20’li Yaşlara Uygun Yaşam Düzeni

Buradasınız

Yaşa 10 Ocak 2017

Hayata pembe gözlüklerle bakılan, enerjiyle dolu o muhteşem 20’li yaşlar, değerini bilmeyince su gibi akıp geçiyor... İleride, “Ah şimdi 20’li yaşlarımda olsaydım” dememek için önerilerimize kulak verin. Hepsi acı-tatlı tecrübeler sonunda öğrenilmiş bilgilerdir, hafife almayın J

Mümkün Olduğunca Çok Sosyalleşin

20’li yaşlar, çok farklı yerlerden çok farklı arkadaş grupları edinebileceğiniz yaşlardır. Okuldan, işyerinden, gittiğiniz kafelerden, arkadaşlarınızın arkadaşlarından... Ne kadar çok kişiyi tanırsanız, hayatınız o kadar renklenir. Her biri ayrı bir deneyim, hayat görüşü sunar. Bugün tanıştığınız her kişiye yarın, öbür gün iş hayatınızda da özel hayatınızda da ihtiyacınız olabilir. Bu arada eski dostlukları da kenara atmayın.

Sağlıklı Yeme-İçme Alışkanlıkları Edinin

Evet metabolizmanızın hızlı çalıştığı yaşlardasınız. Ama bu böyle devam etmeyecek. 30’lu yaşlara geldiğinizde yediğiniz o kocaman hamburgerler, pastalar başınıza bela olmaya başlayacak. O nedenle şimdiden sağlıklı beslenmenin önemini fark edip, beslenme düzeninizi buna göre oluşturun.

Zevk Aldığınız Sporu Bulun

Okul, iş, gezme-tozma, her şey için enerjinizin tam olduğu yaşlardır 20’li yaşlar… Bu enerjiyi doğru yönlendirmeyi öğrenmekte fayda var. Eğer ki spor yapmayan biriyseniz, asla geç değil. Hemen farklı sporları denemeye başlayın ve seçtiğiniz sporu bir hayat tarzı haline getirin. İleride yaşıtlarınız göbek bağlarken, siz “Hiç değişmemiştin” cümlelerini duyacaksınız.

Üşenmeyin, Ertelemeyin, Gezin

Seyahat etme işini gözünüzde büyütmeyin. Çok küçük bütçelerle de dünya üzerinde pek çok yere gidebilir, oralardaki hayatları kısa süreli de olsa tadabilirsiniz. Dünya üzerinde çok farklı seçeneklerin olduğunu görmek vizyonunuzu geliştirecektir.

Sohbet Etmeyi Öğrenin

İnsanlar kendilerinde pozitif duygular uyandıran, güzel sohbet ettikleri kişilerle zaman geçirmeyi sever. Hoşsohbet biri olma yönünde kendinizi eğitin. Ama bunu yaparken karşınızdakini dinlemeyi de öğrenin. Karşınızdakini dinleyerek onu anlayabilir, doğru ilişkiler geliştirebilirsiniz.

Sevmeden Yaşanmaz, Aşık Olun

Birini çok sevmekten korkmayın. Onunla ortak kararlar almanın, anılar biriktirmenin, hayata aynı pencereden bakmanın tadını çıkarın. Ama bu güzel duyguları yaşarken, karşınızdakine gereğinden fazla değer verebilir, kalp kırıklıkları da yaşayabilirsiniz. Bunu bilin ve sevmenin yanı sıra kalbinizin kırılmasından da korkmayın.

Kendi Ayaklarınız Üzerinde Durun

20’li yaşlar, karakterin oturduğu yaşlardır. Bu dönemde kendinizi tanımanız için kendi ayaklarınızın üzerinde durmayı öğrenmeniz gerekiyor. Bunun en iyi yollarından biri de aile evinden çıkıp kendi evinizde yaşamanız. Evet daha masraflı ve zor olacak ama büyümek kolay değil...

Okuyun, İzleyin, Kendinize Yatırım Yapın

Yatırım derken maddi şeylerden bahsetmiyoruz. Kendinizi geliştirmek için hiçbir kültür-sanat aktivitesini kaçırmamaya bakın. İleride iş-güç, çoluk-çocuk derken kenarda bir saat oturup kitap okumak bile lüks gelecek. Hazır zamanınız varken ilgi alanlarınızı besleyin, hobiler edinin.

Bu Arada Maddi Yatırımları da Unutmayın

Evet 20’li yaşlar büyük servetlere ulaşmak için çok erken.  Ama şimdiden paranızı nasıl idare edeceğinizi öğrenmek, ileride sizi rahat ettirir. Yeni Nesil Bireysel Emeklilik Planı ile aylık bütçenizden küçük tutarlar ayırarak geleceğinize yatırım yapabilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 11 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.