Bedeni Arındıran 6 Süper Besin

Buradasınız

Yaşa 16 Nisan 2016

Metropolde yaşıyorsanız, ne kadar dikkat etmeye çalışsanız da sağlığınızı kötü yönde etkileyecek zararlı maddelere maruz kalırsınız. Trafik yoğunluğunun neden olduğu kirlilik, kötü yakıt kullanımından ortaya çıkan zehirli gazlar, hızlı tüketim yiyeceklerinin bedende bıraktığı atıklar…

Neyse ki detoks etkili besinleri bulmak artık hiç zor değil. Sadece hangi yiyeceklerin ne tür arındırıcı özellikleri bulunduğunu bilerek, onları bilinçli bir şekilde tüketmek gerekiyor.

Avokadonun Yeşil Mucizesi 

Meksika’dan tüm dünyaya yayılan hem besleyici hem de lezzetli bir meyve olur kendisi. Avokado, sağlıklı beslenme uzmanlarının favori yiyeceklerinden biridir; çünkü glutatyon ve tekli doymamış yağ asitleri içerir. Böylece yüksek kolesterol değerlerini düşürerek kalp sağlığını korur. Ayrıca bağırsakta yağ asidi emilimini engeller, oksidatif hasar verici bileşiklerin temizlenmesini sağlar.

Avokadonun Gizemi

Avokadonun gizli bir sırrı var, çekirdeğinde saklı. Amino asitlerinin % 65’inden fazlası oraya yerleşmiş, avokadodan tam verim almak için çekirdeklerini çorbalarınıza ve salatalarınıza rendeleyin.

Glutatyon Nedir?

Glutatyon; sistein, glutamat ve glisin isimli üç amino asitten oluşan, vücudumuzdaki en önemli antioksidandır.

Glutatyon, oksidatif ve peroksidatif zararlardan hücrelerimizi korur, yaşlanma etkilerini geciktirir ve vücudun enerji tüketimini dengeler.

Doktor Baharat: Zencefil

Antik zamanların Çinli ve Hintli şifacılarının çoğunun tedavide kullandıkları ve bilgisini sır gibi sakladıkları bir baharat vardı: Zencefil!

Zencefil, vücudun kan dolaşım hızını arttırarak onu ısıtır. Bu durum kalori yakmanızı çok daha kolaylaştırdığından birçok rejim listelerinde kendisini görürsünüz. Besinlerin sindirilip emilmesine yardımcı olur, gaz oluşmasını engelleyerek şişkinlik hissini alır. Özellikle yemeklerden sonra zencefil çayı içmek, sağlıklı bir yaşam peşindeyseniz yapmanız gereken şey.

Zencefilin Asistan Doktoru: Zerdeçal

Zencefilgiller familyasından olan zerdeçal; demir, potasyum, B6 ile C vitaminleri, manganez ve yararlı mineraller içeren Doğu Hindistan’dan gelme bir baharattır.

  • Zerdeçal, kanserli hücrelerle mücadele eder. Prostat, meme ve kolon kanseri tedavilerinde hastaya destek amacıyla kullanılabilir.
  • Anti enflamatuardır. Bu da şu demek oluyor: İltihaplara karşı mücadele eder, romatizma ağrılarına iyi gelir.
  • Zerdeçal doğal bir antiseptik ve antibakteriyel besindir. Vücudun bağışıklık sistemini dengeler.
  • Güçlü bir antioksidandır. Karaciğere arındırma işlemlerinde yardımcı olur.

Okyanustan Gelen Şifa: Deniz Yosunları

Japonların tenlerinin neden o kadar pürüzsüz olduklarını biliyor musunuz? Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan Kelp, Kombu, Hijiki, Nori, Arame ve Wakame isimlerini verdikleri deniz yosunlarını düzenli olarak tüketirler de ondan. Antioksidan yönleri de çok güçlü olan kurutulmuş deniz yosunlarını çorbalara, soslara ve güveçlere ekleyebilirsiniz, yemeğe tuz atmanıza da gerek kalmaz.

Kansere Düşman İnsana Dost: Yaban Mersini

İçinde insülin görevi gören maddeler bulunduğundan, yaban mersini kan şekerini dengelemeye yardımcı olur.

Yaban mersini kan hücrelerinin üremesini arttırdığından, kanser tedavisinde bol bol tüketilmelidir.

Göz bozukluklarına iyi gelir, idrar yollarını temizler ve sıkı bir antioksidandır. Daha ne yapsın?

Probiyotik Yoğurtların Yararlı Bakterileri

Probiyotik yoğurtları normal yoğurtlardan ayıran şey şudur: İçinde mide ve bağırsaklarımızdaki emilimi kolaylaştıran iyi niyetli bakteriler bulunur. Bunlar laktobasilus ve bifidobakterium bakteri gruplarına ait canlılardır.

Probiyotik bakteriler ayrıca bağırsakları enfeksiyonlara karşı güçlendirir; gaz, ishal ve şişkinlik durumlarını giderir. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
18 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.