40 Yaşından Sonra Erkeklerin Yaptırması Gereken Testler

Buradasınız

Yaşa 14 Ekim 2016

Hayatınızın her dönemi farklı deneyimler ve sürprizlerle dolu ama kötü sürprizlere karşı önlem almak sizin elinizde. Sağlıklı beslenip spor yapsanız bile 40 yaşından sonra düzenli olarak sağlık testlerini yaptırmalı, kontrolleri ihmal etmemelisiniz.

Hastalıklara karşı erken teşhis ve tedavide başarı oranını artırmak için erkeklerin yaptırması gereken başlıca sağlık testleri şöyle:

PSA ölçümü: Erkeklerin 40 yaşından sonra her geçen gün artan korkulu rüyası prostat kanseri, fiziki muayenenin yanında PSA değerlerinin ölçümüyle de teşhis edilebiliyor. Normal PSA değeri 0-4 arasında. Bu oran 40 yaşında 2,5 oranındayken, 80 yaşında 5’e ulaşabiliyor.

AC grafisi: Akciğerlerde oluşabilecek tümörün erken evrede yok edilebilmesi için 40 yaşından sonra özellikle sigara kullanan erkeklerin AC grfisi çektirmesinde fayda var.

Larinksin endoskopik: Sigara kullananlar başta olmak üzere gırtlak kanserinde erken tanı için önem taşıyan bir test larinksin endoskopik. Sigara kullananların kullanmayanlara göre 16 kat fazla gırtlak kanseri riski taşıdığı hatırlatalım.

Tonometre: Glokom yani bildiğimiz adıyla göz tansiyonu, en geç 40 yaşından itibaren rutin kontrollerle saptanmazsa körlüğe bile neden olabiliyor. O yüzden düzenli aralıklarla tonometre ile ölçüm yaptırmayı unutmayın.

Efor testi: Erkeklerin yaptırması gereken başlıca sağlık testleri arasında geliyor çünkü  kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarına yakalanma riski, erkeklerde kadınlara göre dört kat daha fazla. Her erkeğin 40 yaşından sonra yılda en az bir kez efor testi yaptırması bu nedenle çok önemli.

Gizli kan testi: Mide ve bağırsak kanserine karşı önlem almak için yılda bir defa gizli kan testi yaptırmak, erken tanı için oldukça önemli.

Kan kolesterolü ölçümü: Yine kalp-damar hastalıklarına karşı kan kolesterol seviyesinin düzenli olarak ölçülmesi gerek.

Kolonoskopi: En sık görülen kanser türü bağırsak kanserine karşı erken tanıda, kolonoskopinin hayati önemi var. 40 yaşından sonra bu tetkikle tanışmakta, 50 yaşından sonraysa düzenli yaptırmakta fayda var.

Tüm bu hastalık riskleriyle beraber son dönem de sıklıkla karşılaştığımız kanser hastalığına karşı erkenden önlem almak oldukça önemli. Cigna, Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası’yla  cilt kanseri hariç bütün kanser türlerini ilk evreden itibaren koruma altına alıyor. Sigorta yaptırdığınız gün itibariyle ücretsiz 24 saat tıbbi danışma hattı, ikinci görüş hizmeti ve sağlıklı beslenme danışmanlığı hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilirsiniz. Üstelik spor salonlarında, sigara bırakma merkezlerinde, diyetisyen ve psikologlarda %40’a varan indirimden de faydalanabilirsiniz. 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.