Uyurken Güzelleşebilmek İçin Yapmanız Gereken 5 Şey

Buradasınız

Sev 31 Temmuz 2019

 
Özellikle çalışan kadınlar, iş hayatının yoğunluğu ve ev işlerinin yükü nedeniyle günlük zaman dilimi içerisinde kişisel bakıma fırsat bulamıyor ya da bazen günlük olarak yapılan bakımlar yetersiz kalabiliyor. Zihin geceleri uykuda olsa bile cilt kendini gece boyunca yenilediğinden, zamanı olmayanlar için uyurken de güzelleşebilmek mümkün. İşte uyurken güzelleşmek için yapmanız gereken 5 şey...

İyi ve düzenli bir uyku uyuyun


 Yeterli saatlerde ve deliksiz bir uyku uyumanın hem vücuda hem de cilde faydaları saymakla bitmiyor. Yeterli uyku uyuduğunuz zaman metabolizmanızın çalışma sistemi düzenleniyor ve iç organlar daha iyi çalışıyor. Her gün aynı saatlerde uyuyup kesintisiz bir uyku çektiğiniz zaman cildiniz de daha canlı bir görünüm kazanıyor. Bu arada, bir yetişkinin günlük olarak en az 7-9 saat arası uyuması gerektiğini unutmayın.

Yatmadan önce cildinizi mutlaka temizleyip, nemlendirin
 
Cilt, gece boyunca ölü hücreleri atarak yeni hücreler üretir. Cildin sağlığını kaybetmemesi ve yaşlanma belirtilerinin erkenden ortaya çıkmaması için asla makyajla uyumamak gerekiyor. Yatmadan önce cilt mutlaka cilt tipine uygun temizleyicilerle temizlenmeli ve yine cilt tipine uygun bir nemlendiriciyle nemlendirilmeli. Cildinize en uygun ürünler için ise bir dermatoloğa danışmayı ihmal etmeyin.

Vücut bakımını ihmal etmeyin, bakım kremlerinden faydalanın
 
Yüzünüzün olduğu kadar vücudunuzun da bakıma ihtiyacı var. Bu nedenle vücudunuzu da uyumadan önce mutlaka nemlendirmelisiniz. Özellikle yaz aylarında cilt çabuk yağlanır, kış aylarında ise kurur. Mevsime uygun kullanacağınız nemlendiricilerle cildinize en uygun bakımı yapabilirsiniz. 

Saçlarınıza gece bakım maskesi uygulayın
 
Saçınıza yaptığınız işlemlerin dışında, saçlar en çok gece uyurken kırılır. Özellikle uzun saçlıysanız, saçınız gece yatarken birbirine dolaşıp karışır ve kırılır. Hem kırılmayı önlemek hem de saçlarınızın daha canlı ve parlak görünmesini sağlamak için E vitamini içeren saç bakım maskelerinden faydalanabilirsiniz. 

Uyumadan önce stresten arının 
 
Stres hormonu, ciltteki kolajen yıkımını tetikler. Ayrıca ciltte kızarıklığa, kaşıntıya ve aknelere sebep olabilir. Bu nedenle özellikle cildin kendini yenilediği gece saatlerinde yani uyumadan önce stresten arınmanız gerekir. Yatmadan önce ılık bir duş almak, rahatlatıcı müzikler dinlemek ya da meditasyon yapmak stres seviyenizi azaltacaktır. 

Kaynak:

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/beauty-sleep#2

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.