Cigna Finan Hemen Bilgi Al

10 Yıl İçerisinde Çok Para Kazandıracak İş Alanları

YAŞA30 Kasım 2016

Gün geçmiyor ki yeni bir iş modeli ya da meslek duymayalım. Teknolojinin bu kadar hızlı geliştiği bir dönemde kimi mesleklerin tarih sahnesinden çekilip yerini yenilerinin doldurması da şaşırtıcı değil. Peki önümüzdeki 10 yıl içinde yıldızı parlayıp çok para kazandıracak meslekler neler?

Gıda Kimyagerliği


İçtiğimiz kahveden yediğimiz tatlı çeşitlerine kadar tüm dünyada mutfak kültürü gelişiyor ve değişiyor. Talebin böylesine arttığı yerde pişirme tekniğinden lezzet artıcı yöntemlere kadar birçok noktada gıda teknisyenleri devreye giriyor. Sadece bizim değil dünyanın çılgınlar gibi yemek programı izlediğini düşünürsek, bu mesleğin çok para kazandıracak iş alanları içindeki yerini alacağını söylemek zor değil.

Yazılım Geliştirme

Yazılım, hayatımıza girdiği ilk günden beri popülerliğini yitirmeyen bir alan. Hele ki her şeyi bir şifreyle yapabildiğimiz bugünlerde, yazılım geliştirme için devasa bir sistemin bel kemiği diyebiliriz. Dolayısıyla bu alanın geliştirilmesi küçüğünden büyüğüne her şirketin önceliği. Öyle ki ABD İşgücü İstatistik Dairesi’nin açıklamasına göre 2012-2022 arasında bu alanda yüzde 22.8’lik bir büyüme olacak.

3D Yazıcı Dünyası

Henüz üretimi çok pahalı ve kısıtlı sayıda olsa da 3D yazıcılar gelecekte hayatımızın merkezine oturacak. Telefon kılıfından jelibona, plastik şişeden kağıt mendile kadar normalde fabrikada üretilen birçok şey, 3D yazıcılarla üretilebilecek. Hatta dünya devi Amazon’un bu alana girdiği, gelecekte dağıtım arabalarına 3D yazıcı yerleştirip siparişleri yoldayken yapmayı hedeflediği biliniyor. Dolayısıyla bu iş alanının teknisyenliğinden parça satışına kadar para kazandıracak iş ilanları üreteceği de kesin.

Hologram Teknolojisi

Daha ziyade videolarda görmeye alıştığımız hologram teknolojisi, son dönemde hayatın içinde de karşımıza çıkar oldu. Hatta 2015 yılının nisan ayında İspanya’da yapılan hologramlı protestoyu hatırlayanlarınız vardır. Özellikle sahne sanatları alanında sık sık kullanılmaya başlanan bu teknoloji, konser ve tiyatro sahnelerinin dışında çıkıp şirketlerin lansman, reklam, viral pazarlama teknikleri arasında da yerini alacağa benziyor. Dolayısıyla fikrinden tekniğin uygulanmasına kadar her aşamasında bu teknolojiyi para kazandıracak bir meslek olarak görebilirsiniz.

Yönetim Danışmanlığı

İş katmanları bu kadar artarken yönetimin zorlaşması da kaçınılmaz. Personel motivasyonu ve verimliliğin artırılması için başlı başına bir departman ve bu departmana da bir yönetici gerekiyor. Ancak finansal hesaplamalar böylesi bir genişleme yerine işin profesyonelinden  destek almayı daha makul görüyor. Yani bir şirkete dışarıdan hizmet veren ajans gibi. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda bu iş alanı kulağımıza sıkça çalınacak. ABD şimdiden bunun hesaplamasını yapmış bile, önümüzdeki 10 yıl içinde yüzde 18.6’lık bir büyüme bekliyorlar.

