20. İstanbul Tiyatro Festivali: Bu Oyunlar Mutlaka İzlenmeli

Buradasınız

Yaşa 25 Mayıs 2016

Tiyatro âşıklarının heyecanla beklediği zamanlar geldi. İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın her yıl düzenlediği 20. İstanbul Tiyatro Festivali, 3 Mayıs’ta başladı.

Yirminci yaşına basan tiyatro şöleni, bu yıl oldukça iddialı. 28 Mayıs’ta sonlanacak olan İstanbul Tiyatro Festivali’nde dokuzu uluslararası olmak üzere toplam doksana yakın oyun, dans ve performans sergilenecek.

Bu kadar fazla gösteri varken, hangilerini izlemeli? Zamanınız varsa hepsine gidin, birbirinden güzeller. Zamanınız kısıtlı mı? O zaman size liste yapmanız için yardımcı olalım:

Godot’yu Beklerken

Kaynak                                                    

İstanbul Tiyatro Festivali’nin açılışı için daha güzel bir seçim olamazdı herhalde. Tam anlamıyla bir klasik olan “Godot’yu Beklerken”, yetenekli tiyatro oyuncusu Şahika Tekand ve Stüdyo Oyuncuları’nın yorumuyla izleyicilerini bekliyor.

Şizo Şeyks

Kaynak

Bir Shakespeare hayranıysanız, sizi oldukça keyiflendirecek bir oyun olan “Şizo Şeyks”; Yiğit Sertdemir’in muhteşem performansıyla festivalin izlenmesi gereken gösterimlerinden biri. Shakespeare’in yapıtlarından esinlenerek aşktan, iktidardan, kaderden, zamandan, kısaca yaşam hakkındaki her şeyden bahseden oyun, hayatın tüm acımasızlığına karşı gülümsemesini hâlâ koruyabilenleri oldukça mutlu edecek.

Üç Kız Kardeş

Kaynak

Tiyatro festivallerinin olmazsa olmazı, Çehov’un eserleridir. Hayal Perdesi oyuncularının yorumladığı “Üç Kız Kardeş”, daha iyi bir yaşam için yollara atılan kız kardeşlerin hikâyesini anlatıyor. Özde Özder, Selin İşcan ve Tuba Karabey’in oyunculukları parmak ısırttırıyor, bu oyunu kaçırmayın!

Kahramanın El Kitabı

Kaynak

Sıra dışı bir performansla büyülenmek istiyorsanız, “Kahramanın El Kitabı” biletinizi şimdiden alın. İlhami Algör’ün “Albayım Beni Nezahat ile Evlendir” ve “Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku” romanlarından uyarlanan oyun, animasyonlar eşliğinde izleyicilerin zihnindeki “kahraman” olgusunu sorguluyor.

Kıyamete Kadar Kapattım Kalbimi

Melis Tezkan ve Okan Urun’un senaristliğini ve yönetmenliği yaptığı oyun; kavganın, endişenin ve aşksızlığın içinde, kendilerini gecenin gizemine bırakanları konu alıyor. Meral Çetinkaya ve Can Kulan gibi başarılı tiyatrocuları içinde barındıran kadrosuyla “Kıyamate Kadar Kapattım Kalbimi”, bu yılın en iddialı yerli oyunlarından.

Macbeth

Kaynak

Shakespeare’in dünyaca ünlü klasiği, Bülent Emin Yarar’ın usta yönetmenliğiyle festivali şenlendiriyor. Macbeth’i henüz izlemediniz mi? Aman, sanat ortamlarında duyulmasın, biletinizi hemen alın!

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.