka bir kıyafeti satın alabilir, kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Örneğin her gün dışarıda kahve içmekten vazgeçerseniz birkaç ay içinde ne kadar para biriktirdiğinizi görüp şaşırabilirsiniz. Denemeye değer…

5)Sevdiklerinizi Sevindirmek İçin...

sevdiklerinizi sevindirmek

Kim anne babasını keyifli bir tatile yollamak ya da en yakın arkadaşına layık bir hediye almak istemez ki? Ayrıca ihtiyaç sahiplerine yardım edip, küçük çocukları sevindirerek mutlu olmak tahmin ettiğinizden çok daha kolay. Kendi bütçenizden küçük birikimlerle başkalarını mutlu edebilirsiniz.

6)Yeni Bir Ev veya Otomobil Hayali Suya Düşmesin

yeni ev veya otomobil

Yeni bir eve taşınmak ya da yeni bir otomobil almak istiyorsanız birkaç ay para biriktirmek işinizi görmeyecektir. Yeni ve daha güzel bir evde oturmak ya da dilediğiniz otomobile binmek için şimdiden yavaş yavaş birikim yapmaya başlayın ki gelecekte ihtiyaç duyduğunuzda kredi veya borçlarla uğraşmak zorunda kalmayın.

7)Emeklilik Hayatı Sandığınızdan Yakın

emeklilik hayatı

Emeklilik için birikim yapmak tahmin ettiğinizden çok daha önemli. Genç yaşlardan itibaren ayda sadece 150 TL kenara koymak bile daha rahat ve güvenli bir emeklilik hayatı için iyi bir başlangıç olabilir. 20’li veya 30’lu yaşlardaysanız bunu yapmak size zor gelebilir ama unutmayın ki emekli olunca da gezmeye, tatil yapmaya, yeni anılar biriktirmeye fazlasıyla vaktiniz olacak. Rahat bir emeklilik hayatı için şimdiden harekete geçseniz iyi olur.

Siz de sıkıntı çekmeden rahat rahat birikim yapmak istiyorsanız QNB Sigorta Kolay Emeklilik Planı’na dahil olabilir, %25’e kadar devlet desteği alarak paranızı hızla değerlendirebilirsiniz. Üstelik ayda 150 TL gibi az bir tutarla birikim yapmaya başlamak artık çok kolay.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.