Cigna Finan Hemen Bilgi Al

11 Soruyla Nedir Bu Otomatik Katılım Sistemi?

YAŞA24 Ekim 2016

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), yeni yasa ile zorunlu hale geliyor.  1 Ocak 2017 tarihi ile hayatımıza girmesi planlanan Otomatik Katılımla ilgili sorularınız mı var? Buyurun, sizi şöyle alalım;

1 –Otomatik Katılım Sistemi Kimler için Geçerli?

Özel sektör şirketleri ile kamu kurumlarının 45 yaş altındaki çalışanlarının sisteme otomatik olarak dahil olması planlanıyor.

2 - Otomatik Katılım Sistemine Katılım Zorunlu mu?

Evet.  Ancak isteyen çalışanlar sisteme katıldıkları andan itibaren 2 ay içerisinde sistemden cayma haklarını kullanarak birikimlerini ve getirilerini hiçbir kesinti olmaksızın alabilirler.


Eğer cayma hakkını kullanmazsanız, devlet katkısı hak ediş koşulları dahilinde 1.000TL ek devlet katkısı avantajından yararlanabilirsiniz J Otomatik katılım sisteminin en önemli avantajlarından biri olduğunu düşünüyoruz…

3 – Mevcutta ayrı bir Bireysel Emeklilik Sözleşmesi olanlar da sisteme dahil edilecek mi?

Evet, kişinin farklı bir bireysel emeklilik sözleşmesi olsa da, 45 yaş altındaki kamu ve özel sektör çalışanları yeni sisteme dahil olacaklar.

4 – Peki Otomatik Katılım’ın sunduğu avantajlar neler?

  • %25 Devlet Katkısı uygulamasından yararlanabilirsiniz,
  • Cayma / çıkış hakkını kullanmazsanız, bir defaya mahsus olmak üzere devlet katkısı hak ediş koşulları dahilinde 1.000TL tutarında ilave Devlet Katkısından faydalanabilirsiniz.
  • Emeklilik gelir planı tercihinde birikimin %5’i kadar ek devlet katkısı avantajından yararlanabilirsiniz. Nedir bu emeklilik gelir planı diyenler için açıklayalım; sistemde kalıp emeklilik hakkını kullanırsanız ve hesabınızdaki birikimi en az 10 yıl boyunca, düzenli gelir olarak almayı tercih ederseniz, birikiminizin %5’i kadar ek Devlet Katkısı ödemesine hak kazanırsınız.
  • Diğer Bireysel Emeklilik Sözleşmelerinden farklı olarak otomatik katılımda giriş aidatı ve yönetim gider kesintisi yok.

5 – Otomatik Katılım uygulamasında emekli olma şartları nelerdir?

Mevcut BES şartları Otomatik Katılım uygulaması için de geçerli. Sistemde 10 yıl kalarak 56 yaşını dolduran bütün katılımcılar sistemde bulunan birikimleri ile birlikte devletin yaptığı katkıların tamamını almaya hak kazanırlar.

6 – Otomatik Katılıma Dâhilken İş Yeri Değiştirirsem Ne Olur?

Yeni iş yeriniz de bu sisteme dahil ise birikimleriniz yeni işyerinde açılacak olan otomatik katılım sözleşmesine aktarılır. Yeni çalıştığınız işyeri bu sisteme dahil değil ise eski sözleşmeniz üzerinden bireysel olarak katkı payı ödemeye devam edebilirsiniz.

7 – Otomatik Katılım uygulaması Dâhilinde Çalışanlardan Ne Kadar Kesinti Yapılacak?

Prime esas kazancın %3’üne karşılık gelen tutar her ay katkı payı olarak ödenecek. Örneğin, prime esas kazancı 2500TL olan bir çalışanın minimum katkı payı tutarı 75TL olacak. Çalışanın prime esas kazancı değiştikçe ödenecek katkı payı tutarı da değişecektir.

8 – Otomatik Katılım sözleşmeme Yüzde 3’ün Üzerinde Ödeme Yapmak İstersem Ne Olacak?

Daha yüksek bir emeklilik birikimine ulaşabilmek için dilerseniz işvereninizden daha yüksek bir kesinti yapmasını isteyebilirsiniz.

9- İşverenler de çalışanları adına katkı payı ödeyecek mi?

Hayır. İşveren, çalışanları adına herhangi bir katkı payı ödemesi gerçekleştirmeyecek

10- Otomatik Katılım Uygulamasına Dahil olmak için çalışan olarak neler yapılmalı?

Çalışanların herhangi bir şey yapmasına gerek yok. Otomatik Katılım için işverenler emeklilik şirketlerine başvurarak çalışanlarının ilgili emeklilik planına girmelerini sağlayacaktır.

