30’lu Yaşlarda Edinilmesi Gereken 15 Alışkanlık

Buradasınız

Yaşa 13 Ocak 2017

Amacımız seni orta yaş krizine sokmak değil; bilakis 30’lu yaşlarının güzelliklerini hatırlatmak. Tabii bu alışkanlıkları bir an önce edinirsen... J

1. Kendi Yemeklerini Pişirmeyi Öğren

Artık metabolizman 20’li yaşlarındaki kadar hızlı çalışmıyor. Sindirim sistemini yormayacak, seni zinde tutacak besinlerin neler olduğunu öğrenmende fayda var. Kendine meyve ve sebze ağırlıklı dengeli menüler hazırla. Dışarıda nasıl yapıldığını bilmediğin yemeklerden ziyade, kendi pişirdiğin yemekleri tüket.

2. Kendinle Barış

Belki de en zor madde bu. Ama bir yerden başlamak gerekiyor. Hayalini kurduğun bazı şeyleri elde edememiş olabilirsin, bunu kabul et. Değiştirebileceklerini değiştir, değiştiremeyeceklerinle de mutlu olmayı öğren.  Elinden gelenin en iyisini yap; gerisini de kendin ve çevrendekiler için güzel şanslar dileyerek evrene bırak...

3. İlişkilerinde Önceliklerine Karar Ver ve Uygula

Sana olumsuz enerji veren, yoran, gerek maddi gerekse manevi olarak sömüren kişilere hayır demeyi öğren. 30’lu yaşlar arkadaş, iş, sevgili, eş veya aile ilişkilerini gözden geçirip, beklentilerini daha net ortaya koyabileceğin yaşlardır. Artık sana bir şeyler katan kişilerle bir arada olmalısın.

4. Daha Çok Bilet Al

Uçak bileti, konser bileti, tiyatro bileti, sinema bileti, maç bileti... Yaparken mutlu olduğun şeylere para harcamaktan çekinme. En azından ayda bir bilet almak, bütçende büyük gedikler oluşturmayacaktır.

5. Uyku Düzenini Oturt

Gece geç yatıp sabah erken kalksan da enerjik olacağın günler geride kaldı. Üzgünüz ama 30’lu yaşlar, dengesiz uyku düzenini kaldırmıyor. Pek çok uzman yetişkinlerin günde ortalama 8 saat uyuması gerektiğini belirtirken, bazıları da uyku saatinin kişiden kişiye değiştiğini söylüyor. Her ne olursa olsun önemli olan vücudunun kaç saat uyumaya ihtiyacı varsa, o kadar uyuman.

6. Eğlenmeyi Unutma

Mesela kocaman bir ev partisi ver. Hatta kostüm partisi düzenle ki daha da ilginç olsun. Çoluk çocuğa karışmış bile olabilirsin ama çılgın aktiviteler için hala çok gençsin.

7. Doğaya Karış

Belki de şehir hayatı yavaştan seni boğmaya başladı. İşte bunlar hep doğaya dönüş arzusunun sinyalleri. Bu uyarıları gör ve planlar yap. Hafta sonları şehre yakın bir ormanda yürüyüş yapmak bile iyi gelecektir. Hiç olmadı balkonunda çiçek yetiştirmeye başla.

8. Bir Giyim Tarzın Olsun

Bunun için büyük bütçelere ihtiyacın yok. Artık bedenini ve sana neler yakıştığını bildiğine göre gereksiz alışveriş yapmaktan kaçınabilirsin.

9. Ailene Daha Çok Zaman Ayır

20’li yaşlarda akrabalarından uzaklaşmış olabilirsin. Şimdi onları toparlama zamanı. Mesela aylardır aramadığın amcanı veya kuzenini aramakla işe başlayabilirsin. Hemen şimdi!

10. Seyahat Bütçesi Yap

İşler bitmez, ihtiyaçlar tükenmez. Bu arada ruhunu beslemeyi, arada hayatı durdurabilmeyi başarmalısın. Her yıl hiç görmediğin farklı bir şehri görmek için plan yap. Önceden plan yapınca emin ol her şey daha kolay olacak.

11. Bir Hobin Olsun

Belki çocukken gitar çalıyordun veya en sevdiğin ders resimdi. Belki de oyuncu olmak istedin ama hayat şartları izin vermedi. Şimdi bunların hiçbiri profesyonel olarak yapamayabilirsin ama hobi olarak yapmak senin elinde. 30’lu yaşlar sana hobilerini hatırlatsın.

12. Sigarayı Bırak

Yeterince içtin, daha ne kadar içeceksin? Erkeklerde tüm kanser türlerine bağlı ölümlerin yüzde 35’i, kadınlarda ise yüzde 15’inin nedeni sigara. Oysa ki araştırmalara göre, sigarayı bıraktıktan 10-15 yıl sonra akciğer kanseri riski sigara içenlere göre yüzde 50 azalıyor.

13. Daha Çok Su İç

Vücudunun tam olarak ne kadar suya ihtiyacı olduğu yaşına, kilona, aktivite seviyene, çevresel şartlara göre değişebilir. Ama gün içinde su içmeyi unutanlardansan, bu alışkanlıktan bir an önce kurtulmalısın. Amerikan Sağlık Enstitüsü’ne göre yetişkin bir erkek günde ortalama 13, kadın ise 9 bardak suya ihtiyaç duyuyor.

14. Gönüllü Çalıştığın Bir Proje Olsun

Zamanım yok, ne yapabilirim ki gibi bahaneler uydurmayı bırak. Yardımın dokunacağı bir kurum mutlaka bulursun. Bu, görme engelliler için kitap okumak da olabilir, genç bir üniversite öğrencisinin mentoru olmak da... Birilerine yardım etmek sana da iyi gelecek.

15. Haftada Üç Gün Spor Yap

İşte en önemli maddelerden biri. Şimdiye kadar hiç spor yapmamış olsan bile 30’larında hafiften egzersizlere başlamalısın. Göreceksin spor sende bağımlılık yapacak. Peşinden getirdiği mutluluk hissi ve sağlıklı hayat da cabası... Düzenli spor yaparak sağlıklı bir yaşam düzenine ulaşırken Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırarak da hem kansere karşı bugünden tedbir alabilir hem de spor ve beslenme danışmanlığı gibi destekleyici sağlık hizmetlerinden %40’a varan indirimlerle faydalanabilirsin. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.