Araç Kullanırken Stresi Azaltacak Öneriler

Buradasınız

Yaşa 03 Nisan 2020

Araştırmalar, özellikle büyük şehirlerde araç sürücülerinin sürüş sırasında stres yaşadığını ortaya koyuyor. Sürüş, tam konsantrasyon ve sakinlik gerektirir. Bu nedenle yoldaki stres faktörlerine karşı önlemler almak hem sizin hem de diğer sürücülerin güvenliği için önemlidir. Araç kullanırken stresinizi azaltacak ve daha güvenli sürüş sağlayacak önerileri sizler için derledik.

Doğru sürüş pozisyonu

Arabadaki sürüş pozisyonunun yanlış olması, koltuğun doğru ayarlanmaması, direksiyon mesafesi, direksiyonu çok sıkı kavramak gibi faktörler mevcut stresi bir adım öteye taşır. Vücudunuzu gevşek tutacak doğru pozisyonu almak stresi azaltmaya yardımcı olacaktır.

Mümkünse mola verin

Yorgun veya sinirliyken araç kullanmaktan kaçının. Yaşanan bu tip duyguların araç kullanırken stresinizi artıracağı gibi hem can hem de araç güvenliğine yönelik tehlikeleri de artıracağı unutulmamalıdır. Mümkünse bir mola verin. Biraz dinlenmek her daim hem zihinsel hem de fiziksel olarak daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Sevdiğiniz müzikleri dinleyin

Müzik her an ruhun gıdasıdır. Stresli anlarda müzik dinlemenin ruh halinizi iyileştirmesinin yanı sıra stresi azaltarak vücudu sakinleştirdiği bilinmektedir. Bu nedenle, stresli bir sürüş anında radyoyu açın veya gevşemek için favori şarkılarınızı dinleyin. Hatta mümkünse çalan şarkıya eşlik edin. Stresinizin daha da azaldığına tanık olacaksınız.

Diğer araç sürücülerine kulak asmayın

Araç kullanırken stresle başa çıkıyor olsanız dahi diğer sürücüler tekrar stres yaşamanıza neden olabilir. Size panik yaptıracak araç sürücülerine kulak asmayın ve sakinliğinizi her daim korumaya çalışın.

Derin nefes alın

Sürüş sırasında stresli ve bunalmış hissediyorsanız, birkaç derin nefes alın. Diyaframlı nefes alma ve verme, zihni ve bedeni sakinleştirmek için güçlü bir rahatlama tekniğidir. Burundan derin bir nefes alın, diyaframınızın bol miktarda hava ile şiştiğinden emin olun ve aldığınız havayı dışarı verin. Stresi azaltmak için bu nefes tekniğini arka arkaya birkaç kez uygulayın.

Rahat ayakkabıları tercih edin

Araba kullanırken kıyafet ve ayakkabı seçimi düşündüğünüzden daha fazla öneme sahiptir. Özellikle de ayakkabı seçimi. Ayağınızı sıkmayan, şişme ve dolaşım zorluğu gibi sorunlara neden olmayan ayakkabıları tercih eden. Sıkı, dar ve konforsuz kıyafet kombinlerinden mümkün olduğunca uzak durun. Bu tip kıyafetlerin sizi rahatsız hissettirerek strese girmenize neden olacağını ve huzursuz hissettireceğini unutmayın.

Trafik kurallarına uyun

Araç kullanan tüm sürücülerin trafik kurallarına uyması bir zorunluluktur. Trafik hem sizin ve başkasının can güvenliğini tehlikeye atar hem de size ve çevrenizi strese sokar. Trafik kuralları evrenseldir ve bu kurallara uygulamanız size huzur verecektir.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.