Sağlıklı Ağızlar: Doğal Dudak Bakımı

Buradasınız

Sev 14 Nisan 2016

Dudaklarımız da bedenimizin birer parçası ve nasıl ki cilt bakımımızı düzenli olarak yapmamız gerekiyorsa, dudaklarımıza da bakım yapmalı, onları ölü derilerden kurtarmalıyız. Kışın soğuktan, yazın nemsizlikten kuruyup çatlayan dudakların bakımını evdeki doğal malzemelerle yapabilirsiniz. Unutmayın, güzelliğin temeli sağlıktır. Dudaklarınız da sağlıklı oldukları sürece her zamankinden daha güzel görünecekler.

İlk Adım, Ölü Hücrelerden Kurtulmak

Her gün yumuşak bir diş fırçasını dudaklarınızın üzerinde dairesel hareketler oluşturacak şekilde hafifçe gezdirin. Havlu gibi dokulu ve sert yüzeyli kumaşları ılık suya batırarak da aynı işlemi uygulayabilirsiniz. Amaç, dudaklardaki ölü deriyi temizlemektir. Diş fırçasını veya havluyu fazla bastırmayın ki dudaklarınız tahriş olmasın.

Bal Gibi Dudaklar İçin

Doğal malzemelerle yapacağınız peeling’ler oldukça çeşitli. Bunlardan en etkilisinin tarifini veriyoruz: Yarım çay kaşığı bal, 1 çay kaşığından daha az zeytinyağı, 1 çorba kaşığı toz şeker. Bu malzemeleri karıştırın ve karışımı parmağınızın ucuyla hafifçe dudaklarınıza sürün.

Çatlak ve Kuru Dudaklar İçin

Dudaklarınız çatlıyorsa bunun en büyük sebebi vücudunuzun susuz kalmış olmasıdır. Çatlak dudaklarınız, aslında tüm vücudunuz için su içmeyi ihmal etmeyin. Çatlayan dudaklarınıza zeytinyağı sürerek dudaklarınızın nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Zeytinyağının alternatifi ise vazelin.

Çatlak dudaklar için evinizde yine peeling yapabilirsiniz. Benmari usulü kaynattığınız bal mumunu susam yağı ile karıştırın ve karışımı her gün dudaklarınıza sürün.

Çok soğuk havalarda dudaklarınızın kurumasını engellemek için, dışarıya çıkmadan önce dudaklarınıza kakao yağı sürebilirsiniz.

Yumuşak ve Pürüzsüz Dudaklar İçin

1 adet domatesi blender’da çekin. Üzerine birer yemek kaşığı bal ve yoğurt ekleyin ve iyice karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı dudaklarınıza ve dudaklarınızın çevresine sürün. 15 dakika bekledikten sonra bol su ile durulayın. Bu peeling ile dudaklarınızı yumuşatıp pürüzsüz hale getirirken, dudak kenarlarınızdaki kırışıklıkları da yok etmiş olursunuz.

Salatalıkla Gelen Güzellik

Salatalığın cilde iyi geldiği bilinir, kendisi dudak bakımında da oldukça faydalı. Yarım salatalığı, kabukları soyulmuş halde mikserden geçirin, üzerine yine birer yemek kaşığı bal ve yoğurt ilave edin. Elde ettiğiniz karışımı dudaklarınıza sürün. Yine 15 dakika sonra durulayın, dudaklarınızın renginin canlandığını ve yumuşacık olduklarını göreceksiniz. Salatalıkların kabuklarını da atmayın, yüzünüze yapıştırın, çok iyi geliyor.

Gülümsemenizi Güvence Altına Alın

Güvenle gülümsemek için bakımlı dudaklar kadar bakımlı ve sağlıklı dişler de şart. QNB Sigorta’nın Gülen Yüzler Premium Ferdi Kaza Sigortası ile hem kendinizi ve sevdiklerinizi beklenmedik kazalardan koruyabilir hem de QNB Sigorta’nın Ayrıcalıklar Kulübü’ne ücretsiz üye olarak yılda bir kez diş dolgusundan, iki kez diş check-up paketinden ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
11 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.