40’lı Yaşlar Bitmeden Öğrenmeniz Gereken 40 Şey

Buradasınız

Yaşa 16 Ocak 2017

Kim ne dersin desin, 40’lı yaşlar hayatın baharıdır. Artık karakter oturmuştur ama bu, insanın hala kendisiyle ve çevresindekilerle ilgili keşfedeceği şeyler olduğu gerçeğini değiştirmez. Aksine daha öğrenecek, bazen de barışılacak çok şey vardır...

1. Gençken affetmek zordur. 40’lı yaşlar hatasız kul olmadığını öğretir. Çevrenizdekileri, daha da önemlisi kendinizi affetmeye çalışın. İyi gelecek.

2. Geriye dönüp baktığınızda pişmanlıklarınızdan bir kısmının tembelliklerinizden kaynaklandığını fark edeceksiniz. O zaman artık ertelemeyi hayatınızdan çıkarın.

3. Affetmek ve pişmanlıklardan bahsettikten sonra üçüncü önemli adım, geçmişle barışmak. Geçmişle yüzleşin, hayatınızda tıkanıklıklara sebep olan şeyleri bulun ve onlarla barışın.

4. Herhalde artık başkalarının ne düşündüğünün o kadar da önemli olmadığını biliyorsunuzdur. O ne der, bu ne der endişelerini “gerçekten” hayatınızdan çıkarın!

5. Gençken yaptığınız asilikler, kendinizi özgür ve iyi hissettiriyordu değil mi? Belki de kurallar boğuyordu. Ama 30’lu yaşlar bu kuralların birer nedeni olduğunu öğretti. 40’lı yaşlar ise bazen bu kuralları tekrar esnetmek gerektiğini söylüyor.

6. Ruhani bir yolculuğa çıkın. Artık tatilden beklentileriniz değişmiş olabilir. Bir metropolün sokaklarında sabahtan akşama kadar dolaşmak yerine, kişisel gelişimi destekleyen kamplar daha çok ilginizi çekebilir.

7. Yaşadığınız şehri iyi tanıyın. Yabancı bir misafiriniz gelse, hangi tarihi mekanlara hangi restoranlara hangi sokaklara götüreceğinizi bilin.

8. İnsanların hayatına dokunun. Onlara fark ettirmeden yardımcı olun. Hem de karşılık beklemeden...

9. “Hayır” demeyi öğrenin.

10. Kızdığınız, üzüldüğünüz, kırıldığınız konularda tepki gösterin.

11. Ama öfkenizi de kontrol altında tutmayı öğrenin. Bu yaştan sonra trafikte biri sizin önünüze kırdı diye çıkıp kavga edecek değilsiniz! (Hiçbir yaşta yapmayın, o ayrı)

12. Eleştirirken kırıcı değil, yapıcı olun.

13. Gerekiyorsa özür dileyin.

14. Mükemmel olmaya çalışmaktan vazgeçin. Bazı şeyleri eksik yapın. Her daim harika bir ebeveyn, anlayışlı bir eş, eksiksiz bir müdür, düşünceli bir evlat veya her daim destek veren bir arkadaş olamayabilirsiniz.

15. “Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir” demiş Yunan filozof Herakleitos. Yani söylenmek yerine, değişimi kabul edin ve ona ayak uydurun.

16. Daha az çalışın. Geriye dönüp baktığınızda sevdiklerinizle daha çok zaman geçirmiş olmayı dileyeceksiniz.

17. Genç meslektaşlarınıza yol gösterin. Bunu yaparken öğütlerinizle sınırı aşmamaya da dikkat edin.

18. Borçlarınız varsa, tüketim alışkanlıklarınızı gözden geçirin ve birikim planı yapın.

19. Fobilerinizi yenin. Belki de fobilerinizi çözmek için terapiye ihtiyacınız olabileceğini bilin.

20. Çocuklarla arkadaş olun. Sadece kendi çocuklarınızla değil, tüm çocuklarla yakın ilişki kurmaya bakın. Bırakın sizi neşelendirsinler.

21. Farklı dünya mutfaklarından özel yemekler yiyip kaliteli şaraplar için. Ayda yılda bir de olsa kendinizi şımartmak hakkınız.

22. En azından bir sanat eseri satın alın. Üzerinde gerçek bir imza olsun.

23. Düzenli sağlık kontrolleri yaptırmanız artık şart. Kadınlar için mamografi ve kemik yoğunluğu ölçümü gibi kontrollerin yanı sıra erkekler için prostat kanserine karşı PSA testi gibi kontroller önemli.

24. Daha güzel görünmek için ağır makyajlara ihtiyacınız yok. Makyajsız da kendinizi iyi hissettiğinizi fark edin.

25. Makyajsız derken bakımsız demiyoruz tabii. 40’lı yaşlar için ideal olan sade ama bakımlı olmak.

26. Kimsenin vazgeçilmez olmadığını kabul edin. Buna kendiniz de dahilsiniz. Siz de kimse için vazgeçilmez değilsiniz.

27. Kimseye ve hiçbir şeye gereğinden fazla anlam yüklemeyin. Verdiğiniz kadar değer göremeyebilirsiniz. Bu durumda ajitasyonlardan uzak durun. Durumu hafife almaya bakın.

28. Birine “nasılsın” dedikten sonra cevabını dinleyin.

29. Henüz hiç yapmadıysanız yoga ve meditasyona başlayın.

30. Hala fark etmediyseniz, sigortanın önemini keşfedin.

31. Hareketsiz kalmayın. Yürüyüş yapın, fitness salonuna gidin, bisiklete binin. Bir şekilde sporu hayatınıza katın.

32. Gençken çok etkilendiğiniz kitapları bir kez daha okuyun. Bakalım 40’lı yaşlar bu kitaplar hakkında neler hissettirecek.

33. Yediklerinizin çetelesini tutun. Yani hangi sebze ve meyvenin neye iyi geldiğini bilin. Buna göre dengeli beslenin.

34. Kötü alışkanlıklarınızdan kurtulun. Sigara, yağlı yemekler, aşırı alkol... Bunların hepsi can düşmanınız.

35. Kanser türleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olun. Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası ile de kansere karşı önleminizi alabilirsiniz. !

36. Sevdiklerinize daha çok hediye alın. Bunun için doğum günlerini beklemeyin. Hediyeler hayata anlam katar, insanlara düşünüldüklerini hissettirir.

37. Bahşiş verirken elinizi korkak alıştırmayın. Öğrencilik yılları çok uzaklarda kaldı.

38. Teknolojiyi takip edin. Sanal gerçeklik, yapay zeka vs. gibi teknolojilerin detaylarını bilmeseniz de fikir sahibi olun. Çünkü işin ucu bir kere kaçınca yakalamak zor olacak.

39. Çocuklarınızın sizden farklı birer birey olduklarını kabul edin. Henüz yetişkin olmasalar bile düşünce yapıları sizden farklı olabilir.

40. Gün doğumunu izleyin, yağmur altında yürüyün, sahip olduklarınız için şükredin...

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.