Baba Olduktan Sonra Erkekleri Neler bekliyor?

Buradasınız

Yaşa 21 Eylül 2016

Baba olduktan sonra hayatındaki değişiklikleri paylaşan babaların anlattıklarını derledik.

Eşiniz hamile kaldığı andan itibaren sizi bekleyen duyguları ve alacağınız kararları bir bir sıralıyoruz. 

“Aşkım Sana Bir Şey Söyleyeceğim”
 

İşte babalığın teknik olarak başladığı ilk an. Ve eşiniz bir bebeğiniz olacağını söylediğinde gelen aynı anda birden fazla duyguyu yaşama hali. Henüz nasıl olduğunu bilmediğin yeni bir misyona sevinme, “Şimdi ne yapacağım” endişesi, hayatının eskisi gibi olmayacağı bilgisinden gelen boşluk hissi… İlk şoku atlattıktan sonra da dokuz ay boyunca süren acaba kime benzeyecek merakı. Ama bilin ki neye benzerse benzesin onu çok seveceksiniz.

İlk Buluşma Anı

Hamilelik süresince tüm ilgi annede haliyle. Etrafınızda sürekli dönen babalık muhabbetleriyse, sırf siz de olayın dışında kalmayasınız diye. Ta ki bebeğiniz dünyaya gözlerini açtıktan sonra onu kucağınıza aldığınız ilk ana kadar. Başlangıçtaki o birbirine girmiş duygular ve panik hali geri döndü. Hem de kanlı canlı!

Hoş Geldin Gelecek Kaygısı

Artık şimdiye kadar değil fiyatını, kendisini bile hiç merak etmediğiniz kavramlar ve ürünlerle tanışma zamanı. Bir paket bebek bezi kaç gün gidiyor? Paraben mi o da ne? Tabii bunlar başlangıç. Ufaklık daha kendi gazını çıkarmayı öğrenmemişken, okul masraflarını hatta emekliliğinize kaç gün kaldığını düşünmeye başlayacaksınız. Sonrasında, gözünüzü arkada bırakmayacak bireysel emeklilik (https://www.cigna.com.tr/bireysel-emeklilik), daha garanti bir iş yeri, maaşı yüksek meslekler ya da geliri yüksek bir iş kurma arayışları gelecek.

3S Sınavı

Sorumluluk, sabır ve sevgi… İşte bu 3S, baba olduktan sonra vereceğiniz en zor sınav. Eşinizin hamilelik döneminde başlayan ruhsal değişimleri, bütün gece ağlama sesinden dolayı uyuyamamak, sabır kelimesinin anlamını iliklerinizde hissettirecek. Ama bir gülüşüyle hepsini unutacaksınız.

Bir Cesur Yürek Doğuyor

Baba olduktan sonra sizi sarmalayan tüm endişe veren duygular zamanla kabuklaşıp çatlayacak ve içinizden yepyeni bir adam çıkacak. “Bu dünyaya çocuk mu getirilir” kafasından “Tüm dünyayı yakarım ülen” kıvamına gelen bu dönüşüme çok şaşıracaksınız. Onun için kazanamayacağınız bir savaş yok artık. Belki de bu ruh halidir babaları çocukların en büyük kahramanı yapan!

İnceden İnceye Kıskançlık

Ailenizin kendi küçük etkisi büyük yeni üyesi, eşinizle ilişkinizde garip duyguları tecrübe etmenize de neden olabilir. Daha bir yıl önce sevgiliniz olan kadını, artık tamamen “anne” olarak görmeye başlayabilir ya da bebeğinizle ilişkisini tuhaf bir şekilde kıskanabilirsiniz. Bu durum geçici olmakla birlikte siz yine de suyunu çıkarmayın.

Görmemişin Çocuğu Olmuş

Ne dünyada olup bitenler, ne siyaset ne de futbol. Baba olduktan sonra hiçbir şey, gündeminizdeki “Bugün şunu dedi”, “Süt dişleri çıktı”, “Boyu şu kadar uzamış” gibi maddelerin yanına bile yaklaşamayacak. Bebeğinizin birbirine benzer yüzlerce fotoğrafı ya da videosunu, etrafındakileri bayıltana kadar gösterenlerle dalga mı geçiyordunuz? Siz de onlardan biri olacaksınız :)

Baba Olunca Anlarsın

Ve tabii hepsi bir kenara, kendi babanızın kıymetini, sizin için yaptıklarını daha iyi anlayacak ve bir duygu seli de onun için yaşayacaksınız.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.