Aile Ekonomisi İçin 4 Tasarruf Planı

Buradasınız

Yaşa 31 Ekim 2020

Küresel ölçekte tüm dünyanın, ülkelerin, toplumların, ailelerin ve bireylerin ekonomik yapıları ve sahip oldukları mali değerler, hiçbir zaman bu dönemde olduğu kadar önemli olmayıp, değer kazanmamıştı. Hızla artan nüfus, azalan kaynaklar, iş dünyasının içerisine düştüğü çıkmaz, 2020 yılının başında ortaya çıkan pandemi ile birlikte bir adım daha zorlaştı ve hem dünya hem de bireysel ekonomiler oldukça çetin bir zaman yaşamaya başladı. Böylesine zorlu günlerde genel çerçevede ekonomik sistemler tartışıladursun diğer önemli konulardan biri de aile ekonomisi. Mikro ölçekte ekonomik dengeyi sağlamak ve deyim yerindeyse ay sonunu getirmek bu dönemde öne çıkan konulardan. 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü’nde aile ekonomimizi destekleyecek tasarruf önlemlerini bir kere daha hatırlamaya ne dersiniz?

Öncelikle gelir-gider dengesini sağlayın

Ekonomik olarak yapacağınız herhangi bir tasarruf ya da alacağınız önlem, mikro ya da makro ölçekte olsun, öncelikle iyi bir analiz, durum değerlendirmesi, strateji ve plan gerektirir. Ailece sahip olduğunuz düzenli gelirleri ve elinizde olan mali kaynakları bir kenara not edin. Karşısına da düzenli giderleriniz ve yaptığınız harcamaları yazın. Aile ekonominizi destekleyecek bir tasarruf planı için ilk olarak nasıl bir mali yapınız olması gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Bunu, sizin binayı üzerine kuracağınız zemin gibi de düşünebilirsiniz. Gelir-gider dengenizi iyi kurarak tasarruf yapmaya başlayabilirsiniz.

Gereksiz harcamaları engelleyin

Tasarruf yapmanın ilk kuralı para biriktirmekten çok gereksiz olan harcamaları ortadan kaldırmaktan geçer. Bunun için de ailece evde ya da dışarıda yaptığınız tüm harcamaları gözden geçirin ve gereksiz olanları kesin. Eski eşyalarınızı atmadan tamir etmeye çalışın, elektrik ve suyu boşuna kullanmayın, dışarıda çok yemek yemeyin, tüm faturalarınızı kontrol edin, yiyecekleri günlük değil aylık olarak planlayın. Bu şekilde zaman içerisinde giderlerinizi düşürerek mali dengenizde gelir hanesine doğru pozitif bir ivme yakalayabilir ve tasarruf yapabilirsiniz.

Kredi kartı harcamalarına dikkat

Günümüzde ailelerin ve bireylerin içine düştüğü en önemli tuzaklardan biri kredi kartlarıdır. Harcamayı yaptığınız anda sanki cebinizden para çıkmıyor izlenimi yaratan ve ay sonunda birikerek karşınıza çıkan bu harcamalar, tasarruf önündeki en büyük engellerden de biridir. Bunun için kredi kartlarından bazılarının sunduğu harcama kısma ya da limitlendirme özelliklerini kullanabilir, harcamalarınızı sürekli kontrol ederek bir dengede tutabilirsiniz. Bu şekilde ay başında aylık gelirinizden bir miktarını kredi kartı yerine tasarrufa ayırmanız mümkün.

Sadece bugünü değil geleceği de planlayın

Tasarruf etmenin en önemli ve basit kurallarından biri de sadece bugünü düşünerek değil, geleceği de planlayarak hareket etmenizdir. Bunun için ailenizin gelirlerine uygun bir planlama yapmalı ve bugünden tasarruf etmeye başlamalısınız. Ekonomik dengeyi sağlamak ve sadece bugünü değil, geleceği de güzel ve rahat bir şekilde yaşamak için doğru adımı atmalı ve planlı bir şekilde hareket etmelisiniz.

Gelecek için atacağınız adımlar sayesinde ailenizin yarınları daha mutlu, huzurlu ve keyif içerisinde, ekonomik olarak da rahat geçirmesi için çok önemlidir. Bunun için QNB Sigorta’nın sizlere sunduğu Kolay Emeklilik Planı’nı tercih edebilirsiniz. Bugünden başlayarak kendinizi sıkıntıya da sokmadan birikiminizi yapabilir, giriş aidatı ödemeden yılda 4 kez plan değişikliği, 6 kez de fon dağılımı değişikliği yapma hakkı elde edebilirsiniz.  Kolay Emeklilik Planı ile düzenli katkı payı ödemeleriniz için %25 Devlet Katkısı avantajını yakalayabilirsiniz.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
18 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.