Bir Yılda Borcunuzu Kapatmak İçin Yapmanız Gereken 5 Şey

Buradasınız

Yaşa 25 Şubat 2020

Günümüzde birçok insan ev, araba kredileri ya da kredi kartı borçlarıyla boğuşuyor. Durum böyle olunca etkili bir borç planlaması yapmak hayat kurtarıcı olabiliyor. Eğer siz de borçlarınızdan sıkıldıysanız ve en fazla bir yıl içerisinde tüm borçlarınıza veda etmek istiyorsanız doğru yerdesiniz!

 

1. Gelir - gider karşılaştırması yapın

Eğer bir an önce borçlarınızı kapatmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey gelir - gider karşılaştırması yapmak! İyi bir bütçe planlaması sayesinde nereye ne kadar harcama yaptığınızı ve gelirinizin ne kadarını borçlarınızı kapatmak için kullanabileceğinizi görebilirsiniz. Tabii bu noktada gerçekçi olmalı ve hızlı bir şekilde borçlarınızı kapatabilmek için keyfi harcamalarınızdan vazgeçmelisiniz.

 

2. Küçük harcamaları göz ardı etmeyin

Küçük harcamaları göz ardı etmek, birikim yaparken ya da borç kapatırken en sık yapılan hatalardan biridir. Küçük ve önemsiz gibi görünen bu harcamalar, ay sonunda birleşip yüksek bir tutar oluşturabilir. Bu gibi durumlardan kaçınmak için küçük harcamaları göz ardı etmemeli ve gelir-gider tablonuza eklemelisiniz. Örneğin sabahları aldığınız bir bardak kahve ya da minik taksi yolculukları, düşündüğünüzden çok daha fazla harcama yapmanıza neden oluyor olabilir.

 

3. Alışveriş stratejisi oluşturun

Alışveriş sırasında bilinçli davranmak ve ihtiyacınız olduğu kadarını almak da borç kapatmanın altın kurallarından biri. Alışveriş zaaflarınızı tespit ederek akıllıca alışveriş yaparsanız daha az harcama yaptığınızı fark edeceksiniz. Örneğin karnınız açken markete gitmemeye özen gösterebilir, indirimleri ve promosyonları düzenli olarak takip edebilirsiniz. Bu sayede market ve giyim masraflarınızı yarıya indirmeniz mümkün.

 

4. Gereksiz eşyalarınızdan kurtulun

Bu zamana kadar düşünmeden satın aldığınız ve hiç kullanmadığınız eşyalara veda etmenin vakti geldi de geçiyor! Sırf moda olduğu için alınan kıyafetler, hediye gelen kahve fincanları ve borcamlar, küçük ya da büyük gelen pantolonlar… Her birini paraya dönüştürmek mümkün! İnternetten satışa çıkarabileceğiniz bu eşyalar sayesinde ek gelir yaratabilir, borçlarınızı çok daha hızlı bir şekilde kapatabilirsiniz.

 

5. Kredi kartınızı bilinçli kullanın

İşte en önemli noktalardan biri! Kredi kartınızı bilinçli kullanmadığınız takdirde tekrar tekrar borçlanmanız kaçınılmaz olacaktır. Eğer borçlarınızdan hızlı ve etkili bir biçimde kurtulmak istiyorsanız kredi kartlarına bir süreliğine veda etmenizin vakti geldi! Sizi kazandığınızdan çok daha fazlasını harcamaya iten bu kartlar, tehlikeli ellerde bir bütçe katiline dönüşebilir! Borçlarınızın bir kısmını kapatana kadar kredi kartlarına ara vermeli, sonrasında hayatınıza düşük limitli bir kredi kartıyla devam etmelisiniz.

 

Kaynak:

https://www.paradurumu.com/birikim/1-yilda-borc-kapatmak-ve-para-biriktirmek-haberi-3881

https://onedio.com/haber/neden-borc-dongusunden-cikamiyoruz-101-borcu-borcla-kapatma-sanati-641716

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.