Acemi Bekar Erkeklere Evi Ayakta Tutma Rehberi

Buradasınız

Yaşa 02 Ekim 2016

Ne demişler; aslan yattığı yerden belli olur. Öğrencilikte ya da sonrasında bir evi çekip çevirmek zorunda kalan bekar erkeklere “dev kampanya” niteliğinde öneriler hazırladık. Çerçeveletip duvara asmak serbest!

Önce Çöpleri Toplayalım

Bir evi yaşanılır kılan, her şeyden önce kokusudur. Tamam, içeri girenleri lavanta kokusuyla karşılayın demiyoruz ama bari çöpünüzü zamanında atın. Hele içinde yemek artığı, çay çöpü, soğan kabuğu gibi şeyler varsa şunu unutmayın: O poşetin tamamen dolmasını beklemek zorunda değilsiniz. Atın yahu, alt tarafı yeni bir poşet koyacaksınız. Arada bir çöp kovasını da yıkasanız fena olmaz.

Bekar Evinin Değişmez Objesi Şişeler

Bekar erkekler arasında boş şişe biriktirmekle ilgili gizli bir anlaşma olmalı. Başta sevimli bir koleksiyon adı altında ilerleyen bu tembelliğin, daha sonra zorlayıcı bir temizliğe dönüşeceğini söyleyelim. Hadi gerçekten seviyorsunuz diyelim, o zaman el becerinizi konuşturup dekoratif ürünlere dönüştürseniz, hem işe yarar hem de el güne karşı havanız olur.

Misafir Öncesi ve Sonrası

Gelen gideniniz eksik olmuyor maşallah. Evin içi kalabalık olunca hemen de dağılıyor şüphesiz. Misafire “Evi dağıtmayın” diyemeyeceğinize göre, en azından bazı eğlenceli önlemler alabilirsiniz. Örneğin kapak açacağı ve çöp kutusunun bir arada olduğu duvara monte bir aparatla, olmadık yerden çıkan kapakların önüne geçebilirsiniz. Tuvalette “Sifon çekmek keyfi değil, zaruridir” gibi esprili sticker’lar da nazik bir uyarı olabilir.

Buzdolabı Çöplüğe Dönüşmeden Önce

Bitiremeyip günlerce bekleyen makarnadan ağzı açık konan kahvaltılıklara ya da unutulup gitmiş salatalıklara kadar, dolabınız her geçen gün yeni bir kokuyla tanışıyor. Gönül ister ki düzenli olarak eleyin, raflarını güzelce temizleyin ama kendimizi kandırmayalım boşa. En azından kapağı açıldığında mutfağın havası değişmesin diye, dolabın içine küçük bir kapta karbonat koyun. Kötü kokuları maskeleyecektir.

Havalandırmakla Kirletmek Arasındaki İnce Çizgi

Evinizi sık sık havalandırmanız, oksijen sirkülasyonu için olmasa olmaz. Ancak temizlik zamanını da öne çekmemek için evden çıkarken camları açık bırakmamaya özen gösterin. Eğer karşınızda çok yakında bir daire yoksa cam açıkken perdeyi de kenara çekin. Bu sayede perdeniz daha az kirlenecektir. 

Çamaşırları Makine Yıkıyor ama…

Çamaşırları makine yıkadığı için favori ev işiniz bu muhtemelen ama asmayı da öğrenmelisiniz beyler! İtiraz edenlere hemen söyleyelim; o yaptığınız asmak değil, resmen yığmak. O yüzden ıslak çamaşırı önce bir silkeleyin, sonra da kırıştırmadan genişçe asın. Bakın bakalım ütü süresi nasıl da kısalacak. Ha bir de renklilerle beyazları ayrı yıkayıp, kokmaması için makinede bekletmeden asın n’olur J

Repeat After Me: Toz Almak

İşte bekar erkek evinin tanıdık yüzü! Ama bilin ki toz almak sadece erkeklere eziyet gelmiyor, tek keliyle çağın vebası. Bu işi pratik hale getiren tek kullanımlık temizlik bezleri de çağın buluşu olmalı. Eviniz toz bulutuna dönüşüp büyük patlama yaşamasın diye, zamandan tasarruf ettiren bu yöntemi denemelisiniz.

Az Eşyayla Gelen Mutluluk

Bir evde ne kadar çok mutfak eşyası varsa o kadar bulaşık çıkar, ne kadar çok ıvır zıvır varsa o kadar toz birikir. Eviniz düzenli olarak temizlik yüzü görmüyorsa, temiz kalabilmenin en garanti yolu sadelik. Ayrıca sırf gösteriş yapacağım diye film arşivinizi, kitaplarınızı yere veya açık raflara dizme gafletinde bulunmayın. İlla görünsün diyorsanız, cam kapaklı dolaplardan edinin. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.