Tıp Tarihini Ne Kadar Biliyorsun?

Buradasınız

tıp tarihi, kitap

Tıp tarihi, insanların yeryüzünde dolaşmaya başladıkları ilk an kadar eski ve köklü. İnsan vücudunda meydana gelen fiziki ve ruhsal hastalıkların tedavisi için bilimin ışığında atılan her adım, bugün modern tıp dediğimiz uygulamalara kadar bizleri getirdi. Peki tarihin tozlu sayfalarını aralamaya ve tıp tarihinde bir gezinti yapmaya hazır mısın? 14 Mart Tıp Bayramı’nda seni biraz geçmişe götürelim ve tıp tarihi hakkında bilgilerini biraz karıştıralım. Haydi şimdi testimizi çözme vakti.

1. Önce seni biraz tanıyalım mı?

doktor, çift, kadın, erkek, tıp tarihi

A - Kadın

B - Erkek

2. İlk olarak genel bir soruyla başlayalım. Tıp, uzun ve geniş süreci kapsayan bir tarihe sahip peki senin aklına tıp tarihi denilince ilk hangi isim geliyor?

tıp tarihi, ibni sina, galen, hipokrat

A - Hipokrat  

B - Aristoteles

C - İbni Sina

D - Charles Darwin

3. Tıp tarihi denilince Antik Yunanlıları anmamak olmaz. Hafızanı biraz zorlayalım. Deneysel tıbbın da öncüsü sayılan Aristoteles ile birlikte uzun yıllar öncü hekimler arasında kabul edilen Yunanlı doktor kimdi?

tıp tarihi, galen, yunan

A - Galen

B - Heraklitos

C - Pisagor

D - Thales

4. Şimdi Antik Mısır’a gidelim. Mumyalama ile birlikte Antik Mısırlılar da tıp tarihine önemli katkılarda bulunmuştu. Aşağıdaki isimlerden hangisi sence bunlardan biri?

antik mısır, tıp tarihi, firavun, şifacı

A - İmhotep

B - Ramses

C - Tutankhamun

D - Kleopatra

5. Sıradaki sorumuz ülkemizden gelsin. Tıp tarihine damga vuran ve bir hastalığa adını da vererek literatüre geçen ünlü Türk doktor kimdir?

hulusi behçet, doktor, türk, hastalık, tıp tarihi

A - Hulusi Behçet

B - Gazi Yaşargil

C - Aziz Sancar

D - Behçet Necatigil

6. Tıp tarihinde birçok dönüm noktası vardır ancak bunlardan bazıları birçok hastalığa karşı korunma ve tedavi için yeni yöntemleri bize kazandırmıştır. Peki bulaşıcı hastalıkları mikroorganizmaların yaptığını keşfederek penisiline giden yolu bulan kimdir?

tıp tarihi, penisilin, louis pasteur

A - Louis Pasteur

B - İbni Sina

C - Gregor Mendel

D - Florence Nightingale

7. Peki, tarihte adı altın harflerle yer alan ve yaptığı çalışmalarla “Yüzyılın Sinir Cerrahı” adıyla anılan ünlü Türk doktorumuz kimdir?

tıp tarihi, türk, doktor, gazi yaşargil

A - Gazi Yaşargil

B - Mehmet Öz

C - Ömer Özkan

D - Türkan Saylan