Yeni Nesil SMS: WhatsApp ve Bilinmeyen Yönleri

Buradasınız

Sev 13 Temmuz 2016

whatsapp

İnsanlar arasındaki dijital iletişimi sağlayan platformlar sürekli gelişim halindeler. Akıllı telefonların tüm dünyaya yayılmasıyla şimdiye kadar hiçbir çağda görülmemiş şekilde insanları birbirine bağlayan bir iletişim ağı oluştu.

WhatsApp uygulaması da günümüzün en popüler iletişim platformu. Peki, bu popülerliğini neye borçlu?

whatsapp

WhatsApp mesajlarınız hiçbir şekilde firma tarafından depolanmıyor, sadece telefonlarınızda depolanıyor. Ayrıca WhatsApp, şimdiye kadar vatandaşlarının kişisel mesajlarını talep eden devletleri reddetti. Bu durum tüm insanlara şimdiye kadar karşılaşmadıkları bir kişisel alan veriyor, arkadaşlar arasında her konu özgürce tartışılabiliyor.

Gönderilen Mesajların Okunup Okunmadığı Görülebiliyor

gönderilen mesaj

Evet, artık gönderdiğiniz mesajların okunup okunmadığı sorunsalı eski moda oldu. WhatsApp’ta gönderdiğiniz mesajın yanındaki tek onay işareti o mesajın gittiğini, çift mavi onay işareti ise mesajın okunduğunu gösteriyor.

“Ne demek ya, belki o sırada cevap yazabilecek durumum yok, bu kişisel özgürlüğüme saldırı.” diye düşünenleriniz, hemen celallenmeyin, bu durumun çaresi var:

WhatsApp’ta Mesajları Okuduğum Bilinmesin İstiyorum

mesajları okuduğum

Kendinizi cevap vermek zorunda kalabileceğiniz durumlarda bulmak istemiyorsanız, yapabileceğiniz üç şey var:

a) Uçak Modu

ucak modu

Gelen mesajları okumaya başlamadan önce uçak moduna geçmek işinizi görür. Uçak modunu açmadan önce WhatsApp’ı kapamayı unutmayın, yoksa bu işlem acı bir şekilde işlevsiz olur.

b) WhatsApp Widget

widget

Kaynak

Gelen mesajları Widget üzerinden okumamızı sağlayan bu uygulama sayesinde okunan mesajlar WhatsApp’ta okunmuş olarak görünmüyorlar. Uzun mesajları Widget üzerinden kaydırarak da okuyabilirsiniz, çareler tükenmiyor.

c) Okundu Onaylarını Kapatmak

okundu

Ayarlar/Hesap/Gizlilik kısımlarına girerek “Okundu” onaylarını kapatabilirsiniz. Bu durumun dezavantajı şu: Siz de attığınız mesajların okunup okunmadığını anlayamayacaksınız bunu yaptığınız zaman. 

WhatsApp Hakkında Enteresan Bilgiler

enteresan bilgiler

  • WhatsApp’ın kurucusu Jan Koum’un 2008’de Facebook’a yaptığı iş başvurusu reddedilmişti.
  • Ortalama bir kullanıcı günde 23 kez WhatsApp’ta mesajlarını kontrol ediyor.
  • Nisan 2015 tarihinde 800 milyondan fazla WhatsApp kullanıcısı vardı, bu sayının şimdilerde 1 milyar olduğu düşünülüyor.
  • Günde ortalama WhatsApp’tan 30 milyar mesaj yollanıyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 12 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.