Tatil Sonrası Çocukları Okula Alıştırmak İçin Yapılabilecek 10 Şey

Buradasınız

Sev 09 Temmuz 2016

Yaz tatili boyunca, oyuna ve eğlenceye alışan çocuklar, okulun ilk günlerinde adaptasyon sorunları yaşayabiliyor. Bu yüzden okul açılmadan önce onları tatil rehavetinden uzaklaştırıp ders yılına hazırlamanız büyük önem taşıyor. Tatil sonrası oluşabilecek uyum sorunlarının önüne geçmek için önerilerimize göz atabilirsiniz.

1. Çocuğunuzun tatil hissinden uzaklaşıp şehir hayatına tekrar uyum sağlaması için ona zaman tanımalısınız. Okullar başlamadan sadece birkaç gün önce tatilden dönen çocuklar okula uyum sorunu yaşayabilir. Bu sebeple tatilin bitişi ile okulun başlangıç tarihi arasında birkaç hafta zaman bırakmaya çalışın.

2. Ona, yakında okulların açılacağını, tatilin biteceğini, bu sene yeni arkadaşlar edinip birçok yeni şey öğreneceğini sık sık hatırlatın. Böylece onu tatilin yakında biteceği fikrine alıştırıp okula hazırlayabilirsiniz.

3. Bir önceki sene okulda öğrendiği şeyleri, eğlenceli yollarla çocuğunuza hatırlatmaya çalışın. Bu sayede dersler tekrar başladığında uyum sağlaması kolaylaşacaktır. Örneğin; geçen sene kesirleri öğrendiyse, yapboz yaparken ona kesirleri hatırlatacak mizansenler hazırlayabilirsiniz.

4. Çocuğunuzu okulun açılmasına hazırlamanın yollarından biri de, sene içinde kullanacağı kırtasiye malzemelerini önceden alıp onları kullanmak için heyecanlanmasını sağlamaktır. Hoşuna gidecek kalem kutuları, defterler çocuğunuzun okulu özlemesine sebep olabilir.

5. Çocuğunuzun sevdiği okul arkadaşları ile görüşeceği etkinlikler planlayın. Okuldaki sosyal ortamına geri dönmek, arkadaşlarıyla geçen sene ne kadar eğlendiğini hatırlatacaktır. Bu etkinlikler okul günlerine hazırlanmasını sağlayacaktır.

6. Okul günlerindeki günlük akışa şimdiden hazırlanmasını sağlayın. Okulların açılması yaklaştıkça gece daha erken saatlerde yatmak ve sabahları daha erken saatlerde uyanmak çocuğunuz için önemlidir. Böylece okul başladığında sabah uyanma sorunu yaşamayacaktır.

7. Okul hayatına alışmanın bir diğer yolu da disipline olmaktır. Çocuğunuzun okul disiplinine tekrar alışmasını sağlamak için onu okul başlamadan birkaç hafta önce bir spor kursuna yazdırabilirsiniz. Spordaki disiplin, okula tekrar alışmasını kolaylaştıracaktır.

8. Günümüzde müfredatın önemli bir kısmını yabancı dil eğitimi oluşturuyor. Çocuklar öğrendiklerini tekrar etmedikleri takdirde yaz tatilinde özellikle yabancı kelimeleri unutabiliyorlar. Çocuğunuzun öğrendiği dili unutup okulda zorlanmaması için yaz tatilinde ona bol bol yabancı dilde kitap okutabilirsiniz.

9. Okula ve yeni sınıfına başladığında neler öğrenebileceği ile ilgili onu heyecanlandırın. Örneğin; ilk defa fen dersi alacaksa bu dersin ne kadar önemli olduğunu, hayvanlar, uzay ve dünya hakkında birçok şey öğreneceğini anlatın. Bu yöntemle çocuğunuzun derslere ilgi duymasını sağlayın.

10. Eğer çocuğunuz okulun başlaması konusunda heyecan duymuyorsa ve tatil bittiği için üzgünse, onu başarılı bir ders yılı geçirirse çıkacağınız tatiller, kazanacağı ödüllerden bahsederek heyecanlandırabilirsiniz. Ayrıca sevdiği ünlü kişilerin okul yıllarında ne kadar başarılı olduklarından, okuldan ne kadar çok şey öğrendiklerinden bahsederek motivasyonunu arttırabilirsiniz.

Mutlu ve huzurlu bir gelecek için başarılı bir eğitim hayatı oldukça önemli. En değerli varlığınız olan çocuklarınızın eğitim hayatını güvence altına almak ve başınıza gelebilecek istenmeyen durumlar karşısında dahi çocuğunuzun eğitimine aynı kalitede devam etmesini sağlamak için Cigna Eğitim Sigortası yaptırın, çocuğunuzun geleceğini güvence altına alın.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 10 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.