Plastik Ürünlere Veda Etmenin 6 Basit Yolu

Buradasınız

Sev 03 Temmuz 2019

 
Hammaddesi petrol olan plastik ürünler kullanım kolaylığı nedeniyle sıkça tercih ediliyor. Ancak doğada uzun süre yok olmadan kalabilen bu ürünler çevreye ciddi zararlar veriyor. Özellikle denizleri kirleten plastik ürünler nedeniyle her yıl binlerce deniz canlısı yaşamını yitiriyor. 

Başta Amerika olmak üzere birçok ülke, plastik kullanımını en aza indirmek için çalışmalar yürütüyor. Ülkemizde de çevreyi korumak amacıyla alışverişlerde verilen poşetler ücretli hale getirildi. Peki, bunun dışında plastik kullanımını azaltmak için neler yapabiliriz, gelin birlikte inceleyelim.

1. Plastik su şişelerinden kurtulun
 


Plastik su şişeleri, en çok kullanılan plastik ürünler arasında yer alıyor. Kullanılan su şişelerinin ise yalnızca yüzde 40’lık bir kısmı geri dönüştürülüyor. Hem çevreyi hem de sağlığınızı korumak için plastik şişeler yerine cam şişeleri ya da mataraları tercih edebilirsiniz. Plastik şişe kullandığınızda da çöpünüzü mutlaka geri dönüşüm kutularına atın.

2. Alışveriş için yanınızda mutlaka bez çanta taşıyın
 
Doğada uzun yıllar çözülemeyen naylon poşetler havayı, çevreyi ve su kaynaklarını en çok kirleten ve canlı yaşamını en çok tehdit eden plastik ürünlerden biri. Çevreyi korumak adına poşetlerin ücretli hale gelmesiyle birlikte birçok kişi alışverişlerde bez çanta kullanmaya başladı. Siz de her zaman yanınızda bulunduracağınız bez çantalarla bu ürünlerin doğaya, oradan da yaşam kaynaklarına ulaşmasını engelleyebilirsiniz.

3. Kullan-at malzemelerden uzak durun
 
Plastik çatal, kaşık, bardak ve pipetler kalabalık davetlerde ya da paket servislerde pratik olmasından dolayı tercih ediliyor. Son 20 yılda ise yaklaşık olarak 60 milyar pipet kullanılmış durumda. Üretim, tüketimle doğru orantılı olduğu için bu ürünleri tüketmeyip üretim miktarını düşürebilirsiniz. 

4. Çevreci mutfak malzemelerine yönelin
 
Streç film, folyo, konserve gıdalar, plastikler içerisinde satılan sebze-meyveler ve kısa sürede tüketilmesi tavsiye edilen ürünler… Tüm bu ürünler içerdiği kimyasallar nedeniyle hem sağlığınızı hem de çevreyi fazlasıyla tehdit ediyor. Bu ürünleri almamaya özen göstererek plastik kullanımınızı azaltabilirsiniz. Ayrıca sebze ve meyveleri saklarken plastik kaplar ya da poşetler yerine cam ürünleri ya da kumaş bezleri de tercih edebilirsiniz.

5. Kozmetik ve bakım ürünlerinin içeriğine dikkat edin
 
Kozmetik ve bakım ürünlerini satın alırken içeriğinde “microbead” olup olmadığını kontrol edin. Microbead, mikro plastikler anlamına gelir. Çoğunlukla polietilenden üretilse bile farklı petro-kimyasal plastikler de etken madde olabilir. Özellikle cilt temizleyicileri ve diş macunları  gibi kişisel bakım ürünlerinde bulunan bu madde, sulara karışarak canlı yaşamını etkiliyor. Aynı zamanda birçok kozmetik ürün, plastik ambalaj içerisinde satılıyor. Plastik kullanımını azaltmak için bu tip ürünleri alırken seçici olmak gerekiyor.

6. Temizlik malzemelerinizi kendiniz üretin
 
Ev temizliği için kullandığımız malzemelerin şişeleri plastiklerden üretilir. Hem plastik kullanımını azaltmak hem de kimyasal maddelerin zararlı etkilerinden kaçınmak için kendi temizlik malzemelerinizi üretebilirsiniz. Limon, sirke ve karbonat gibi ürünlerle hazırlayabileceğiniz temizlik malzemelerini her yüzeyde kullanabilirsiniz. Böylelikle doğal ürünlerle sağlığınızı korurken plastik kullanımını da azaltmış olursunuz. 

Kaynak:
http://ekolojist.net/plastik-kullanimini-azaltacak-5-muthis-oneri/
http://www.pudra.com/yasam/dogal-yasam/plastik-kullanimini-azaltmanin-yollari-26262.htm

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.