Birikim Yaparken Riskleri En Aza İndirmenin 5 Yolu

Buradasınız

Yaşa 21 Temmuz 2022

birikim, tasarruf, risk

Hemen herkes ekonomik olarak büyük çalkantıların yaşandığı bugünlerde gelecekte daha iyi finansal şartlara sahip olmak ve ilerleyen yıllarda rahat edebilmek için tasarrufa yöneliyor. Ancak bunu yaparken de bugün sahip olduklarını kaybetme ya da daha sıkıntılı durumlara düşme korkusu da yaşayabiliyor. Hayatın içerisinde her zaman bulunan ve olası olan risklere karşı dikkatli olmak ve tasarruf ederken elindekine zarar vermemek için doğru adımların atılması gerekiyor. Zaman zaman değer kayıpları da yaşatabilen bu durumlara karşı birikim yaparken riskleri nasıl en aza indirebileceğini seni için araştırdık.

Borçları azaltmalı ya da ortadan kaldırmalısın

birikim, tasarruf, risk

Günlük hayatını devam ettirmek için harcama yaptığın birçok noktada zaman zaman borçlanabilirsin. Yeni aldığın bir eşya, kredi kartları, okul, eğitim giderleri vb. birçok alan için ayırdığın bütçe nedeniyle zaman zaman borçlanman mümkün. Borçlar, belirli bir süreye bağlı olsalar da bütçeni tüketen ve tasarrufların için her zaman risk yaratan unsurlardır. Aylık bütçenin bir miktarını bu borçlara ayırmak durumunda kalabilirsin. Bu da geleceğe yönelik birikim tutarını azaltabilir. Bunun için tasarruf yapmaya çalıştığın dönemde borç ve borcun faizi riskini ortadan kaldırman önemlidir. Tasarruf yapma yoluna girmeden önce ilk hedefini borçlarını kapatmak olarak seçmeli ve bu yolla bütçenin bir bölümünün de serbest kalmasını sağlamalısın. Böylece bir tasarrufa yönelmen için de ek bir bütçe ortaya çıkarabilirsin.

Pasif gelir bulabilir veya ek işe başlayabilirsin

birikim, tasarruf, risk

Uzmanlar tasarruf yapmanın en iyi yolunun bütçeyi artırmak olduğunda genelde hemfikir kalıyorlar. Var olan kazancından daha fazlasını alman durumunda bunun bir miktarını birikim için ayrılabileceğini söylüyorlar. Sen de mevcut gelirini artıracak yeni alternatif yollar bularak çok daha hızlı şekilde tasarruf edebilir ve bu yolla var olan düzeninin çok da dışına çıkmadan riskleri en aza indirebilirsin. Bunu sağlamak için de evden pasif gelir elde edebileceğin bir iş yapabilir ya da ek bir kazanç sağlayacak yeni bir işe başlayabilirsin. Birikim ve tasarruf yapmak için buradan gelen geliri kullandığında olası risklerden de uzak duracaksın.

Yatırım hedeflerini belirlemelisin

birikim, tasarruf, risk

Net kişisel ve finansal hedefler belirlemek, hangi varlıklara yatırım yapacağına karar vermeni de kolaylaştıracaktır. Önümüzdeki yıl içinde tatil için para biriktirmeye çalışıyorsan, düşük riskli bir alana yatırım yapman daha iyi olabilir. Daha uzun vadeli düşünüyorsan daha yüksek getiri sağlayacak, daha yüksek riskli bir yatırıma da gidebilirsin. Bu durumda yatırımın değeri aniden düşse bile değerinin tekrar artmasını beklemek için daha fazla zamanın da olacaktır. Hedef seçmek ayrıca risk durumunu belirlemene de yardımcı olacaktır. Yatırımındaki bir kaybı yönetme olanağın olduğunu düşünmüyorsan, muhtemelen yüksek getirisi olmayacak olsa da düşük riskli bir yatırım yapmalısın. Piyasadaki dalgalanmalara aşina olduğunda, daha yüksek getirisi olan yüksek riskli yatırımlara girmeye de daha hazır olabilirsin.

Gözünü birikimlerinden ayırma

birikim, tasarruf, risk

Aldığın riskten elde ettiğin getiriyi en üst düzeye çıkarmana yardımcı olmak için yatırım kararını vermeden önce muhtemelen çok fazla araştırma yapacaksın. Tüm bu sıkı çalışmanın boşa gitmemesi için yatırımını izlemeye devam etmen de önemlidir. Sadece “birikim yap ve unut” şeklinde ilerlersen, birikimlerinin riske girdiğine dair uyarı işaretlerini kaçırabilir veya piyasa güçlüyken kâr etme fırsatını da kaçırabilirsin. Birikimlerini ve tasarruflarını sürekli olarak gözden geçirmelisin. Böylece zaman içinde nasıl performans gösterdiğine dair bir fikir edinebilirsin. Çok riskli durumlarla karşılaşacağını düşündüğünde de birikimlerini kaybetmemek adına dümeni farklı bir rotaya kırabilirsin.

Yatırımlarını çeşitlendirebilirsin

birikim, tasarruf, risk

Tasarruf yaparken karşılaşabileceğin ve hem kazancını azaltacak hem de elinde var olan birikimi olumsuz etkileyecek olası bir riske karşı farklı yatırımlar yapmayı deneyebilirsin. Sadece bir plan ya da yatırım üzerinden ilerlemektense birikimlerini farklı alanlarda yaparak olası mali krizlerde oluşabilecek risklere karşı da hazırlıklı olabilirsin. Deyim yerindeyse gemini tek bir halatla bir yere bağlamaktansa birkaç yerden bağlayarak çok daha rahat edebilir ve bir ip kopsa dahi gemini kaybetmeyebilirsin. Bunun için işin uzmanlarına başvurarak gelirin ve bütçen ölçüsünde birikim yapabileceğin farklı ve sağlam alanlar bulabilir, risklerini de minimize edebilirsin.

Hayatın neler getireceğini bugünden kestirmek oldukça güçtür. Bunun için gelecekte mali ve finansal açıdan daha iyi şartlarda olabilmek için bugünden birikim yapman şart. Bu noktada birikim yapabileceğin ve %30 devlet katkısı ile de zaman içerisinde birikiminin artmasını sağlayabileceğin Cigna’nın Elit Emeklilik Planını tercih edebilirsin. Birikimlerinizi bugünden yapmaya başlayın, emekliliğinizde hayallerinizi gerçekleştirme yolunda ilk adımı bugünden atın.

 

 

 
 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.