Ana içeriğe atla

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Karanlıktan Korkan Çocukları Bir de Siz Korkutmayın
Karanlıktan Korkan Çocukları Bir de Siz Korkutmayın

iyihisset.com

13 Mar 2016

Kış mevsiminde geceler daha da uzuyor, böylece karanlığın ürkütücülüğüne daha çok maruz kalabiliyoruz. Karanlıktan korkmak sadece çocuklara özgü değil, yetişkinleri de rahatsız eden en yaygın fobilerden biri. Üstelik çoğu yetişkin, çocukluğunda karanlıkla ilgili bir travma yaşayıp bunu bilinçaltına attığı için hâlâ bu fobiye sahip.

Karanlıktan kaçamazsınız, kedilerden korkan biri onlardan uzak durabilir ama karanlık her gece tekrar gelir. O yüzden karanlık fobisine sahip insanlara, özellikle çocuklara karşı çok daha anlayışlı olmalı ve gerekirse uzmanlardan yardım almalısınız.

Korkuyla Fobiyi Karıştırmayın

Karanlıktan herkes korkabilir, bu genlerimize işlemiştir. Eski zamanlarda karanlık demek ölüm demekti. Doğadaki çoğu avcı -ilkel çağlarda çok daha iri yırtıcılar vardı- besin bulmak için karanlığın avantajından yararlanıyorlardı ve biz de onların menülerindeydik. Atalarımız karanlığa kötü tanrıların neden olduğunu düşünüyorlardı, kötülükle karanlığın ilişkisi de buradan kaynaklanır. Ayrıca karanlıkta görüş açımız çok azalır, kendimizi bilinmeyenlerle karşı karşıya buluruz. O yüzden herkes karanlıktan korkabilir. Karanlık korkusu artık hayatınızı etkilemeye başlamışsa, bir fobiye dönüşmüş demektir. Fobisi olan insanlar,

 • Karanlık düşüncesinden bile ürkerler.
 • Geceleri araba kullanamaz, aydınlık olmayan ortamlarda uyuyamazlar.
 • Karanlıkta yalnız kalamazlar.
 • Karanlıkta panikler ve mantıklı düşünemezler.

Çocuklukla yerleşen karanlık korkusu yetişkinliğinde fobiye dönüşebilir. Bu durumu engellemek için neler yapabiliriz? Birçok şey:

Film, Dizi ve Kitaplara Dikkat!

Çocuğunuzun, çocuk psikolojisine dikkat edilerek üretilmiş eserlerle haşır neşir olması gerekiyor. Yetişkinler için hazırlanmış korku hikâyeleri, çocuklarda travmalara neden olabiliyor. Özellikle karanlık korkusundan beslenen eserler, korku severleri heyecanlandırabilir ama çocukları olumsuz yönde etkiler.

Bilgisayar Oyunlarına da Dikkat Etmelisiniz

Küçük yaştaki çocukların hayali yaratıklar görmesi ve arkadaş edinmesi sosyal hayatlarını etkilemediği sürece uzmanlarca normal karşılanıyor, fakat şiddet ve korku içeren oyunlar bu hayali yaratıkları korkutucu canavarlara dönüştürebiliyor. Çocuğunuzun oynadığı oyunlar hakkında bilgi sahibi olun, onun oyun dünyasına koruyucu bir ebeveyn olarak girin.

Ebeveyn Tutumu, Korkularda Başrol Oynuyor

“Korkacak bir şey yok.” diyerek çocuğunuzun korkularını yatıştıramazsınız; çünkü korkulacak bir şey var ki çocuğunuz sizden destek bekliyor. Sizin yatağınızda uyumak istiyorsa, siz onun yatağında o uyuyana kadar onunla beraber kalın. Çocuğunuzun iletişim taleplerini geçiştirmek yerine onu anlamaya çalışın. Çocuk psikolojisinde en önemli şey, sizin koruyuculuğunuzun farkında olması. Böylece kendini her zaman güvende hissedebilecek.

Karanlık Korkusuna Karşı Ev Terapisi

Çocukları karanlığa alıştırmak için adım adım ilerlemek gerekiyor. Yavaş yavaş bulunduğu ortamın ışığını azaltın, uyurken size seslenirse diye her zaman onu duyabileceğiniz bir mesafede olun. Sizinle beraber korkularının üstüne gittiğinde, onları aşması çok daha kolay olacak.

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.