11 Soruyla Nedir Bu Otomatik Katılım Sistemi?

Buradasınız

Yaşa 24 Ekim 2016

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), yeni yasa ile zorunlu hale geliyor.  1 Ocak 2017 tarihi ile hayatımıza girmesi planlanan Otomatik Katılımla ilgili sorularınız mı var? Buyurun, sizi şöyle alalım;

1 –Otomatik Katılım Sistemi Kimler için Geçerli?

Özel sektör şirketleri ile kamu kurumlarının 45 yaş altındaki çalışanlarının sisteme otomatik olarak dahil olması planlanıyor.

2 - Otomatik Katılım Sistemine Katılım Zorunlu mu?

Evet.  Ancak isteyen çalışanlar sisteme katıldıkları andan itibaren 2 ay içerisinde sistemden cayma haklarını kullanarak birikimlerini ve getirilerini hiçbir kesinti olmaksızın alabilirler.

Eğer cayma hakkını kullanmazsanız, devlet katkısı hak ediş koşulları dahilinde 1.000TL ek devlet katkısı avantajından yararlanabilirsiniz J Otomatik katılım sisteminin en önemli avantajlarından biri olduğunu düşünüyoruz…

3 – Mevcutta ayrı bir Bireysel Emeklilik Sözleşmesi olanlar da sisteme dahil edilecek mi?

Evet, kişinin farklı bir bireysel emeklilik sözleşmesi olsa da, 45 yaş altındaki kamu ve özel sektör çalışanları yeni sisteme dahil olacaklar.

4 – Peki Otomatik Katılım’ın sunduğu avantajlar neler?

  • %25 Devlet Katkısı uygulamasından yararlanabilirsiniz,
  • Cayma / çıkış hakkını kullanmazsanız, bir defaya mahsus olmak üzere devlet katkısı hak ediş koşulları dahilinde 1.000TL tutarında ilave Devlet Katkısından faydalanabilirsiniz.
  • Emeklilik gelir planı tercihinde birikimin %5’i kadar ek devlet katkısı avantajından yararlanabilirsiniz. Nedir bu emeklilik gelir planı diyenler için açıklayalım; sistemde kalıp emeklilik hakkını kullanırsanız ve hesabınızdaki birikimi en az 10 yıl boyunca, düzenli gelir olarak almayı tercih ederseniz, birikiminizin %5’i kadar ek Devlet Katkısı ödemesine hak kazanırsınız.
  • Diğer Bireysel Emeklilik Sözleşmelerinden farklı olarak otomatik katılımda giriş aidatı ve yönetim gider kesintisi yok.

5 – Otomatik Katılım uygulamasında emekli olma şartları nelerdir?

Mevcut BES şartları Otomatik Katılım uygulaması için de geçerli. Sistemde 10 yıl kalarak 56 yaşını dolduran bütün katılımcılar sistemde bulunan birikimleri ile birlikte devletin yaptığı katkıların tamamını almaya hak kazanırlar.

6 – Otomatik Katılıma Dâhilken İş Yeri Değiştirirsem Ne Olur?

Yeni iş yeriniz de bu sisteme dahil ise birikimleriniz yeni işyerinde açılacak olan otomatik katılım sözleşmesine aktarılır. Yeni çalıştığınız işyeri bu sisteme dahil değil ise eski sözleşmeniz üzerinden bireysel olarak katkı payı ödemeye devam edebilirsiniz.

7 – Otomatik Katılım uygulaması Dâhilinde Çalışanlardan Ne Kadar Kesinti Yapılacak?

Prime esas kazancın %3’üne karşılık gelen tutar her ay katkı payı olarak ödenecek. Örneğin, prime esas kazancı 2500TL olan bir çalışanın minimum katkı payı tutarı 75TL olacak. Çalışanın prime esas kazancı değiştikçe ödenecek katkı payı tutarı da değişecektir.

8 – Otomatik Katılım sözleşmeme Yüzde 3’ün Üzerinde Ödeme Yapmak İstersem Ne Olacak?

Daha yüksek bir emeklilik birikimine ulaşabilmek için dilerseniz işvereninizden daha yüksek bir kesinti yapmasını isteyebilirsiniz.

9- İşverenler de çalışanları adına katkı payı ödeyecek mi?

Hayır. İşveren, çalışanları adına herhangi bir katkı payı ödemesi gerçekleştirmeyecek

10- Otomatik Katılım Uygulamasına Dahil olmak için çalışan olarak neler yapılmalı?

Çalışanların herhangi bir şey yapmasına gerek yok. Otomatik Katılım için işverenler emeklilik şirketlerine başvurarak çalışanlarının ilgili emeklilik planına girmelerini sağlayacaktır.

11 – Otomatik katılımda Katkı Payları Nasıl ve Ne Zaman Yatırılacak?

İşveren, maaş ödediği günün ertesi ilk iş günü, Otomatik Katılım hesabına katkı payını yatırmakla yükümlüdür. Katkı paylarının işveren tarafından belirtilen 1 günlük süre içerisinde gerçekleştirilmemesi durumunda belli kanuni yaptırımlar bulunduğundan bu konu işveren açısından büyük önem teşkil ediyor.

Aklınıza takılan veya öğrenmek istediğiniz diğer konular için https://www.cigna.com.tr/otomatik-katilim adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.