Süt Dişlerini Atmayın; Belki Kök Hücre Lazım Olur

Buradasınız

Sev 29 Şubat 2016

Süt dişlerini diş perileri götürmüyorlar. İyi ki de götürmüyorlar çünkü gelecekte hastalıkların tedavisi için bizim işimize çok yarayacak. Kök hücre araştırmalarındaki yeni gelişmelere göre süt dişleri, genetik olarak uyumlu aile bireylerinin hastalıklarını iyileştirmekte kullanılabilecek. Tek yapmanız gereken, süt dişlerini özenli bir şekilde korumanız ya da onu saklayabilecek yerlere teslim etmeniz.

Kök Hücreler Neden Bu Kadar Önemliler?

Kök hücre nedir? Basitçe genetik hata oluşturmadan kendi kendini kopyalayabilen, tüm dokularda bulunan ve çok uzun süre yaşayabilen hücre popülasyonlarıdır. Bilim adamları şimdilik onları sadece göbek kordonu, kan, kemik iliği ve süt dişi pulpasından elde edebiliyor. Kök hücrelerin önemi şuradan geliyor: Doku üretip, yenileyebiliyorlar. Böylece iyileştirilemez şekilde hasar görmüş dokular, organlar hatta kemikler bile iyileşebiliyor.

İki Tür Kök Hücre Var

Hematopoetik (olgunlaşmamış) kök hücreler kordon kanından elde edilirler ve bu tür hücrelerin kan hücrelerine dönüşme olasılığı daha fazladır. Mezenkimal (erişkin) kök hücreler ise asıl olarak kök hücre tedavisinde kullanılan hücrelerdir ve süt dişlerinden elde edilen hücreler de bu türe girer. Mezenkimal kök hücrelerden kıkırdaklar, kemikler, organlar kas ve sinir dokuları geliştirilebilir. İşte bu durum, süt dişlerini aileler için inanılmaz değerli hale getiriyor.

Şimdiden Önleminizi Alın

Sağlık her şeyin başında geliyor, sağlıklı olmadan iyi hissedilmiyor. Bazen elimizde olmayan nedenlerle kendimizi kötü bir durumda buluyoruz ama gelecek için önceden önlemler alanlar, her gecenin bir gündüzü olduğunu biliyorlar. Siz de önleminizi alın, QNB Sigorta’nın Gülen Yüzler Ferdi Kaza Sigortası ile tüm ailenizin geleceğine emniyet kemeri takın. Ayrıca Ayrıcalık Kulübü üyesi olarak yılda iki kez ücretsiz diş muayenesi, diş taşı temizleme ve diş röntgeni çektirme hizmetleri de sizin olsun.

Süt Dişlerinden Alınan Kök Hücreler Nasıl Saklanıyor?

Kök hücreleri özel bir yöntemle alınıp saklanıyor. Süt dişlerinden bu kök hücrelerin canlı olarak elde edilmesi çok önemli, o yüzden süt dişlerini iyi saklamalısınız. Uzmanlar süt dişlerini diş bankalarında saklamanızı öneriyor, oraya götürürken de süt dolu bir kapta götürürseniz kök hücrelerini canlı tutma şansınız çok daha artıyor.

İlk diş bankası, 2007 yılında ABD’de kuruldu. İstanbul’da da bir şubesi var, ismi NECC ve Nişantaşı’nda.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 16 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.