Birikim ve Tasarruf Zihniyetine Sahip Olmak İçin Yapabileceğin 6 Şey

Buradasınız

Yaşa 30 Nisan 2021

birikim, tasarruf, para, kumbara

Geleceğini garanti altına almak, daha rahat yaşamak, güzel bir ev ya da araba sahibi olmak, daha iyi bir eğitim almak, daha çok ülke gezmek gibi birçok farklı amacın var ama sen hiçbirini gerçekleştirecek kadar birikim yapamıyor musun? Ay başı aldığın maaşın ay sonuna yetişmiyor mu? O zaman bir yerlerde yanlış harcamalar yapıyor ve bütçeni kontrol edemiyor olabilirsin. Tasarruf etmek ve birikim yapmak bir yaşam biçimi. Bu yaşam biçimine sahip olmak için neler yapabilirsin senin için yazdık.

%1 stratejisi

birikim, tasarruf, para

Tasarruf etmek ve birikim yapmak için %1 zihniyetine dahil olmak işini kolaylaştıracak. Aynı zamanda satın alma kararlarını doğru vermene de yardımcı olacak. %1 stratejisini benimsediğinde para hakkında yüzde cinsinden düşünmeye başlayacaksın. Yatırım oranını her ay %1 artırmayı dene. Ödemelerini de yüzde üzerinden hesaplayabilirsin. Fiyat karşılaştırması yaptıktan sonra hangisine yüzde kaç daha fazla ödeyeceğini bilmek seni psikolojik açıdan tasarrufa zorlayacak.

Finansal okuryazarlık öğren

birikim, tasarruf, para, okul, diploma, mezun

Finansal okuryazarlık senin gelirini, birikimini, bütçeni en iyi şekilde planlayarak en tasarruflu şekilde yönetebilmeni sağlar. Kendi finansını anlayabilmen senin otomatik olarak tasarruf etmeni ve tasarrufunu birikimine çevirmene yardım eder.

Birikim için bir hedef belirle

birikim, tasarruf, para, kumbara

İstediğin her şeye sahip olacak kadar güçlüsün ama her şeye aynı anda sahip olamazsın. Önce istediklerini aciliyetine ve ne kadar çok istediğine göre sıralamalısın. Seni motive edebilmesi için hedeflerini çizebilir ya da eğlenceli şekillerde yazıp her zaman görebileceğin yerlerde konumlandırabilirsin.

Fiyat karşılaştırması yap

birikim, tasarruf, para, alışveriş, market

Fiyat karşılaştırması yapmak hem çok eğlencelidir hem de karşına çıkacak sonuçlarda tasarruf etmeni oldukça kolaylaştırır. Özellikle mutfak masraflarında alacağın ürünün en uygun fiyatlısını bulmak ve onu almak bütçende iyi miktarda tasarruf etmeni sağlar ya da almak istediğin kıyafeti başka bir mağazada veya internette daha uygun bir fiyata bulabilirsin. Bunların hepsi giderlerinde azalmaya birikiminde artışa neden olur.

Gerçek ihtiyaçlarının farkına var

birikim, tasarruf, para, aile, biriktirme

Alışveriş yapmaya ve bir şey almaya karar verdiğinde önce bir nefes al ve kendine o şeyi almaya ne kadar ihtiyacın olduğunu, senin için ne kadar değerli olduğunu ve almak için ne kadar çalışman gerektiğini sor. Bunların cevabı sana doğru harcama yapıp yapmadığını gösterir.

Kullanmadığın eşyaları elden çıkar

birikim, tasarruf, kadın, ev, temizlik

Evin içinde kullanmadığın, gözüne fazla gelen eşyaları ya da gereksiz aldığın kıyafetleri internetten satarak birikimine katkıda bulanabildiğin gibi bir süre sonra bunlara harcadığın miktar da azalacak ve tasarruf etmen kolaylaşacak.

Günümüzde hayallerine ulaşmanın yolu tasarruftan ve birikimden geçiyor. Finansal durumunu kontrol atında tutabilmek, bütçeni doğru şekilde yönetebilmek ve harcamalarını doğru yapabilmek sana ömrün boyunca rahatlık sağlar. Emekliliğinde de bu rahatlığa devam etmek istiyorsan QNB Sigorta’nın sunduğu “Elit Bireysel Emeklilik Planı” tam sana göre. Elit plan ile geleceğini güvence altına alabilir çalışırken sahip olduğun yaşam standardını emeklilik döneminde de koruyabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.