Basit Değişikliklerle Buzdolabı Kullanımında Tasarruf Etmenin Yolları

Buradasınız

Yaşa 31 Ekim 2019

Buzdolabı gün boyu açık olduğu için en çok enerji tüketen beyaz eşyaların başında geliyor. Buzdolabının fazla enerji harcaması da faturaları fazlasıyla etkiliyor. Bunun yanı sıra, buzdolabının yanlış kullanımı beyaz eşyanızın ömrünün kısalmasına da neden olabiliyor. Ancak belirli değişikliklerle buzdolabı kullanımında hem enerji tasarrufu yapmanız hem de buzdolabınızın kullanım ömrünü uzatmanız mümkün. Buzdolabı kullanımında tasarruf etmenin yollarını sizler için yazdık.

 

1. Buzdolabının konumuna dikkat edin

Buzdolabınızın konumu, enerji tasarrufu yapmanız açısından önemlidir. Üstelik daha az enerji tüketen buzdolapları ise daha uzun süre kullanılabilir. Buzdolabınızı konumlandırırken duvardan yaklaşık 10 cm. uzak olmasına dikkat edin. Bu şekilde buzdolabınız havayı daha iyi sirküle eder ve ısıyı da eşit şekilde dağıtır. Bu da enerji tasarrufu yapmanızı sağlar.

 

2. Buzdolabınızı kullandığınız dereceye dikkat edin

Buzdolabınızı kullandığınız dereceye dikkat edin. Buzdolabını gereğinden fazla düşük dereceye ayarlarsanız bu hem dolabınızın nem yapmasına neden olur hem de buzdolabınız daha fazla enerji harcar. Mevsimlere göre buzdolabınızın ayarlarını yapmayı unutmayın.

 

3. Sıcak yemekleri buzdolabına koymayın

Sıcak yemeklerin buzdolabına konması, buzdolabının içindeki nem dengesinin bozulmasına neden olabilir. Bu da uzun vadede buzdolabınızın ömrünü kısaltabilir. Bu nedenle yiyecekleri oda sıcaklığında soğuttuktan sonra buzdolabına koyabilirsiniz. Ayrıca buzluktan çıkarttığınız ürünlerin de oda sıcaklığında çözülmesini beklemek yerine buzdolabında çözebilirsiniz.

 

4. Buzdolabının kapağını uzun süre açık bırakmayın

Buzdolabının kapağını sık sık açmak ya da uzun süre açık bırakmak, dolabınızın daha fazla enerji harcamasına neden olur. Bunun önüne geçmek için sık kullandığınız malzemeleri rahatça ulaşabileceğiniz üst ve ön raflara yerleştirebilirsiniz.

 

6. Buzdolabınıza koyduğunuz sıvı ürünlerin ağzını mutlaka kapatın

Buzdolabına koyduğunu sıvı ürünlerin üstlerini kapatmaya özen gösterin. Aksi halde hem ürününüz çabuk bozulur hem de dolabın içindeki nem oranı artar. Bu da buzdolabının daha fazla çalışmasına ve daha fazla enerji harcamasına sebep olur.

 

7. Buzdolabınızın içini mümkün olduğunca doldurun

Buzdolabına koyduğunuz yiyecekler soğuğu havadan daha fazla absorbe eder. Bu nedenle buzdolaplarınız doluluk oranı arttıkça buzdolabının içindeki hava da azalır. Ancak bunu yaparken dolabın içini fazla doldurup hava akışını kesmemeye özen gösterin.

 

8. Buzdolabında aşırı buzlanmanın önüne geçin

Buzlukta biriken buzları 5-6 mm’yi aşmasını beklemeden kırın ve buzluğunuzu temizleyin. Buzdolaplarının verimli kullanılabilmesi için belirli aralıklarla bakımını yapmaya özen gösterin.

 

9. Buzdolabınıza hava girişi olmadığından emin olun

Buzdolabınızın kapısının tam kapandığından ve içeriye hava girişi olmadığından emin olun. Buzdolabınıza hava girişi varsa bu uzun vadede düzgün çalışmamasına neden olabilir. Buzdolabınızla kapağı arasına bir kağıt koyup kapıyı kapatarak hava alıp almadığını test edebilirsiniz. Eğer kağıdı çektiğinizde kolayca geliyorsa buzdolabınız hava alıyordur. Hemen tedbir almanızda fayda var.

 

Kaynak:

https://www.turkishnews.com/tr/content/2013/10/31/zaman-tasarruf-zamani-31-ekim-dunya-tasarruf-gunu/

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
13 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.