Şampuansız Saç Temizleme Yöntemleri

Buradasınız

Sev 26 Ocak 2016

şampuansız

Organiğe olan merak, sadece beslenmede değil; kozmetikte de artar oldu. Modern insanlar olarak, kozmetik mağazalarındaki şampuan reyonlarının önünde, onlarca şampuandan hangisini seçeceğimize karar verirken dakikalar harcıyoruz. Şampuanların içindeki kimyasal maddelerden dünyanın en kıl olmayan kıllarını, yani saçlarımızı korumak ve aynı zamanda temizlemek için hayatımıza giren no-poo, yani şampuansız saç temizleme yöntemi, kozmetik dünyasına bomba gibi düştü.

“Nasıl yani şampuansız saç temizleme?” diyenler için, “Şöyle yani” diyoruz:

No-Poo Akımı

no-poo

“No-poo”, “şampuana hayır” anlamında kullanılıyor. İngilizcesi shampoo olan şampuanı kısaltıp böyle bir terim bulmuşlar. Avrupa’da ve ABD’de her geçen gün giderek yaygınlaşan bu akımın uygulayıcılarının neden şampuana düşman olduğunu merak ediyorsanız, şampuanı deterjan olarak gördüklerini söyleyerek konuyu aydınlatabiliriz.

Şampuanların içindeki toksik maddeler, zamanla saç derinize ve saçlarınıza yapışarak tortu bırakır. Ayrıca şampuanlar saçların yağ dengesini bozarak, ne kadar çok yıkanırlarsa yıkansınlar saçlarınızı yeniden yıkanmaya muhtaç bırakırlar. Yani aslında bu bir kısır döngü. Saçları temizleyen şampuanın saçları yağlandırması ve doğal yapısını bozması, haliyle yeniden şampuana ihtiyaç duyma.

No-poo, aslında yıllardır saçlarda ve saç derilerinde biriken kimyasallardan arındırma işlemi. No-poo ile kimyasallardan arındırılan saçlarda yağlanma, elektriklenme ve kepek sorunu da ortadan kalkmış oluyor.

Nasıl Oluyor Peki No-Poo ile Temizlik?

no-poo temizlik

Peki, no-poo nasıl uygulanır? Şampuansız saç temizlemede şampuan görevini karbonat, saç kremi görevini ise elma sirkesi üstleniyor. Marketlerde satılan karbonat değil; eczanelerde satılan İngiliz karbonatından 1 çorba kaşığı alıp 1 su bardağı ılık suya boşaltıyorsunuz. Karbonatlı suyu önceden ıslattığınız saçınıza, saç diplerinize masaj yaparak uyguluyorsunuz. Parmaklarınızda hâlâ yağ kalmışsa saçınızın biraz daha karbonatlı suya ihtiyacı var demektir.

Saçınızı temizledikten sonra sıra geliyor kremlemeye. 1 su bardağı suya 1 çorba kaşığı elma sirkesi ilave edip, karışımı tıpkı saç kremlerinde olduğu gibi saç derisine değil, saçlarınızın ucuna doğru sürüyorsunuz. Sonra da bol su ile duruluyorsunuz. İşlem tamam.

No-Poo ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

no-poo bilmeniz gerekenler

Yıllardır mis kokulu şampuanlara alışanlar için karbonatla ve sirkeyle saç yıkamak biraz tuhaf gelebilir. Sizin gibi saçlarınızın da bu yeni yönteme alışması için belli bir sürenin geçmesi gerekiyor. İlk zamanlar saçınızın daha fazla yağlandığını fark edebilirsiniz. Bu, saç derisinin kendisini toparlaması için gerekli bir süre, telaş yapmayın.

Verilen ölçüyü ise saçınızın yapısına ve boyuna göre ayarlayabilirsiniz. Örneğin zayıf, ince telli ve kuru saçlara sahipseniz karbonat miktarını azaltabilir, kalın telli, gür ve yağlı saçlarınız varsa arttırabilirsiniz. Birkaç denemeden sonra yağlanma devam ederse sirkeden biraz kısmanız gerektiğini anlamalısınız.

Şampuansız saç temizleme ile saçlarınızın yıkama ihtiyacınız da azalacak. Kaşınma, yağlanma, mat görünüm, elektriklenme, kepek sorunlarını kafanıza takmanıza gerek kalmayacak çünkü tüm bu gıcık şeyler kafanızdan çok uzaklarda olacaklar.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.