Ana içeriğe atla

Kadın

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Yaz Aylarında Saçlarınızı Deniz-Kum-Güneş Üçlüsünden Koruyacak 5 Yöntem
Yaz Aylarında Saçlarınızı Deniz-Kum-Güneş Üçlüsünden Koruyacak 5 Yöntem

iyihisset.com

30 May 2019

Kışın soğuk ve rüzgarlı havadan, yazın ise sıcak ve nemli havadan saçlarınız kırılır, yıpranır ve canlılığını kaybeder. Güneş, deniz ve havuz saçı yıpratır, saç köklerinin zayıflayıp kopmasına neden olur. Peki, güneşin zararlı etkilerinden ve tuzlu deniz suyundan saçları korumak için neler yapmalısınız? Yaz aylarında saçlarınızı korumak için mutlaka uygulamanız gereken bakım yöntemlerini sıraladık. 

1. Yaz aylarında şampuanınızı değiştirin


Yaz aylarında güneş, cildinize olduğu kadar saçlarınıza da etki eder. Güneş ve diğer birçok etmen saçlarınızın kuruyup yıpranmasına neden olur. Bu nedenle saçlar özellikle yaz aylarında daha fazla neme ihtiyaç duyar. Yaz aylarında şampuanlarınızı değiştirip “kuru saçlar” için formüle edilen şampuanları tercih edebilirsiniz. Saçlarınız yeterli nem aldığında yıpranmaların ve dökülmelerin önüne geçebilirsiniz.

2. Doğal yağların gücünden faydalanın
 
Özellikle son zamanlarda, kimyasal içerikli ürünlerden ziyade doğal yağlarla yapılan saç maskeleri tercih ediliyor. Argan yağı, badem yağı, hindistan cevizi yağı gibi doğal yağlar saç bakımı için ilk sıralarda yer alıyor. Yazın, saçınızı güneşin zararlı etkilerinden korumak için argan yağından faydalanabilirsiniz. İçerdiği zengin vitaminlerle argan yağı, yenileyici özelliğe sahiptir ve güneşten kuruyup çatallaşan saçlarınızı besler, nemlendirir ve güçlendirir. Bunun yanı sıra saçlarınıza canlılık ve parlaklık da verir. A ve E vitaminleri saçın sağlıklı uzamasına ve nemini geri kazanmasına yardımcı olur. Yazın, saçlarınızı korumak için bu vitaminleri içeren tatlı badem yağı ve çulha çiçeği yağından da faydalanabilirsiniz. Çulha çiçeği yağının içerisinde bu vitaminlere ek olarak Omega-6 yağ asidi de bulunur. Haftada bir saçlarınıza uygulayacağınız hindistan cevizi maskesi ise hem saça canlı bir görünüm verir hem de kuruyan saç tellerinizin yumuşamasını sağlar. Saç bakımında tercih edilen yağlardan bir diğeri de jojobadır. Kırılmış ve kuru saçları besleyen jojoba yağı aynı zamanda saçlara parlaklık verir. Saç bakımınızı tamamlayacak olan tüm bu doğal yağları yalnızca yazın değil, her mevsim kullanabilirsiniz.

3. Güneşe karşı koruyucu ürünleri tercih edin
 
Tıpkı cildiniz gibi saçlarınız ve saç deriniz de güneşin zararlı ışınlarından etkilenir. Bu nedenle, güneş kremi alırken dikkat ettiğiniz içerik özelliklerine saç bakım kremi alırken de dikkat etmelisiniz. Plajda ve havuz kenarında saç sağlığını korumanıza yardımcı olacak ürünler, SBF ya da UV ibaresi bulunan ürünlerdir. Koruma faktörü olarak bilinen SBF ibareli ürünler, güneşe maruz kalacağınız uzun süre zarfında saçlarınıza koruma sağlar. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kullanacağınız ürünün yağ bazlı yerine nemlendirici bazlı bir ürün olması. Kuruyan saçlarınızın ihtiyacı olan nemi saçınıza kazandıracak olan sudur. Ancak deniz kenarında saf yağ içeren ürünleri kullanırsanız bu ürünler deniz suyunun saçınıza temas etmesine mani olur. Dolayısıyla da saçlarınızın nem kazanmasını engellersiniz.

4. Kurutma makinesi ve şekillendiricilere veda edin
 
Kullandığınız fön makineleri, maşalar, düzleştiriciler ve hatta saçınızı çok sıcak suyla durulamanız bile hassas olan saç tellerinizi yıpratır ve kırar. Özellikle yaz aylarında güneşten yıpranan saçlarınıza bir de işlem uygulamak onları iyice güçsüzleştirir. Bu nedenle saçınıza uyguladığınız işlemlere yaz döneminde ara vermenizde fayda var. Örneğin saçlarınızı fön makinesiyle kurutmak yerine doğal yollarla kurumaya bırakın. Eğer saçlarınıza bir işlem uygulamanız gerekiyorsa mutlaka öncesinde ısıya karşı saçı koruyan ürünleri saçınıza uygulayın. Bu koruyucular, şekillendiricilerin saçınıza vereceği zararı en aza indirgemeye yardımcı olacaktır. 

5. Deniz ve havuzdan sonra saçınızı mutlaka durulayın
 
Denizin tuzlu, havuzun klorlu suyu uzun süre saçınızda kaldığında saç tellerinizin cansızlaşmasına neden olur. Özellikle klorlu su, boyalı saçlarda renk değişimlerine neden olabilir. Havuza girmeden önce saçınıza hindistan cevizi yağı sürerek saçınızı renk değişiminden koruyabilirsiniz. Ancak çıktıktan sonra en kısa sürede saçlarınızı yıkamanız ve kimyasallardan arındırmanız oldukça önemli. Tuzlu ya da klorlu sudan arındırdığınız saçlarınıza şampuan uygulayın. Yaz aylarında saç kremleri yerine yoğun bakım ya da nem maskelerini tercih edebilirsiniz. Duşlarınızı mutlaka ılık suyla alın ve soğuk suyla bitirmeyi ihmal etmeyin. Zaten sıcak hava nedeniyle kuruyan saçınızı bir de sıcak suya maruz bırakmayın. Soğuk su, saçınıza olduğu kadar cildinize de canlı bir görünüm verecektir.

Kaynak:

https://www.akademisacterapi.com/blog/sac-bakimi/yaz-aylarinda-sac-bakimi-ipuclari/
http://kremim.com/makale/yazin-sac-bakimi-icin-yapilabilecekler/
https://www.sonsacmodelleri.com/yazin-sac-bakimi-nasil-yapilir.html
http://www.buseterim.com.tr/sac/6-adimda-yaz-aylarinda-boyali-sac-korumasi/1330

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Kadın yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.