Onlardan Güçlüsü Yok: Yenilmezler

Buradasınız

Sev 26 Şubat 2016

Konu spora gelince, ister istemez işin içine rekabet girer.

İlk çağlardan beri insanlar aralarındaki en güçlüyü, en zekiyi, en becerikliyi ve en dayanıklıyı seçmek için yarışmalar düzenlerler. Göçebelikten yerleşik düzene geçilmesinin getirilerinden biri olan daha fazla boş zaman, bu müsabakaların daha komplike ve gelişmiş versiyonlarını türetti: Spor müsabakaları.

Adı Ölümsüzlüğe Taşımak: Şampiyonluk

Helenistik dönemde Antik Yunan toplumu olimpiyatları kayıt altına almaya başladı. Şampiyonların isimleri çanak ve çömleklere işlendi.

Günümüzde şampiyonlar artık toplumun rol modelleri haline geldiler. Medeniyet ve teknoloji geliştikçe, kırılan rekorlar ve yarışma taktikleri inanılmaz seviyelere geldi. Bakalım kim bu rekorları kıran süper insanlar:

LeBron James

Kaynak

Kral James’e selam durun. Gittiği her takıma 50 galibiyet götüren Lebron, şu sıralarda formasını giydiği Clevend Cavaliers’in gelmiş geçmiş en skorer ismi. 4 kez NBA’in “En Değerli Oyuncu” ödülünü kazandı, 2 kez NBA şampiyonluğu yaşadı ve 1 kez de NBA’in sayı kralı oldu.

Christiano Ronaldo

Kaynak

2014-15 sezonunda 47 maçta toplam 53 gol atan Ronaldo, Real Madrid takımında 7 numaralı formayı giyiyor. Portekiz milli takımının kaptanı olan dâhi futbolcunun kariyerine sığdırdığı başarılar: 1 Portekiz Ligi, 4 Premier Lig, 2 Kulüpler Dünya Kupası, 1 Şampiyonlar Ligi, 1 İspanya Ligi, 1 İspanya Kral Kupası ve 1 İspanya Süper Kupası.

Usain Bolt

Kaynak

Dünyanın en hızlı adamı “Yıldırım Bolt”, tam 6 altın madalyaya sahip. 100 m ve 200 m dallarında dünya ve olimpiyat şampiyonluğunu elinde bulunduran kısa mesafe koşucusu, aynı zamanda bu dalların rekortmeni.

Novak Djokovic

Kaynak

2008, 2011, 2012, 2013 ve 2015 yıllarında Avustralya Açık; 2011 Amerika Açık; 2011, 2014 ve 2015 Wimbledon Tenis Turnuvası’nda şampiyonluğa ulaşan son zamanların en başarılı tenisçisi. 2015 yılında en büyük rakibi Federer’i iki kez alt edip 10. kez Grand Slam Şampiyonluğu’na ulaşan tecrübeli sporcu, böylelikle tenis dalında liderliğini tescil etmiş oldu.

Marcel Hischer

Kaynak

2015 Dünya Kupası’nda 4 dalda kazandığı kayak birincilikleriyle gelmiş geçmiş en yetenekli kayakçı olarak görülen Hischer, 1989 yılında Avusturya’da doğdu.

Jon Jones

Kaynak

Jon Jones her ne kadar uyuşturucu sorunlarıyla gündeme gelmiş olsa da, gelmiş geçmiş en başarılı UFC (Ultimate Fightning Championship) dövüşçüsü. 5 yıl boyunca hiçbir müsabakayı kaybetmeyen Jones, 2011 yılında 23 yaşındayken kazandığı UFC şampiyonluğuyla, bu kupayı alan en genç dövüşçü olmuştu.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.