Bir Yıl Uzaktan Çalışarak Dünyayı Dolaş!

Buradasınız

Yaşa 18 Ekim 2016

Bir yandan işini yaparken aynı anda dünyayı dolaşmaktan daha cazip bir teklif olabilir mi?

Kendi işini kuranlar ya da freelance çalışanlar için bu alternatif hiç de uzak değil. Remote Year oluşumu her yıl 75 kişilik bir ekiple 12 şehri geziyor.

Remote Year, Amerikalı Greg Caplan ve Sam Pessin’in organize ettiği ve dijital çağın uzaktan çalışma imkanını sonuna kadar kullanan bir proje. Dünyanın dört bir yanından yapılan binlerce başvurudan yalnızca 75 kişinin katılabildiği bu oluşum, her yıl başka bir rota çiziyor kendine. Uzaktan çalışarak işini yürütebilen ve yeterli bütçesi olan herkes başvurabiliyor. Takım kurulduktan sonra da gittikleri her şehirde hem çalışıyor hem geziyor hem de yeni iş bağlantıları kuruyorlar.

En Çok Hangi Meslekler Yer Alıyor?

İşini istediği yerden yapabilen herkes Remote Year’ın hedef kitlesi aslında ama ağırlıklı olarak katılımcılar genellikle dijital işler yapanlardan oluşuyor. Yazılımcılar, tasarımcılar, proje yöneticileri, blogger’lar, gazeteciler ve satış temsilcileri bunların başında geliyor. Organizatörler, her şehirde çalışabilmeleri için ofis vb. alanları ayarladığı için geriye sadece katılımcıların kendi çalışma saatlerini belirlemek kalıyor. Arta kalan zamanda şehri gezip kültürünü tanıyor ya da network sağlayacakları etkinliklere katılıyorlar.

Türkiye’den de Geçtiler

Remote Year, 2015 yılındaki rotasında İstanbul’a da yer vermişti. Hatta o yılki ekipte Türkiye’den bir isim de vardı. Mind The Ad adlı kreatif dijital ajansının kurucusu Sıla Işık, bu takımın parçası olarak hem İstanbul’u hem de diğer şehirleri gezerek çalıştı.

Peki Katılım Koşulları Neler?

Uzaktan çalışmaya olanak veren bir iş modeline sahip olmanın yanında programa katılmanın bir de maddi koşulu var. Tüm bir yıl boyunca organizasyon bedelleri için 5 bin dolar peşin ve bir yıl boyunca her ay 2 bin dolar ücret ödemek gerekiyor. Ücret kapsamında verilen hizmetlerse şöyle:

  • Konaklama
  • Gidilecek yerler arasındaki ulaşım
  • 24 saat interneti bulunan ve merkezi konumdaki ortak çalışma alanları
  • Ana rota dışındaki geziler, seminerler, turlar gibi çeşitlik etkinlikler

Rotada Hangi Şehirler Var?

Halihazırda 2016 programına devam eden Remote Year, 2017 için başvuruları almaya da başladı. Katılımcıların kesinleşmesiyle birlikte netleşecek olmasına rağmen, rotada olabilecek şehirlerin başlıcaları şöyle: Prag, Londra, Lizbon, Belgrad, Kuala Lumpur, Hanoi, Chiang Mai, Santiago, Buenos Aires, Bogota, Mexico City… Daha fazla bilgi ve başvuru için: www.remoteyear.com

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
16 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.