11 – Otomatik katılımda Katkı Payları Nasıl ve Ne Zaman Yatırılacak?

İşveren, maaş ödediği günün ertesi ilk iş günü, Otomatik Katılım hesabına katkı payını yatırmakla yükümlüdür. Katkı paylarının işveren tarafından belirtilen 1 günlük süre içerisinde gerçekleştirilmemesi durumunda belli kanuni yaptırımlar bulunduğundan bu konu işveren açısından büyük önem teşkil ediyor.

Aklınıza takılan veya öğrenmek istediğiniz diğer konular için https://www.cignafinans.com.tr/otomatik-katilim adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
YAŞA 11 Ekim 2017

Bir alanda uzmanlaşabilmek, hayata farklı pencereler açabilmek, başarıyı yakalamak ve mutlu olabilmek için “5 Saat Kuralı”nı uygulayabilirsiniz. Başarılı birçok insanın da uyguladığı bu sistem ile bir alanda kolayca uzmanlaşabilirsiniz. Peki özü okuma, düşünme ve deneme üzerine kurulu olan “5 Saat Kuralı” nedir ve nasıl uygulanır? İşte cevabı.

Benjamin Franklin’in Başarısı

Bugün dünyada birçok başarılı insanın uyguladığı bir sistem olan “5 Saat Kuralı” ilk olarak Benjamin Franklin tarafından ortaya atılmıştı. Franklin, 10 yaşında okulu bırakıp babasının yanında çıraklığa başlamıştı. Çalışmayı çok seviyordu ama bir yandan da kitap okuma aşkını ve içindeki öğrenme isteğini bırakamıyordu. Çıraklık ile başlayan kariyeri yıllar sonrasında devlet adamı, mucit, yazar ve başarılı bir girişimci olarak devam etti. Franklin, bu başarılı yükselişini ise hayatında uyguladığı yepyeni stratejisi ile sağlıyordu. Franklin’in uyguladığı sistem şu şekilde işliyordu;

  • Okuma ve yazma için erken kalkmak
  • Kişisel gelişim hedefleri belirlemek
  • Benzer şekilde düşünen her kesim insanlardan oluşan bir kulüp kurmak
  • Fikirlerini deneye dönüştürmek
  • Sabah ve akşamları değerlendirme soruları sormak

5 Saat Kuralı ile Başarı

Hafta içi her gün 1 saat kendinize izin verin! Ama bu izin tamamen uzmanlaşmak ve başarı yakalamak istediğiniz konu ile ilgili olsun. Eğer zaman içerisinde bunu düzenli şekilde yapmayı başarabilirseniz bir süre sonra o konuda inanılmaz bir başarı elde ettiğinizi göreceksiniz.


Okuma ile Başlayın

Franklin’e göre 5 saat kuralının en temel öğelerinden biri kendine zaman ayırmak ve yeni bir şeyler öğrenmekti. Bunu başarmanın en etkili yollarından biri de okuma alışkanlığı idi. Bugün, bilgiye ulaşabildiğimiz kanallar farklılaşsa da halen kitap okumak en değerli öğrenme yollarından biri. Unutmayın Bill Gates başarısını yılda 50 kitap okumaya borçlu olduğunu söylüyor. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg ise iki haftada 1 kitap okuyor. O yüzden o küçük çantanıza büyük bir yaşamı sığdırmaktan asla çekinmeyin…

Düşünce Gücünüz Sizinle

Zaman geçtikçe daha fazla öğrenmeye özen gösterin. Bilgi zaten belirli bir noktadan sonra size yetmeyecek. Öğrendiğiniz şeylerin sizler için bir anlam ifade edebilmesi ve öğrendiğiniz konulara ya da yaşadığınız olaylara geniş bir perspektif ile bakabilmeniz için öğrendikleriniz üzerine düşünün. Gerekirse birine anlatarak yahut günün değerlendirmesini sizlere sunacak günlüğünüz ile düşünmeniz, daima uzun süreli hafızanızı aktif kılacak, kavramlarınızı daha değerli tutacaktır.

Deneyin

5 Saat Kuralı’nın en önemli bağlamlarından biri de denemek. Yılmadan, pes etmeden amacınıza daima deneyerek ulaşabilirsiniz. Unutmayın ki şu an hayatımızdaki birçok başarılı icat sayısız denemeler sonucu ortaya çıkmıştır. Ayrıca başarısızlık ile elde edeceğiniz deneyimlerin değerini de unutmayın.

Hayatlarında “5 Saat Kuralı”nı Uygulayarak Başarıya Ulaştığını Söyleyen Ünlü İsimler Kimler?

Elon Musk

Oprah Winfrey

Bill Gates

Mark Zuckerberg