Kadınlar Ne İster Bilinmez Ama Ne İstemediklerini Tahmin Edebilirsiniz

Buradasınız

Sev 21 Mayıs 2016

Kadınların ve erkeklerin birbirlerinden bekledikleri ve beklemedikleri şeyler hakkında çok şey yazılıp çizilse de bu konu her zaman ilgi çekiciliğini koruyor. Kadınlar erkeklere göre daha karmaşık canlılar olduğu için ne istedikleri konusunda bazen kendilerinin de kafaları karışıyor. Neyse ki istemedikleri şeyler hakkında daha net ve tutarlılar.

Kadınların erkeklerde “İstemem, kalsın.” dedikleri şeyler neler? İlerleyelim.

İnsanüstü Bir Varlık Değiller, Bu Kadar İş Yükü Çok Fazla

Çalışma hayatına atılmaları kadınlara belli ölçüde bir özgürlük sağlasa da beraberinde daha fazla iş yükünü de getirdi. Çünkü beyaz yakalısından daha gelenekseline hâlâ birçok erkek, evdeki işlerin ve çocuk bakımının sorumluluğunun büyük bir kısmının kadına ait olması gerektiğini düşünüyor. Birçoğu en fazla “anlayışlı koca” konumunda, hani kırk yılın başı kahvaltı hazırlayan. “Ya evde otur çalışma ya da çalışıyorsan da kadınlığını unutma” mantığı adaletsiz bir bakış açısı. O karın cinsiyete bağlı bir şekilde acıkmadığına göre yemek yapmak da sadece kadının işi değil o zaman!

“Anneci Erkek” Miti

Anneyi sevmek ve ona saygı göstermekle, kocaman adam olduğu halde annesinin yönlendirmeleri ve gölgesi ışığında yaşamak farklı şeyler. Haklı haksız konu ne olursa olsun “Annemdir, öyle diyorsa öyle olacak.” demek saygı değil, birey olamama hali maalesef.

Pis ve Pasaklı Olmayı “Kadın Gibi Süslenmemek” Olarak Gören Erkekler

Süsün ve bakımın büyük oranda kadına yakıştırıldığı bir dünyada yaşıyoruz. Tüm reklam dünyası kadını meta olarak kullanıyor ve güzel, bakımlı, süslü sıfatlarıyla kadını güya överek ötekileştiriyor. Kişisel bakımına ve temizliğine önem vermeyen bazı erkekler de “Bu işler kadın işleri.” diyerek insana yakışmayan hallere bürünüyorlar. Kötü kokmanın kadını erkeği yok, kadın da karşısında temiz ve bakımlı erkek görmek istiyor. Gidin ruj sürün diyen yok ki! Ya da “Erkek dediğin göbekli olur.” fikri hangi kanunda yazılı da bu denli kesin bir şekilde kabul ediliyor?

Aşırı Kıskançlığı ve Sahiplenmeyi Sevgi Sanan Erkekler

Beraber olduğu kadının sosyal hayatına, arkadaşlarıyla olan ilişkisine, giyim tercihlerine saygı duymayıp “Benim kadınımsan şöyle olacaksın.” diyen erkeklere sesleniyoruz: Aşk bu değil. İlk başlarda ses çıkarmayıp ilişki ilerledikçe “Artık mini etek giymek yok!” demek büyük haksızlık örneğin. Tavrınızı baştan belli edin, karşınızda siz hayatına girmeden önce arkadaşlar ve çeşitli alışkanlıklar edinmiş bir insan var çünkü.

Israrcı ve Yapışkan Erkekler

Kadınlar kendilerinden hoşlanan erkekleri reddettiklerinde ya şımarık ya da aşırı nazlı olarak yaftalanabiliyorlar. Gönül bu, kaymıyorsa kaymıyor. Yapışmanın, baskı kurmanın ve olmayınca suçlamanın ne anlamı var?

İncelikleri Sadece İlişkinin Başında Gösteren Erkekler

İlişkinin başlarında alınan çiçekler, dışarıda yemek yemeler, iltifatlar, sürpriz hediyeler, yani aslında flörtü besleyen şeyler ilişki ilerledikçe unutuluyor ya da önemsenmiyor çoğu zaman. Oysaki bazı duyguları ve heyecanları eskitmemek ve unutmamak için bu tür jestlerin ilişki geliştiğinde de yapılması gerekmiyor muydu?

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
14 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.