Fizyoterapistlik

Her ne kadar yeni bir meslek olmasa da henüz altın yılını yaşamadığı düşünülüyor. Gün geçtikte neredeyse bilgisayarsız yapılan bir iş kalmadığı gerçeği ortada. Buna bir de egzersiz yapma oranının düşüklüğü eklenince kas rahatsızlığı yaşama oranı giderek artıyor. Gelecekte muhtemelen düzenli gittiğimiz dişçimiz, göz doktorumuz gibi bir de fizyoterapistimiz olacak. Önümüzdeki 10 yıl içinde yüzde 36’lık büyüme beklenen bu meslek de para kazandıracak iş alanları arasında. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
YAŞA 11 Ekim 2017

Bir alanda uzmanlaşabilmek, hayata farklı pencereler açabilmek, başarıyı yakalamak ve mutlu olabilmek için “5 Saat Kuralı”nı uygulayabilirsiniz. Başarılı birçok insanın da uyguladığı bu sistem ile bir alanda kolayca uzmanlaşabilirsiniz. Peki özü okuma, düşünme ve deneme üzerine kurulu olan “5 Saat Kuralı” nedir ve nasıl uygulanır? İşte cevabı.

Benjamin Franklin’in Başarısı

Bugün dünyada birçok başarılı insanın uyguladığı bir sistem olan “5 Saat Kuralı” ilk olarak Benjamin Franklin tarafından ortaya atılmıştı. Franklin, 10 yaşında okulu bırakıp babasının yanında çıraklığa başlamıştı. Çalışmayı çok seviyordu ama bir yandan da kitap okuma aşkını ve içindeki öğrenme isteğini bırakamıyordu. Çıraklık ile başlayan kariyeri yıllar sonrasında devlet adamı, mucit, yazar ve başarılı bir girişimci olarak devam etti. Franklin, bu başarılı yükselişini ise hayatında uyguladığı yepyeni stratejisi ile sağlıyordu. Franklin’in uyguladığı sistem şu şekilde işliyordu;

  • Okuma ve yazma için erken kalkmak
  • Kişisel gelişim hedefleri belirlemek
  • Benzer şekilde düşünen her kesim insanlardan oluşan bir kulüp kurmak
  • Fikirlerini deneye dönüştürmek
  • Sabah ve akşamları değerlendirme soruları sormak

5 Saat Kuralı ile Başarı

Hafta içi her gün 1 saat kendinize izin verin! Ama bu izin tamamen uzmanlaşmak ve başarı yakalamak istediğiniz konu ile ilgili olsun. Eğer zaman içerisinde bunu düzenli şekilde yapmayı başarabilirseniz bir süre sonra o konuda inanılmaz bir başarı elde ettiğinizi göreceksiniz.


Okuma ile Başlayın

Franklin’e göre 5 saat kuralının en temel öğelerinden biri kendine zaman ayırmak ve yeni bir şeyler öğrenmekti. Bunu başarmanın en etkili yollarından biri de okuma alışkanlığı idi. Bugün, bilgiye ulaşabildiğimiz kanallar farklılaşsa da halen kitap okumak en değerli öğrenme yollarından biri. Unutmayın Bill Gates başarısını yılda 50 kitap okumaya borçlu olduğunu söylüyor. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg ise iki haftada 1 kitap okuyor. O yüzden o küçük çantanıza büyük bir yaşamı sığdırmaktan asla çekinmeyin…

Düşünce Gücünüz Sizinle

Zaman geçtikçe daha fazla öğrenmeye özen gösterin. Bilgi zaten belirli bir noktadan sonra size yetmeyecek. Öğrendiğiniz şeylerin sizler için bir anlam ifade edebilmesi ve öğrendiğiniz konulara ya da yaşadığınız olaylara geniş bir perspektif ile bakabilmeniz için öğrendikleriniz üzerine düşünün. Gerekirse birine anlatarak yahut günün değerlendirmesini sizlere sunacak günlüğünüz ile düşünmeniz, daima uzun süreli hafızanızı aktif kılacak, kavramlarınızı daha değerli tutacaktır.

Deneyin

5 Saat Kuralı’nın en önemli bağlamlarından biri de denemek. Yılmadan, pes etmeden amacınıza daima deneyerek ulaşabilirsiniz. Unutmayın ki şu an hayatımızdaki birçok başarılı icat sayısız denemeler sonucu ortaya çıkmıştır. Ayrıca başarısızlık ile elde edeceğiniz deneyimlerin değerini de unutmayın.

Hayatlarında “5 Saat Kuralı”nı Uygulayarak Başarıya Ulaştığını Söyleyen Ünlü İsimler Kimler?

Elon Musk

Oprah Winfrey

Bill Gates

Mark Zuckerberg